ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > درخواست توقف فوری حکم اعدام رامین حسین‌پناهی از سوی سه کارشناس سازمان ملل

درخواست توقف فوری حکم اعدام رامین حسین‌پناهی از سوی سه کارشناس سازمان ملل

رامین حسین‌پناهی
ایران ـ اجتماعی

درخواست توقف فوری حکم اعدام رامین حسین‌پناهی از سوی سه کارشناس سازمان ملل

رامین حسین‌پناهی در معرض اعدام قریب‌الوقوع قرار دارد. در همین حال مطلع شدیم که سه کارشناس حقوق بشر سازمان ملل متحد، روز دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، طی فراخوان تازه‌ای از ایران خواسته‌اند تا حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را فورا لغو کند.

گزارشگر ویژه اعدام‌های غیرقانونی، آگنس کالامار، گزارشگر ویژه حق قابل قبول سلامت جسمی و روانی زندانیان، داینوس پورس و گزارشگر ویژه شکنجه و مجازات‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز علیه زندانیان، نیلز ملزر، سه کارشناس حقوق بشر سازمان ملل هستند که با انتشار بیانیه‌ای نسبت به حکم اعدام رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی واکنش نشان داده‌اند و خواستار توقف این حکم شده‌اند.

در بیانیه این سه گزارشگر می‌خوانیم: «گزارش‌ها حاکی است که او پس از پایان ماه مبارک رمضان اعدام خواهد شد. اعدام آقای پناهی قبل از این قرار بود در روز ۳ می (۱۳ اردیبهشت) اجرا شود؛ اما به تعویق افتاد. درخواست دادرسی برای بررسی قضایی توسط دیوان عالی ایران در اواخر ماه می رد شد و سپس حکم او به دایره اجرای احکام ارجاع شد.»

گزارشگر ویژه اعدام خودسرانه، اگنس کالامار، ضمن اشاره به محاکمه ناعادلانه رامین حسین‌پناهی و شکنجه وی در زمان بازداشت گفته است: « ایران قصد دارد بدون توجه به درخواست‌های قبلی و حصول اطمینان از محاکمه منصفانه، وی را اعدام کند.»

آقای کالامار در بیانیه خود، روند محاکمه آقای حسین‌پناهی را ناعادلانه توصیف کرده و از عدم دسترسی وی به وکیل، مراقبت‌های پزشکی و عدم ملاقات با خانواده، ابراز نگرانی کرده است.

این کارشناسان حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را مغایر با استانداردهای بین‌المللی خوانده و گفته‌اند که مجازات اعدام باید محدود بر موارد قتل عمدی باشد.

یادآوری می‌شود که آقای رامین حسین‌پناهی روز ۱ تیرماه۱۳۹۶ توسط نیروهای امنیتی در حالی که مجروح بود همراه با تعداد دیگری از اقوام خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. پس از گذشت ۱۳۰ روز با پیگيری و درخواست مکرر خانواده وی و بویژه تهدید به خودکشی مادر این زندانی سیاسی، اطلاعات سنندج اجازه ملاقات این خانواده با فرزندشان را صادر کرد.

زندانی سیاسی کرد رامین حسین پناهی پس از ۲۰۰ روز، سه شنبه ۱۹دی۱۳۹۶، از بازداشتگاه سپاه به اداره اطلاعات سنندج منتقل شد. مسئولین امنیتی زندان مرکزی سنندج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷، حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، را به وی ابلاغ کردند و به او گفته‌اند «بدون شک پس از ماه رمضان اعدام خواهد شد.»

دیوانعالی کشور روز یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، درخواست اعاده دادرسی رامین حسین‌پناهی را رد کرد و بر اجرای حکم اعدام وی تاکید کرد.

از قرار معلوم، نهاد‌های امنیتی کردستان از مسئولین زندان سنندج خواسته بودند تا حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را در سکوت کامل پس از ماه رمضان اجرا کنند به نحوی که یک ساعت قبل از اجرای حکم این زندانی سیاسی را از بند خارج کرده تا از اطلاع رسانی و تجمع مردم در مقابل زندان سنندج جلوگیری کنند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment