ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > هاوکینگ در جدالی ۵۵ ساله با سخت‌ترین بیماری و در نوک قله علم بدرود حیات گفت

هاوکینگ در جدالی ۵۵ ساله با سخت‌ترین بیماری و در نوک قله علم بدرود حیات گفت

هاوکینگ
ایران – اجتماعی

استیون هاوکینگ در جدالی ۵۵ ساله با سخت‌ترین بیماری و در نوک قله علم بدرود حیات گفت

پروفسور استیون هاوکینگ فیزیکدان و کیهان شناس برجسته جهان، پس از چهل سال فعالیت علمی و تحقیقاتی در سن ۷۶ سالگی اوایل روز چهارشنبه در منزل شخصی‌اش در کمبریج درگذشت.

“استیون ویلیام هاوکینگ” ، فیزیک‌دان نظری و کیهان‌شناس برجسته بریتانیایی، نویسنده شماری از پرفروش‌ترین کتاب‌ها و رساله‌های نظری در روزهای جنگ جهانی دوم در ۸ ژانویه ۱۹۴۲ از فرانک و ایزابل هاوکینگ زاده شد. خانواده هاوکینگ روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه – ۱۴ مارس ۲۰۱۸ در بیانیه‌ای نوشتند: ” با غم و اندوهی عمیق به اطلاع می‌رسانیم که پدر دوست داشتنی ما امروز درگذشت؛ ما او را برای همیشه از دست دادیم.”

هاوکینگ به مدت سی سال یعنی از سال ۱۹۷۹ تا یکم اکتبر ۲۰۰۹، دارنده کرسی ریاضیات لوکاس بوده است. وی به خاطر فعالیت در زمینه کیهان‌‌شناسی و جاذبه کوانتوم به ویژه در زمینه سیاه چاله، شناخته شده است. کتاب «تاریخچه زمان:از مه بانگ تا سیاه چاله ها» که با رکوردی ۲۳۷ هفته‌ای به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی ماند، باعث شهرتش شد و از جمله آثار علمی عامه‌فهم است که بیش از ۱۰ میلیون نسخه آن به فروش رفته و طی ۲۰ سال تجدید چاپ و به زبان‌های مختلف ترجمه شده است. همچنین، کتاب «طرح بزرگ» او که در اواخر سال ۲۰۱۰ به چاپ رسید پس از چند روز به یکی از پرفروش ترین کتاب‌های آمازون تبدیل شد.

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: «او پژوهشگری بزرگ و مردی فوق العاده بود که آثار و میراثش برای سالیان سال زنده خواهد ماند».

او که مدیر تحقیقات مرکز کیهان‌شناسی نظری در دانشگاه کمبریج بود، نه تنها با نظریات، کتاب‌ها و پژوهش‌هایش شناخته می‌شود، بلکه با محبوبیتش در فرهنگ عامه‌پسند، از فیلم‌ها و سریال‌ها و حتی انیمیشن‌های معروف تا زبان طنزی که داشت؛ آن هم با وجود بیماری سخت «اسکلروز جانبی آمیوتروفیک» یا «خواب اندام» که از سال‌ ۱۹۶۳ به آن مبتلا بود. چنین بیماری از هر گونه تحرک عاجز است؛ نه می‌تواند بنشیند، نه برخیزد، نه راه برود. به واسطه‌ی این بیماری، هاوکینگ فلج شد و عمده توانایی تکلم خود را از دست داد؛ با این حال او سال‌ها بعد با کمک دستگاه صوت‌ساز دوباره موفق به سخن گفتن شد.  ادامه زندگی وی از دیدگاه پزشکان یک شگفتی به حساب می‌آمد؛ زیرا افراد مبتلا به این بیماری خاص معمولا پس از مدت کوتاهی فوت می‌کنند. این بیماری رفته‌رفته تمام بدن او را در بر گرفت. با این حال معلولیت شدید وی مانعی برای تلاش و کوشش در راستای فراگیری و پیشبرد علم نبود. علی‌رغم معلولیت شدید، وی موفق به کسب جوایز علمی مختلفی شد. وی اولین کسی بود که شروع به تدوین یک نظریه کیهانی‌شناختی با ترکیب فیزیک کوانتوم و نسبیت کرد.

استیون هاوکینگ و زندگی خصوصی‌اش

استیون دو سال پس از آشنایی با جین وایلد در سال 1965 با هم ازدواج کردند. حاصل ازدواج جین و استیون سه فرزند است: «رابرت» که در سال 1967 متولد می شود، «لوسی» متولد 1970 و سرانجام «تیم» که کوچکترین فرزند آنهاست و متولد 1979. با اینحال زندگی این دو دستخوش توفانی ناگهانی می‌شود. جین و استیون در سال 1990 از هم جدا می شوند تا به تنهایی زندگی کنند و سرانجام پنج سال پس از این تاریخ، طلاق رسمی بین آنها جاری می شود.
هاوکینگ سپس با زنی به نام «اِلن» ازدواج می کند. اما هاوکینگ در سال 2007 همسر دومش را نیز طلاق داد.

هاوکینگ و پدیده هوش مصنوعی

وی گفته‌است تلاش‌ها برای آفریدن هوش مصنوعی، تهدیدی برای وجود بشر است. توسعه کامل تکنولوژی هوش مصنوعی می‌تواند پایان نژاد بشر باشد. هشدار این دانشمند در درباره تکنولوژی‌ای است که خود او نمونه‌ای ساده از آن را برای برقراری ارتباط (سخن گفتن) استفاده می‌کند. هاوکینگ می‌گوید نسخه‌های ابتدایی هوش مصنوعی که تاکنون ابداع شده‌اند مفید بوده‌اند با وجود این، از تبعات آفرینش تکنولوژی که بتواند با انسان برابری کند یا از او پیشی بگیرد ابراز نگرانی کرده‌است. «چنین موجودی می‌تواند روی پای خودش بایستد هر بار با شتابی بیشتر خود را از نو طراحی کند. بشر که به دلیل محدودیت‌های بیولوژیک سرعت کمتری دارد بدون توانایی رقابت عقب خواهد ماند.»

او هرچند که فردی خدا باور نبود، اما در کتاب پرفروش تاریخچه مختصر زمان به بازخوانی ذهن خدا اشاره کرده بود: «اگر ما بتوانیم فرضیه‌های لازم برای توضیح هر پدیده و ماده موجود در هستی را کشف کنیم این کشف یک پیروزی نهایی برای خرد انسانی است بدین معنی که ما می‌توانیم فکر خدا را بخوانیم.» هاوکینگ منظور خود را اینچنین توضیح می‌دهد: «منظور من در آنجا این بود که اگر بر همه چیز عالم شویم، به درک اندیشه خداوند نیز نائل خواهیم آمد، با این قید که اساساً خدایی وجود داشته باشد.»

تحریم علمی اسرائیل و علیه جنگ ویتنام
هاوکینگ در سال ۱۹۶۸ در کنار طارق علی و ونسا ردگریو در تظاهرات علیه جنگ ویتنام در لندن شرکت کرد. هاوکینگ در مه ۲۰۱۳ با تصمیم به عدم شرکت در همایش سالانه فردای پیش رو که هر ساله به میزبانی شیمون پرز در اورشلیم برگزار می‌شد، به جمع کمپین تحریم‌کنندگان علمی اسرائیل پیوست.

موضع علیه جنگ سوریه
وی در سال ۲۰۱۴ خواستار پایان دادن به جنگ داخلی سوریه شد و گفت: «ما باید از هوش انسانی‌مان برای پایان دادن به این جنگ بهره ببریم. منِ پدر، وقتی رنج کشیدن بچه‌های سوری را می‌بینم، با خود می‌گویم: دیگر بس است.»

معتقد به ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا
وی از رای‌دهندگان انگلیسی خواست تا در همه‌پرسی ۲۳ ژوئن برای ابقای کشورشان در اتحادیه اروپا رای دهند. وی اهمیت ماندن انگلیس در اتحادیه اروپا را به دلایل امنیتی و اقتصادی محدود نکرد و تأکید کرد که این امر برای پیشبرد پژوهش‌های علمی انگلیس، اهمیت بسیاری دارد. وی افزود: روزهایی که می‌توانستیم روی پای خودمان و در برابر دنیا بایستیم به اتمام رسیده‌است. باید برای امنیت و تجارت‌مان جزء اتحادیه گروهی از ملت‌ها باشیم.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment