ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > سه‌شنبه، لشگر دختران خیابان انقلاب بر سکوی اعتراض؛ فیلم + آلبوم آخرین عکسها

سه‌شنبه، لشگر دختران خیابان انقلاب بر سکوی اعتراض؛ فیلم + آلبوم آخرین عکسها

نه به حجاب اجباری دختران خیابان انقلاب
ایران – اجتماعی

لشگری از دختران خیابان انقلاب بر سکوی اعتراض 


مجموعه عکسهای دختران خیابان انقلاب که تا به حال به دستمان رسیده

نه به حجاب اجباری دختران خیابان انقلاب نه به حجاب اجباری دختران خیابان انقلاب نه به حجاب اجباری دختران خیابان انقلاب نه به حجاب اجباری دختران خیابان انقلاب نه به حجاب اجباری دختران خیابان انقلاب نه به حجاب اجباری دختران خیابان انقلاب

دختران خیابان انقلاب دختران خیابان انقلاب دختران خیابان انقلاب

 

دختر خیابان انقلاب
دختر خیابان انقلاب

پس از انتشار گزارش‌هایی درباره بازداشت و آزادی یکی از معترضان به حجاب اجباری مشهور به «دختر خیابان انقلاب»، تصاویر و گزارش‌های دیگری در شبکه‌های اجتماعی از اعتراض علنی دختران به حجاب اجباری منتشر شد.

اولین بار در دی ماه فیلمی از دختر جوانی در خیابان انقلاب منتشر شد که روسری خود را به یک چوب وصل کرده بود و با ایستادن بر روی یک پست برق، آن را مانند پرچم در مخالفت با حجاب اجباری تکان می‌داد.

ویدا موحد ۳۱ ساله و مادر یک کودک ۱۹ ماهه‌،  اولین بار در دی ماه دست به این کار زد و دختر خیابان انقلاب نام گرفت.

امروز ۹ بهمن ماه، دومین دختر خیابان انقلاب در اعتراض به حجاب اجباری بر بالای همان سکویی در خیابان انقلاب تهران ایستاد که ویدا موحد برای نخستین بار نام «دختر خیابان انقلاب» را بر آن حک کرد. این دختر دلیر روسری خود را به یک چوب وصل کرده و بر روی همان پست برق سکوی خیابان انقلاب، به اعتراض علیه سیاستهای بغایت عقب مانده جمهوری اسلامی در قبال زنان ایرانی برخاست.

در عین حال امروز دوشنبه ۹ بهمن تصاویر دیگری هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهند چندین زن دیگر در نواحی مختلف تهران و اصفهان اقدام مشابهی را انجام داده‌اند.

سومین دختر خیابان انقلاب در نزدیکی میدان فردوسی بر سکویی مشابهی بالا رفته و روسری سفید رنگش را بر سر چوبی گره زده است.

چهارمین دختر انقلاب در اصفهان خیابان توحید بر سکویی ایستاد و روسری خود را بر سر چوبی کرد و به اعتراض برخاست

پنجمین دختر خیابان انقلاب در چهارراه ولیعصر تهران روسری خود را بر چوب گرفت و به اعتراض برخاست

ششمین دختر خیابان انقلاب درگوشته ای دیگر از پایتخت بر سکوی برق ایستاد و ساده ترین شکل اعتراض خود را فریاد کرد.

هفتمین دختر نیز در تهران زیر پل سیدخندان با «صدایی» که گوش مقامات نظام را کر و چشمشان را کور می‌کند به اعتراض برخاست.

بعد از حرکت اعتراضی ویدا موحد ۳۱ ساله و مادر یک کودک ۱۹ ماهه حالا این حرکت اعتراضی نمادین، همه مناطق تهران و همه شهرها را فرا گرفته است و این اعتراض، اوج مظلومیت زن ایرانی را در حاکمیت ظالمان و استبدادیان نشان می‌دهد.

وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، نسرین ستوده، که از روز یکشنبه اول بهمن موضوع بازداشت ویدا موحد را  پی می‌گرفت معتقد است این زنان کاری نکرده اند تا مستحق تعقیب قضایی باشند. خانم ستوده در مورد ویدا موحد ابراز امیدواری کرده بود که وی با «پرونده سازی قضایی» مورد «آزار و اذیت» قرار نگیرد.

در همین رابطه عفو بین‌الملل نیز روز ۴ بهمن ماه، با «تبعیض‌آمیز و تحقیرآمیز» خواندن حجاب اجباری در ایران خواستار آزادی فوری زن جوانی شده بود که به «دختر خیابان انقلاب» معروف شده است.

حالا آن زن جوان، ویدا موحد آزاد شده است اما حرکت نمادینی که او با شجاعت تمام آغاز کرد حالا در گوشه‌های مختلف شهر گسترش یافته است و سایر زنان نیز از این حرکت او الهام می‌گیرند. باید ببنیم مقامات جمهوری اسلامی تا کجا ظرفیت دیدن و تحمل چنین اعتراضی را از سوی زنان شجاع ایرانی دارند.

«ایران کارگر» به نوبه خود از هر حرکت اعتراضی هموطنان حمایت می‌کند و از همه کارگران زحمتکش در همه کارخانجات و واحدهای تولیدی نیز می‌خواهد که برای احقاق حقوق حقه خود به اعتراض برخیزند و شعله اعتراض و امید  را  پیوسته زنده نگاه دارند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment