ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > ورشکست شدن دو صندوق بازنشستگی و بازتاب‌های آن در بحران‌های اجتماعی

ورشکست شدن دو صندوق بازنشستگی و بازتاب‌های آن در بحران‌های اجتماعی

ورشکست شدن صندوق بازنشستگان
ایران – اقتصادی

ورشکست شدن دو صندوق بازنشستگی و بازتاب‌های آن در بحران‌های اجتماعی

یک مقام دولتی از ورشکست شدن دو صندوق «لشگری» و «بازنشستگی کشوری» خبر داده و می‌گوید که موج بعدی اعتراض‌ها از سوی بازنشستگان خواهد بود. وضعیت صندوق‌های بازنشستگی در ایران بحرانی است.

معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی علی سرزعیم، جمعه ۱۵ دی گفت که با تداوم روند کنونی صندوق تامین اجتماعی تا ۱۰ سال آینده ورشکست می‌شود.
چندی پیش نیز مجلس از احتمال ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی خبر داده بود.

معاون اقتصادی وزیر تعاون، افزایش تعداد دریافت کنندگان حقوق بازنشستگی و همچنین کاهش سنوات بازنشستگان را از راهکارهای مقابله با بحران ورشکستگی در صندوق‌های تامین اجتماعی برشمرد و خواستار «اصلاح قوانین بازنشستگی» شد.
وی می‌افزاید، سنوات یک ماه بازنشستگان باید از یک ماه به ازای هر یک سال کاهش یابد و از بازنشستگی پیش از موعد جلوگیری کرد.

طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شمار بیمه شدگان تامین اجتماعی طی سال‌های گذشته پی‌درپی کاهش و در مقابل تعداد افرادی که از صندوق‌های تامین اجتماعی مستمری دریافت می‌کنند، افزایش یافته است.

علی سرزعیم ابعاد بحران ناشی از ورشکست شدن صندوق‌های بازنشستگی را «بسیار بزرگ‌تر از اعتراض‌های کنونی» عنوان کرد و گفت: اگر صندوق‌های بازنشستگی اصلاح نشوند، اعتراض‌های کنونی در مقابل اعتراض‌هایی که نسبت به صندوق‌ها صورت می‌گیرد، «کاریکاتوری بیش نخواهد بود. »

بنابر گزارش نهادهای دولتی بیش از ۵۵ میلیون تن از جمعیت ایران تحت پوشش صندوق‌های بیمه‌ای قرار دارند. بحران مالی صندوق‌های مالی در سال‌های گذشته به اعتراض‌های متعدد بازنشستگان انجامیده است.

دولت حسن روحانی وعده کرده است که با تزریق منابع مالی و واگذاری بخشی از اموال صندوق‌های بازنشستگی بخشی از بحران مالی آنها را حل کند. این وعده در حالی داده شده که دولت از پرداخت حق بیمه سهم دولت و بیمه کارکنان دولت در سال‌های گذشته به صندوق تامین اجتماعی خودداری کرده است.

براساس گزارش کانون بازنشستگان بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی از ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۸۴ به ۱۴۱ هزار میلیارد تومان در امسال رسیده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment