ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > هورالعظیم قربانی ناکارآمدی سیاست‌گذاریهای اقتصادی

هورالعظیم قربانی ناکارآمدی سیاست‌گذاریهای اقتصادی

هورالعظیم
ایران – اقتصادی

هورالعظیم قربانی ناکارآمدی سیاست‌گذاریهای اقتصادی

گزارشی درباره خشک‌کردن هورالعظیم

آیا بدون خشک‌کردن هورالعظیم  هم می‌شد نفت استخراج کرد؟

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفته است: استخراج نفت از تالاب هورالعظیم بدون در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی منجر به خشک‌شدن این تالاب شد در حالیکه می‌شد با دستگاه‌های مخصوص بدون ایجاد یک کانون ریزگرد ۱۰ هزار هکتاری برای استان خوزستان، نفت استخراج کنند.

کیامرث حاجی زاده با اشاره به اینکه خوزستان یک استان دائم‌البحران شده است در ادامه اضافه کرد که زیرساخت‌های خوزستان پیش از انقلاب ساخته شده است که‌ این زیرساخت‌ها هم در زمان جنگ از بین رفتند. خوزستان در این دوران توسعه پیدا کرد و جمعیت استان نیز افزایش یافت اما زیر ساخت‌ها توسعه پیدا نکردند و این مساله مشکلاتی را برای استان خوزستان ایجاد کرده است.

به گفته حاجی‌زاده مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان درخت کنوکارپوس یکی از مولفه‌های ایجاد مشکلات تنفسی‌اند.

دلیل دیگر فلرهای نفتی هستند که شهر اهواز را احاطه کرده‌اند. در دزفول تعداد درختان کنوکارپوسی کاشته شده از تعداد این درختان در آبادان و خرمشهر بیشتر است اما چرا مردم در اهواز، آبادان و خرمشهر دچار تنگی نفس می‌شوند؟ علت آن وجود صنایع مختلف نفت و گاز، پتروشیمی و … در این شهرها است.

فعالیت شرکت‌های نفتی در میدان نفتی این منطقه، در سال‌های گذشته منجر به خشک‌کردن عمدی بخش‌های وسیعی از تالاب هورالعظیم به منظور انجام عملیات حفاری شده است.

دلیل این کار، نبود تجهیزات حفاری در آب عنوان شده بود. سال گذشته بخش‌هایی از این تالاب آبگیری شد اما به گفته معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان آبگیری مقطعی، معضلات هورالعظیم را بیشتر کرده است.

واقعیت اما این است که همه مشکلات کشور و منجمله مشکلات زیست محیطی ریشه در حاکمیت ناکارآمدی دارد که تنها دغدغه‌ای که ندارد دغدغه رفاه و آسایش مردم است. مهم پر شدن جیب آقایان و آقازاده ها  و هزینه کردن برای امثال حسن نصرالله و بشار اسد است و . . .

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment