ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > سوختن روزانه ۶۰۰ هزار دلار سرمایه ملی به مدت دوماه

سوختن روزانه ۶۰۰ هزار دلار سرمایه ملی به مدت دوماه

سوختن سرمایه ملی
ایران – اقتصادی

سوختن روزانه ۶۰۰ هزار دلار سرمایه ملی به مدت ۲ ماه

دو روز است که آتش سوزی دکل نفتی ۹۵ شروع شده است، سوختن روزانه ۶۰۰ هزار دلار در این آتش.

حدود ۱۰هزار بشکه نفت از چاه شماره ۱۴۷ رگ سفید بطور روزانه خارج شده و در آتش می سوزد و با نفت ۶۰  دلاری روزانه ۶۰۰ هزار دلار از ثروت ملت ایران می سوزد،‌ و به هوا می رود!

نماینده ویژه وزیر نفت محسن دلاویز، در خصوص حادثه دکل ۹۵ شرکت ملی حفاری، درباره برآورد زمانی مهار این آتش سوزی گفت: با توجه به کوهستانی بودن منطقه و نبود جاده های مناسب برای حمل تانکرهای آب و دیگر تجهیزات، پیش بینی ها حاکی از آن است مهار کامل این حادثه به ۵٠ تا ۶٠ روز زمان نیاز دارد.

دلاویز تاکید کرد: مهار آتش این دکل نفتی کار سخت و پیچیده ای است.

نماینده ویژه وزیر نفت اضافه کرد: هر دو روش مهار آتش از پایین با ایجاد چاه‌های انحرافی و مهار از بالا با ایجاد استخر آب برای جلوگیری از فوت وقت در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به حضور معاون امور تولید شرکت ملی نفت، مدیران عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، شرکت ملی حفاری،  شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران و دیگر عوامل اجرایی و عملیاتی در منطقه و پایش مستمر شرایط، افزود: دلایل فنی چرایی وقوع حادثه در حال بررسی است، اما اولویت کنونی، مهار آتش است.

باید یادآوری کرد که عصر روز یکشنبه ۷آبانماه۹۶ دکل مشغول حفاری در عمق ۲۶۰۰متری مخزن آسماری بود که به دلایل فنی، لوله حفاری در عمق ۸۰ متری متوقف می‌شود و کارکنان و متخصصان به دنبال رفع مشکل بودند که ناگهان مواد سیال به بالا فوران می‌کند و انفجار بزرگی رخ می‌دهد.

حجم آتش و سرعت انفجار به حدی بود که هیچ یک از کارکنان نتوانستند عکس‌العمل به ‌موقع از خود نشان دهند.

علاوه بر خسارات مالی فراوانی که این حادثه به دنبال داشته است، چهار نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

باید اضافه کرد که در ماه‌های گذشته تعدادی از تاسیسات نفتی ایران دچار آتش سوزی شده‌اند که نمونه آن آتش سوزی روز جمعه در پالایشگاه نفت تهران بود که ۷ کشته بر جای گذاشت.

همچنین سال گذشته ۳۴ حادثه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی رخ داد و در جریان آنها در کنار خسارت‌های سنگین مالی، چندین نفر کشته و مصدوم و یا دچار سوختگی شدید شدند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment