ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > ایران قوطی ، اعتراض ادامه دار کارگران نسبت به عدم پرداخت حقوق و حق بیمه

ایران قوطی ، اعتراض ادامه دار کارگران نسبت به عدم پرداخت حقوق و حق بیمه

کارگران ایران قوطی
ایران – کارگری

ایران قوطی، اعتراض ادامه دار کارگران نسبت به عدم پرداخت حقوق و حق بیمه

15 کارگر معترض کارخانه ایران قوطی بدنبال اعتصاب اسفندماه سال گذشته، اخراج شدند.

پنج شنبه ۱۱ آبان ماه، کارگران کارخانه ایران قوطی دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه ودیگر مطالباتشان،باری دیگر مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.

کارگران کارخانه ایران قوطی می گویند: درخواست زیادی نداریم همان حقوق و بیمه ای که حقمان است پرداخت کنند، چرا باید مدیران حقوق به موقع دریافت کنند اما کارگرانی که زیر خط فقر قرار دارند به این میزان با مشکلات مالی روبرو باشند؟

در پی اعتصاب کارگران، سال گذشته خط تولید متوقف شد و مدیر عامل شرکت قول رفع مشکلات را داد؛ اما 15 نفر از نیروهای معترض را اخراج کردند.

به گفته کارگران تجمع کننده علت این تجمع عدم پرداخت شش ماه حقوق، سه سال عیدی و بن‌های کارگری است.

پیشینه ایران قوطی

آنها گفتند:کارخانه ایران قوطی قزوین از سال 62 راه اندازی شد و هم اکنون 160 کارگر دارد که حدود 12 نفر آنها استخدامی هستند و در مرز بازنشستگی قرار دارند و بقیه نیز قراردادی هستند.

کارگران اضافه کردند: قبلا قراردادهای کارگری ما با شرکت به صورت 6 ماهه و 3 ماهه بسته می‌شد اما چند ماهی است که مسئولان شرکت قرارداد یک ماهه با ما تنظیم می‌کنند.

کارگران اذعان کردند: از فروردین ماه سال جاری حقوق کارگران پرداخت نشده و بتازگی فقط حقوق فروردین ماه را واریز کرده اند، حتی بن کارگری ما طی سال‌های 90، 91، 92 پرداخت نشده که مبلغ سالانه آن یک میلیون و 300 هزارتومان بود.

آنها گفتند: در سال جاری 6 ماه حقوق ماه پرداخت نشده و از ابتدای سال نیز لیست بیمه ای برای ما رد نشده و هیچ هزینه ای برای بیمه کارگران واریز نشده است و خانواده‌های ما دفترچه بیمه ندارند.

کارگران معترض می گویند: سال‌های گذشته حق بیمه ما به صورت منظم واریز نمی‌شد و از ابتدای سال به طور کامل قطع شده؛ از سال 93 تاکنون نیز عیدی کارگران واریز نشده است و این مشکل عاملی برای ایجاد اختلافات خانوادگی بین کارگران شرکت شده است.

این کارگران تصریح کردند: متاسفانه در بین خانواده‌های کارگران شاهد بودیم که به علت مشکلات مالی به طلاق منجر شد که جای تاسف دارد؛ امروز کدام مسئول پاسخگوی خانواده‌های متلاشی شده این کارگران است؟

کارگران تجمع کننده تاکید کردند: “ایران قوطی” قزوین یک شرکت خصوصی است که تولید قوطی‌های مواد غذایی، شیرخشک و رب و کنسرو را انجام می‌دهد و مواد تامین کننده تولیدات ما در داخل کشور است و از داخل کشور هم سفارش کالا داریم.

کارگران معترضان ادامه دادند: سه هفته قبل ما مقابل استانداری تجمع کرده بودیم که قرار شد جلسه ای با حضور نماینده شرکت برگزار شود؛ اما متوجه شدیم که مسئولان شرکت در این جلسه حضور پیدا نکرده اند.

آنها اضافه کردند: شرکت ما با سفارشهایی که قبول می‌کند کار تولید انجام می‌دهد و انبار دپو شده محصولات هم نداریم؛ چطور مسئولان شرکت نمی‌توانند حقوق و حق بیمه ما را پرداخت کنند؟ مدیران شرکت فقط تا به امروز به ما وعده رفع مشکلات داده اند.

آنها اضافه کردند: سال گذشته پیش از عید کارگران اعتصابی در شرکت داشتند که خط تولید متوقف شد و مدیرعامل شرکت قول رفع مشکلات را داد؛ اما در همان ایام 15 نفر از نیروهای معترض را اخراج کردند.

کارگران معترض کارخانه ایران قوطی قزوین در پایان گفتند: درخواست زیادی از مسئولان نداریم همان حقوق و بیمه ای که حقمان است پرداخت کنند، چرا باید مدیران حقوق به موقع دریافت کنند اما کارگرانی که گاهی زیر خط فقر قرار دارند به این میزان با مشکلات مالی روبرو باشند؟

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment