ایران کارگر > اخبار > اخبار کودکان کار > ۵ سال پس از حادثه شین آباد و تراژدی درمان دختران دانش‌آموز شین‌آبادی

۵ سال پس از حادثه شین آباد و تراژدی درمان دختران دانش‌آموز شین‌آبادی

دختران دانش‌آموز شین‌آباد

ایران – یادداشتهای شما 

۵ سال پس از حادثه شین آباد و تراژدی درمان دختران دانش‌آموز شین‌آبادی

 خطر کماکان پشت دیوارهای مدارس غیراستاندارد نشسته‌ است!

سال ۹۱ بود که آتش به جان کلاس درس‌شان افتاد و ۱۳ تن از دختران شین‌آبادی را گرفتار کرد, آنها اکنون پنج سال بزرگ‌تر شده‌اند, اما درمان‌شان هنوز به سرانجام نرسیده است. از این اتفاق پنج سال می‌گذرد, اما درمان این ۱۳ دختر همچنان ادامه دارد. بعد از این حادثه اخبار متعددی از وعده‌های دستگاه‌های مختلف درباره حمایت‌های مالی از روند درمان آنها منتشر شد. آخرین اظهار نظر درباره پیگیری درمان دختران شین آباد متعلق به سید محمد بطحائی- وزیرآموزش و پرورش است. او ۱۵ شهریور امسال در این خصوص گفت که «در این زمینه تقسیم کاری صورت گرفته و ردیف اعتباری هم در قانون بودجه برایشان پیش‌بینی شده که دنبال شود.»

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا, آخرین و نزدیک‌ترین حادثه آتش‌سوزی در مدرسه مربوط به مدرسه دخترانه انقلاب اسلامی شین آباد بود که در آن ۲۴ دانش آموز دچار سوختگی شدند و ۱۳ نفر  از آنها جراحات جدی‌تری داشتند.

ادامه وعده‌های تامین هزینه درمان دختران شین آباد

دختران دانش‌آموز شین‌آباد
آنها اکنون پنج سال بزرگ‌تر شده‌اند, اما درمان‌شان هنوز به سرانجام نرسیده است.

رسول خضری نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی ۱۸ مرداد ماه از اختصاص هفت میلیارد تومان کمک هزینه برای بهبود وضعیت معیشتی دختران شین آبادی خبر داده است, اما طبق آنچه محمدجواد فاطمی پزشک جراح دانش آموزان شین آباد می‌گوید؛ تاکنون این وعده‌ها چندان عملی نشده‌اند. وی درگفت‌وگو با ایسنا, درباره چگونگی روند درمان و همچنین تامین هزینه‌های ادامه درمان دختران شین آباد توضیح می‌دهد و می‌گوید: “هزینه درمان دختران شین آباد از طرف بیمارستان حضرت فاطمه (س) تهران تامین می‌شود و خدمات ویژه‌ای نیز  دریافت می‌کنند. اما این بیمارستان هم پول خود را از بیمه‌ها دریافت می‌کند. قرار بود این دختران مورد حمایت ویژه قرار گیرند, اما وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و بهداشت هزینه‌ای برای این موضوع نمی‌پردازند”.

وی با تاکید بر اینکه آتش سوزی مدارس یک معضل است, ادامه می‌دهد: “ما در حال حاضر تعداد بسیار زیادی کلاس درس غیراستاندارد در کشور داریم. نمونه آن مدرسه شین آباد بود که تعداد زیادی از بچه‌ها سوختند و هنوز درمان آنها در تهران ادامه دارد و تمام نشده است؛ هرچند که درمان آنها سالیان سال ادامه خواهد داشت و هیچ وقت طبیعی نخواهند شد. آن سال ۲۴ دختر بچه سوختند, اما ۱۳ نفر از آنها سوختگی بسیار جدی‌تری داشتند و تاکنون تعداد زیادی عمل جراحی برای آنها انجام شده است”.

پزشک جراح دانش آموزان شین آباد اضافه کرد: “آنها در حال بزرگ شدن هستند و به همین دلیل با مشکلات بیشتری روبرو خواهند شد. صورت و دست‌های همه آنها سوخته است؛ به همین دلیل امیدوارم کمک کنیم تا آنها از نظر روانی مشکلی پیدا نکنند, اعتماد به نفس کافی داشته باشند و در جامعه حضور پیدا کنند. کسی که می‌سوزد فقط پوستش سوخته, اما ذهن و بدنش سالم است و می‌تواند به همه توانایی‌های خود دست پیدا کند”.

دختران دانش‌آموز شین‌آباد
سال ۹۱ بود که آتش به جان کلاس درس‌شان افتاد و ۱۳ تن از دختران شین‌آبادی را گرفتار کرد

۸۳ هزار کلاس درس هنوز ناایمن هستند

بنابر اعلام رییس سازمان نوسازی، هنوز ۸۳ هزار کلاس درس استانداردسازی نشده‌اند؛ یعنی سیستم گرمایشی مرکزی استاندارد ندارند و با استفاده از سیستم‌های تابشی و بخاری‌های گازی تجهیز می‌شوند.   محمدتقی نظری پور همچنین می‌گوید که در حال حاضر  ۹۸۷ کلاس درس چوبی و سنگی در کشور وجود دارد

بدین ترتیب  خطر هنوز پشت دیوارهای مدارس غیراستاندارد نشسته‌ است.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment