ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > ۹ نفر قربانی شغل سوخت‌‌بری

۹ نفر قربانی شغل سوخت‌‌بری

سوخت‌‌بری

ایران – اقتصادی

۹ نفر قربانی شغل سوخت‌‌بری

 ۹ نفر در جنوب سیستان و بلوچستان قربانی شدندقربانی شغل سوخت‌‌بری شدند.

روز پنجشنبه۱۶شهریور سرعت بالای یک خودروی حامل سوخت، در محور ایرانشهر-بمپور در استان سیستان و بلوچستان، هشت کشته و یک مجروح بر جای گذاشت.
بنابه گزارش‌ها، ساعت سه بامدادِ روز شانزدهم شهریور ماه، در حالیکه ۹ نفر از مسافران یک اتوبوس در حال پیاده شدن بودند، یک خودروی حال قاچاق سوخت که برخلاف مسیر حرکت می‌کرد با سرعت بالا به عابران برخورد کرده که در این حادثه هشت نفر در دم کشته می‌شوند.
رئیس پلیس راه جنوب سیستان و بلوچستان با بیان اینکه هر هشت نفر اعضای یک خانواده بوده‌اند، در این زمینه گفت: این حادثه دلخراش ساعت ۳ بامداد در کیلومتر ۹ محور ایرانشهر به بمپور رخ داد.

سوخت‌بری که یکی از وسایل ارتزاق مردم سیستان و بلوچستان است، همواره با خطرات بالا همراه بوده است. این خودروها به دلیل حمل سوخت که بسیار خطرزا است، در کوچکترین برخورد یا تصادمی منفجر شده و جان سوخت بر و دیگران را به خطر می‌اندازند.

پیش از این، محمدنعیم امینی‌فرد، نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس به خبرنگار ایلنا گفته بود: بیکاری در سطح استان باعث شده سوخت‌بری همه‌گیر شود. سوخت‌بران در دسته‌های سی تا چهل نفری با ماشین‌هایی که پر از بنزین است در داخل شهر و جاده‌ها تردد می‌کنند که باعث بروز حادثه‌ و ایجاد رعب و وحشت در بین مردم می‌شود.او ادامه داد: به دلیل نوع رانندگی خطرناک سوخت‌بران با ماشین‌هایی که عمدتا موتورهای آنها تقویت شده است حوادثی به وجود می‌آید که به سوخت‌بران و شهروندان آسیب‌های جدی مانند نقص عضو و یا مرگ می‌رساند.

بیشتر بخوانید:

شغل پرخطر سوخت‌‌بری در استان سیستان و بلوچستان چنانکه نماینده مجلس اذعان دارد نتیجه بیکاری و فقر در سطح استان است. همانطور که براثر بیکاری و فقر در استان کردستان پدیده «کولبری» که شغلی بسیار سخت و پرخطر می‌باشد ظهور کرده است.

در هفته های اخیر خبرهای دردناک شلیک مستمر نیروهای انتظامی یا سپاه به کولبران و کشتار آنها وجدان اجتماعی مردم منطقه را بشدت جریحه دار کرده است. قتل بیرحمانه دو کولبر زحمتکش در اطراف بانه در هفته گذشته به اعتراضات و تظاهرات گسترده مردم در نقاط مختلف استان کردستان بخصوص در شهر بانه و سنندج منجر شد.

قابل توجه اینکه تمامی این شغلهای کاذب با همه خطرها و سختی ها و مشقات آن، بزحمت قوت بخور و نمیری را برای صاحبان آن و خانواده‌هایشان تأمین می‌کند. در عین حال خانواده‌های آنها پیوسته نگران بازگشت عزیزانشان هستند که با تمام وجودشان تلاش می‌کنند سفره‌شان شب در مقابل فرزندانشان خالی نباشد.
مقامات و دولتمردان بجای پرداختن به ریشه این شغل‌های کاذب و حل مشکل بیکاری و تمام آثار شوم  آن بخصوص در مناطق محروم، تلاش می‌کنند با کشتن و حبس و بگیر و ببند نفس وجود این مشکلات را از صحنه اجتماعی ایران حذف کنند. البته آنها اشتباه محاسبه عظیمی دارند و بی هیچ تردیدی خشم فروخورده مردم مظلوم و مورد ستم واقع شده گریبان آنها را خواهد گرفت و در آن وقت دیگر زمان برای حاکمیتی که خود منشاء اصلی اینهمه ظلم و نابرابری است به اتمام رسیده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment