۶ هزار کودک «بی هویت» در تهران به گفته استانداری - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ۶ هزار کودک «بی هویت» در تهران به گفته استانداری

۶ هزار کودک «بی هویت» در تهران به گفته استانداری

۶ هزار کودک «بی هویت» در تهران به گفته استانداری
ایران – اجتماعی

۶ هزار کودک «بی هویت» در تهران به گفته استانداری

ثریا شارقی مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری تهران: ۶ هزار کودک بی هویت در تهران داریم. او می‌گوید کودکان بی‌هویت در آینده تبدیل به مسأله امنیتی غیرقابل کنترل می‌شوند.

باید کودکان کار و خیابان هویت‌دار ‌شوند؛ همان کودکانی که نام‌شان، تاریخ تولدشان و زادگاه و اسم پدر و مادرشان جایی ثبت نشده و حالا انسان‌های بی‌نام‌و‌نشانی هستند که در طرح استانداری قرار گرفته‌اند و قرار است برایشان هویتی ثبت شود یا شناسنامه‌دار شوند یا کارتی برایشان صادر شود که نام‌ونشان‌شان مشخص شود.

موضوع کودکان بی‌هویت یکی از موضوعات جلسه‌های امور زنان و خانواده استانداری تهران بود در این جلسه قرار بر این شد تا برای کودکان بی‌هویت شناسنامه یا مدارکی صادر شود.

بر همین اساس باید برای شناسایی این کودکان اقدام شود. براساس اعلام ثریا شارقی، مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری تهران در استان تهران ۵ تا ۶‌هزار کودک بی‌هویت زندگی می‌کنند که باید در این طرح قرار گیرند.

وی می‌گوید: «در استان تهران در حال بازتولید کودکان بی‌هویت هستیم، بر همین اساس در ارتباط با کودکان بی‌هویت و بازتولید آنها دو تصمیم گرفته شد.  »
دو تصمیم استانداری تهران ؟
۱ –  واگذاری مرکز بهاران منطقه ٩ به مجتمع فوریت‌های اجتماعی فرمانداری تهران برای شناسایی کودکان بی‌هویت که اغلب کودکان کار و خیابان هستند.

۲ –  هویت‌یابی این کودکان؛ یعنی یا برایشان شناسنامه صادر شود یا یک مدرک هویت حداقلی به آنها داده شود.

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری تهران و دبیر کنوانسیون حقوق کودک وجود این کودکان را مسأله‌ای اجتماعی دانست: «اگر به این کودکان بی‌توجهی شود، در آینده تبدیل به یک موضوع امنیتی غیرقابل کنترل می‌شوند.»


یک مدیر مرکز نگهداری از کودکان معلول:
٢٠‌درصد از کودکان تحت پوشش ما سرراهی و بی‌هویت هستند

موضوع کودکان بی‌هویت تنها مربوط به کودکان کار و خیابان نمی‌شود. عبدالوهاب بیگ‌پور که مدیر گروه تشکل‌های فراگیر اجتماعی ایران است، هم در میان صحبت‌هایش در همایش سازمان‌های مردم‌نهاد استان تهران به ماجرای کودکان بی‌هویت اشاره می‌کند؛ این‌بار اما کودکان بی‌هویت کودک کار و خیابان نیستند، کودکان معلول ذهنی، حرکتی و ذهنی هستند. به گفته بیگ‌پور ٢٠‌درصد از کودکان تحت پوشش آنها که مرکز نگهداری از کودکان معلول است، بی‌هویت هستند؛ یعنی نه دفترچه‌ای دارند نه شناسنامه‌ای و از هیچ خدماتی نمی‌توان برای آنها استفاده کرد.
اینها کودکانی هستند که هویت‌شان برای ما شناخته شده نیست. نگهداری از این کودکان بسیار پرهزینه است و خیلی از خانواده‌ها توان نگهداری از آنها را ندارند. اینها کودکان سرراهی هستند و متاسفانه شرایط بسیار بدی گریبانگیر آنهاست. آنها کودکان فراموش‌شده‌ای هستند و کوچکترین حمایتی از آنها نمی‌شود. حتی سازمان بهزیستی هم یارانه‌شان را پرداخت نمی‌کند، بیمه ندارند و نمی‌توانند از خدمات بیمه‌ای درمان بهره‌ای ببرند.
از بیگ پور سوال ‌شد که چه تعداد از کودکان مرکز شما بی‌هویت هستند؟
مرکز ما ظرفیت نگهداری از ٣٠٠ نفر را دارد؛ حالا نزدیک به ٢۵٠ کودک در آن نگهداری می‌شود که بیش از ٣٠‌درصد از آنها بی‌هویت هستند؛ یعنی نزدیک به ٧۵ نفر.

وضعیت کودکان بی هویت در ایران نمایی دیگر از ویترین تمامأ ظلم و فساد و تباهی در نظام جمهوری اسلامی است. برای حل تمام این مشکلات فقط باید به دنبال تغییر ساختار کامل و برقراری نظامی مبتنی بر دمکراسی واقعی و عدالت اجتماعی بود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment