ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > ۶۰۰ کارگر کارخانه لوزام خانگی پارس در بلاتکلیفی شغلی و معیشتی

۶۰۰ کارگر کارخانه لوزام خانگی پارس در بلاتکلیفی شغلی و معیشتی

کارخانه لوازم خانگی پارس
ایران ـ کارگری

۶۰۰ کارگر کارخانه لوزام خانگی پارس در بلاتکلیفی شغلی و معیشتی

بر پایه یک خبر رسانه‌ای شده، در کارخانه پارس حدود ۲ ماه است که تولید به طور کامل قطع شده و کارگران این کارخانه حقوقی دریافت نکرده‌اند.

از قرار معلوم در آخرین فیش پرداختی حقوق کارگران، حق بیمه آنها کسر شده، اما مبلغی به بیمه پرداخت نشده است. از سوی دیگر بیمه نیز تمام خدمات خود از جمله خدمات درمانی خود به کارگران را قطع کرده است.

کارگران شاغل در شرکت لوازم خانگی پارس مدعی هستند که مشکلات کنونی آنها در ۱۵ سال گذشته بی‌سابقه است.

از قرار اطلاع مدیر این شرکت تقریبا ۲ ماه است که تغییر کرده، و در عین حال کارگران و کارکنان به حال خود رها شده‌اند و کسی پاسخگوی مشکلات آنها نیست.

همچنین در طی این ۲ ماه، تولید به طور کامل قطع شده و حقوق کارگران نیز پرداخت نشده است.

یادآوری می‌شود که در کارخانه لوازم خانگی پارس ۶۰۰ کارگر مشغول به کار هستند و در این مدت کارگران به دلیل ترس از ایجاد مشکل از هرگونه اعتراضی خودداری کرده‌اند. آنها در  امید به بهبود اوضاع، منتظر راه‌اندازی مجدد خطوط تولید بوده‌اند؛ اما در اوضاع نابسامان خود و کارخانه هیچ تغییری مشاهده نکرده‌اند.

آنچه که باعث افزایش نگرانی کارگران این کارخانه شده است این است که در حال حاضر تولیدات ماه‌های گذشته بارگیری شده و به فروش می‌رسد، موضوعی که امید کارگران را برای برگشت به کار و آغاز تولید، روز به روز به یاس نزدیک‌تر کرده است.

یکی از مشکلات پایه‌ای این کارخانه نبود مواد اولیه است که باعث تعطیلی خطوط تولید کارخانه شده؛ به نحویکه بارها شرکت در انتظار رسیدن قطعات اولیه ساخت که در داخل ایران تولید می‌شود، مانده است.

بر تلخی داستان کارگران زحمتکش این کارخانه آنجا افزوده می‌شود که علی‌رغم تعطیلی خط تولید، آنها هر روز راس ساعت کاری در شرکت حاضر می‌شوند؛ اما طی چند روز گذشته نهار کارگران نیز قطع شده و کارگران مجبورند ساعت ۱۲ به خانه‌هایشان برگردند.

قطع خدمات بیمه تکمیلی و درمانی کارگران

اضافه بر مشکلاتی که به آنها اشاره شد، حق بیمه کارگران در آخرین فیش پرداختی حقوقشان کسر شده است؛ بدون اینکه وجهی به بیمه پرداخت شده باشد. متعاقب این کار، بیمه نیز تمام خدمات خود از جمله خدمات درمانی را به این کارگران قطع کرده است.

نیازی به یادآوری نیست که قطع خدمات بیمه تکمیلی و درمانی، چه مشکلات عدیده‌ای را برای کارگران و خانواده‌هایشان به جود آورده و خواهد‌آورد؛ افرادی که نیاز فوری به دریافت این خدمات دارند  محروم شدنشان از این خدمات درمانی، آنها را با معضلات بسیاری روبرو کرده است.

این در حالی است که هیچیک از مدیران داخلی و مدیرعامل توضیحی برای وضع موجود ندارند. خاطرنشان می‌شود که پیش از بروز این مسائل، کارخانه لوازم خانگی پارس، روزانه ۵۰۰ محصول که شامل ماشین لباسشویی، یخچال و کولر می‌شد، تولید می‌کرد؛ اما حدود ۲ ماه است که وضعیت شرکت در شرایط بحرانی قرار دارد. این مساله باعث شده است که کارگران معترض این کارخانه خواستار رسیدگی مسئولین استانی به این معضل بشوند. این کارگران درخواست دارند که این شرکت مجددا به چرخه تولید و اشتغال باز گردد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment