ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ۵۲۰ سال حبس برای ۳۵ شهروند ارومیه از سوی دادگاه کیفری این شهر

۵۲۰ سال حبس برای ۳۵ شهروند ارومیه از سوی دادگاه کیفری این شهر

۵۲۰ سال حبس برای ۳۵ شهروند ارومیه
ایران – اجتماعی

۵۲۰ سال حبس برای ۳۵ شهروند ارومیه از سوی دادگاه کیفری این شهر

شعبه ١١٢ دادگاه کیفری ٢ مجتمع بهشتی ارومیه حکم بیش از ۵۲۰ سال حبس برای ۳۵ شهروند ارومیه صادر کرد. جلسه محاکمه ٦٤ تن از معترضان حادثه مدرسه “راه شهدا” اسلام‌آباد، روز ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ در شعبه ١١٢ دادگاه کیفری ٢ مجتمع بهشتی ارومیه برگزار گردید.

دادگاه اتهاماتی چون « مشارکت در تخریب و تحریق اموال دولتی، مشارکت در تحریق اموال خصوصی، ایجاد اخلال در نظم عمومی همراه با هیاهو و جنجال، توهین به مامورین دولت در حین انجام وظیفه، اتلاف اسناد دولتی از طریف تحریق و سوزاندن، تمرد نسبت به ماموران در حین انجام وظیفه، ایجاد مزاحمت و تعرض به بانوان و تهدید آنها با اسلحه» را متوجه متهمین کرده است. در این دادگاه  ۲۹ نفر از متهمین، از اتهامات مطرح شده تبرئه و ۳۵ نفر دیگر با صدور احکام سنگین مواجه شدند.

براساس گزارات رسیده، دادگاه  حکم ۵۲۰ سال حبس برای ۳۵ شهروند ارومیه صادر کرده است. «شبکه حقوق بشر کردستان» ضمن انتشار این خبر اعلام کرده است: «معترضان بازداشت‌ شده به مدت ۳ روز تا یک ماه در بازداشتگاه وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه ارومیه مورد بازجویی قرار گرفته و بعدها به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند. از میان بازداشت شدگان به جز ۲ نفر به نام‌های صفدر عبدالهی و احمد جهانگیری بقیه با تودیع وثیقه‌های سنگین آزاد شدند.»

روز دوشنبه اول آبان‌  ۱۳۹۶، پس از آزار جنسی یک دختر دانش‌آموز کرد از سوی سرایدار مدرسه «راه شهدا» اسلام‌آباد ارومیه، شهروندان این شهرک به نشانه اعتراض به این اقدام در مقابل این مدرسه دخترانه تجمع و شهروندان خشمگین آنرا به آتش کشیدند. شهروندان معترض همچنین پایگاه «مقاومت بسیج» در این محله ارومیه را آتش زدند که این اقدام عصبانیت نیروهای اطلاعاتی را در پی داشت.

همان زمان رسانه‌های رسمی، شهروندان معترض به این موضوع را «اغتشاشگر» خواندند که «تحت تأثیر اخبار کذب برخی شبکه‌های اجتماعی، ضمن آسیب زدن به اموال عمومی، مدرسه را آتش زده و بخشی از آن را تخریب کردند.» بدنبال تجمع اعتراضی شهروندان اسلام‌آباد ارومیه، شمار چشمگیری از شهروندان ساکن این شهرک توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت شدند.

روز جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ سید مهدی قریشی، امام جمعه ارومیه، در خطبه‌های خود، اعتراض شهروندان به حادثه مدرسه «راه شهدا» اسلام‌آباد را «غیرقابل قبول» دانست. نماینده ولی فقیه تأکید کرده بود: «اگر به ناموس ترک، کُرد، شیعه و سنی تعرض شود نباید مردم به خیابان ها بریزند و ماشین و مدرسه آتش شود و افرادی که این فتنه را ایجاد کرده‌اند در نظر همه محکوم است.»

اتهامات مطرح شده و حکم صادر شده علیه «متهمین» که توسط «شبکه حقوق بشر کردستان» منتشر گردیده بشرح زیر است:

الف: مشارکت در تخریب و تحریق اموال دولتی
ب: مشارکت در تخریب اموال خصوصی
پ: مشارکت در تحریق اموال خصوصی
ج: اخلال در نظم عمومی با هیاهو و جنجال
د: توهین به مامورین دولت در حین انجام وظیفه
و: اتلاف اسناد دولتی از طریق تحریق و سوزاندن
ح: تمرد نسبت به ماموران در حین انجام وظیفه
ز: ایجاد مزاحمت و تعرض برای بانوان
س: تهدید به اسلحه

«شبکه حقوق بشر کردستان» همچنین اسامی ۳۵ نفر متهمین همراه با حکم صادر شده برای هرکدام را منتشر کرده است:

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment