۳۰ تیر یادآور قیام تاریخی مردم ایران در دفاع از دکتر محمد مصدق + آلبوم عکس و کلیپ سخنرانی دکتر مصدق -
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ۳۰ تیر یادآور قیام تاریخی مردم ایران در دفاع از دکتر محمد مصدق + آلبوم عکس و کلیپ سخنرانی دکتر مصدق

۳۰ تیر یادآور قیام تاریخی مردم ایران در دفاع از دکتر محمد مصدق + آلبوم عکس و کلیپ سخنرانی دکتر مصدق

۳۰ تیر مصدق
ایران – اجتماعی

۳۰ تیر یادآور قیام تاریخی مردم ایران در دفاع از دکتر محمد مصدق + آلبوم عکس و کلیپ سخنرانی دکتر مصدق

قیام تاریخی مردم در  ۳۰ تیر ۱۳۳۱ در حمایت از نخست وزیری دکتر مصدق بزرگ، نقطه عطفی در مبارزات نهضت ملی شدن صنعت نفت، یکی از جنبش‌های اصیل سیاسی- اجتماعی تاریخ معاصر ایران و اوج تجلی اراده مستقیم مردم در تأسیس دولت مبتنی بر خواست ملت بود. این قیام یک سال و ۴ ماه پس از به ثمر نشستن نهضت ملی صنعت نفت رخ داد.

۶۶ سال از قیام ۳۰ تیر ۱۳۳۱می‌گذرد، زمینه‌ساز قیام ۳۰ تیر استعفای دکتر مصدق از نخست وزیری بود و هدفش بازگرداندن وی به نخست‌وزیری و نگاهبانی از نهضت ملی شدن صنعت نفت و آزادی‌های سیاسی بود.
مطابق قانون اساسی وقت، نخست وزیر با وزراء مسئولیت مشترک داشت و براین اساس مصدق قصد داشت مسئولیت تعیین وزیر جنگ را که تا آنزمان با شاه بود خود بعهده گیرد.
در اين شرايط دكتر مصدق روز ۲۵ تير ۱۳۳۱ براي مشورت و تبادل نظر در مورد وزيران جديد به ديدن شاه رفت و درخواست پست وزارت جنگ را نمود. این درخواست به معنی کاستن از قدرت شاه بود.

شاه با این درخواست مصدق مخالفت نمود و گفته می‌شود که در پاسخ به درخواست دکتر مصدق برای عهده‌داری مسئولیت تعیین وزیر جنگ شاه با عصبانیت گفته بود «پس بگوييد من چمدان خود را ببندم و از اين مملكت بروم». شاه انتخاب وزیر جنگ را بر اساس سابقه به خود اختصاص داده بود و نمی‌خواست از آن صرف‌نظر نماید و آن را از الزامات فرماندهی کل قوا می‌دانست درخواست پست وزارت جنگ از سوی مصدق را رد نمود.  مصدق در این روز، پس از سه ساعت گفتگو با شاه، وقتی با مخالفت شاه مواجه شد استعفا کرد.

روز ۲۶ تیر ماه ۱۳۳۱ در جلسه غیرعلنی‌، اکثریت مجلس به زمامداری احمد قوام ابراز تمایل کرد و شاه روز بعد فرمان نخست‌وزیری او را صادر نمود.

مردم با شنیدن خبر نخست وزیری قوام به خیابانها آمده و با تعطیل کردن بازار و مغازه‌ها،سرنگونی قوام را خواستار شدند. دولت برای مقابله با مخالفت‌های مردمی دستورات اکیدی به نیروهای شهربانی و ارتش صادر کرد ولی با وجود سرکوب شدید، نارضایتی مردمی از دولت قوام و حمایت از دکتر مصدق به اوج خود رسید. اعتصابات‌، تظاهرات خیابانی و درگیری‌های مردمی با پلیس و ارتش گسترش یافت و با اعلام تعطیلی روز سی‌ام تیر از سوی گروه‌ها، احزاب‌، جمعیت‌های دینی و سیاسی هوادار دکتر مصدق، درگیری به اوج رسید. در این روز نیروهای انتظامی و نظامی‌، مردم را به گلوله بستند و عده‌ای را به شهادت رساندند. سرلشکر وثوق فرمانده ژاندارمری نیز کفن‌پوشان باختران، همدان و قزوین را در کاروانسرا سنگی به گلوله بست و از حرکت آنان به تهران جلوگیری کرد.

در روز ۳۰ تير اقشار مختلف مردم و گروه‌هاي سياسي در ميادين و خيابانهاي تهران به حمايت از دكتر مصدق به تظاهرات پرداختند.
در اين تظاهرات كه به درگيري شديد ميان نيروهاي نظامي و مردم منجر گرديد عده‌اي مقتول و مجروح شدند.
در اين روز عده‌اي از نمايندگان مجلس شورا با شاه ملاقات و خطر سقوط رژيم پهلوي را اعلام كردند، شاه به ناچار و برای حفظ حاکمیت خود قوام را از نخست‌وزيري معزول و فرمان نخست‌وزيري مصدق را مجدداً صادر نمود.

روز بعد پس از قيام سي تير، ديوان لاهه اعلام كرد كه در رسيدگي به اختلاف ايران و انگليس در مورد مسئله نفت صلاحيت ندارد.
دكتر مصدق به مناسبت تجليل از شهداي روز سي تير كليه ادارات دولتي را تعطيل عمومي نمود و مجلس قيام سي تير را «قيام ملي» و شهداي آن روز را «شهداي ملي» ناميد.
قيام سي تير و رأي ديوان لاهه به منزله شكست انگليس در ايران تلقي شد و تجربه اين قيام نشانه همبستگي ملي و پيروزي همزمان مردم بر استبداد و استعمار بود.

دکتر مصدق، پیشوای نهضت ملی ایران با شعار ملی‌شدن صنعت نفت، مبارزات بسیار پررنج و خطری را جهت استیفای حقوق ملت ایران رهبری کرد. در این مسیر او در کهولت سن و در اوج بیماری رنج زندان و تبعید را به جان خرید اما یک دم از تلاش و مبارزه برای احقاق حقوق مسلم مردم ایران از پای ننشست.

و سرانجام نام مصدق در تاریخ ایران مصداق شرافت و صداقت و غیرت ایران و ایرانی شد و تا تاریخ هست نام پاک او در قلب و ضمیر هر ایرانی خواهد درخشید. یاد و خاطره آن رادمرد بزرگ گرامی باد.


۳۰ تیر مصدق ۳۰ تیر مصدق ۳۰ تیر مصدق ۳۰ تیر مصدق ۳۰ تیر مصدق ۳۰ تیر مصدق ۳۰ تیر مصدق

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment