ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ۲۰میلیون زیر خط فقر؛ ره‌آوردی که به مکتب نیاوران نسبت داده‌ شد

۲۰میلیون زیر خط فقر؛ ره‌آوردی که به مکتب نیاوران نسبت داده‌ شد

۲۰میلیون زیر خط فقر؛ ره‌آوردی که به مکتب نیاوران نسبت داده‌ شد
ایران‌ ـ اجتماعی

۲۰میلیون زیر خط فقر؛ ره‌آوردی که به مکتب نیاوران نسبت داده‌ شد

 با فریز مزدی به توسعه نمی‌رسیم.

«مرتضی افقه‌» معتقد است برخلاف دیدگاه‌های اقتصاددان‌های مکتب نیاوران، مسیر توسعه از فریز مزدی نمی‌گذرد و نمی‌توان با چنین استدلالی مانع از افزایش واقعی دستمزد‌ها شد.

مرتضی افقه (اقتصاددان) فریز مزدی یعنی اینکه درآمد نیروی انسانی همیشه از هزینه‌های زندگی او عقب‌تر نگهداشته شود؛ اما توسعه زمانی اتفاق می‌افتد که انسان بتواند علاوه برتامین نیازهای مادی، از عهده نیازهای غیرمادی خودش هم برآید.

افقه‌ گفت: چطور می‌توان از کارگران و مزدبگیرانی که به دلیل دیدگاه‌های دست راستیِ  برنامه‌نویسان اقتصادی مدام با مشکل مالی روبرو هستند، توقع داشت که به طور موفق از عهده نیازهای مالی و معنوی خانواده‌های خود برآیند.

وی اذعان به اینکه ۲۰ میلیون فقیر مطلق داریم، افزود: وجود۲۰ میلیون فقیر مطلق را باید نشان شکست اندیشه‌ای تلقی کرد که گروهی از مهندسان اقتصاد،  آنرا به نام مکتب نیاوران پایه‌گذاری کرده‌اند.

مکتب نیاوران متعلق به حلقه‌ای از اقتصاددانان دست‌راستی ایرانی است که به بازار آزاد معتقد بوده و در دو دهه ابتدایی بعد از انقلاب ،در سازمان برنامه و بودجه متصدی امور شده و برنامه‌های توسعه‌ای اول تا سوم را تدوین کردند.

وی افزود: برخلاف این گروه از دانش‌آموختگان علم اقتصاد، عقیده ندارم که می‌توان با انجماد درآمد مزدبگیران شرایط توسعه جامعه را فراهم کرد؛ اصولا تجربه جهانی توسعه با این رویکرد متفاوت است.

۲۰میلیون زیر خط فقر؛ ره‌آوردی که به مکتب نیاوران نسبت داده‌ شد

این اقتصاددان افزود: اگر علم اقتصاد را دانش حساب و کتاب درنظر بگیریم، باید مطابق همین علم، درآمدهای کارگران به اندازه هزینه‌های زندگی‌شان افزایش یابد.

افقه‌ گفت: سیاست‌های اقتصادی که تاکنون در کشور به اجرا درآمده‌اند، به جای توسعه جامعه، بیشتر به توزیع ناعادلانه ثروت منجر شده‌است؛ در حالی که در مفهوم جهانی امروز، توسعه از مفاهیم رفع فقر و بیکاری فرا‌تر رفته و وارد ابعاد روانی و غیر مادی همچون تامین حس اعتماد به نفس مردم هم شده است.

قابل ذکر اینکه وضعیت فقر مطلق میلیونها ایرانی و اوضاح بحرانی و وخیم اقتصادی در ایران فقط ناشی از شکست یک تئوری اقتصادی بنام مکتب نیاوران نیست. در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی که قانون نهادینه شده،  بر آزادی دزدی و چپاول حاکمان و فقر و تنگدستی هرچه بیشتر توده مردم صحه می‌گذارد.  با هر تئوری اقتصادی نیز به وضعیتی بهتر از وضعیت کنونی نمی‌رسیدیم. این کل نظام و ساختار سیاسی است که فاسد و مستبد و زورگو و دروغگو است و طی سالیان تلاش کرده کثیف ترین فرهنگ سیاسی اقتصادی را بر جامعه ما حاکم کند. خیزش بزرگ مردم در شهرهای مختلف در هفته‌های اخیر بخوبی آشکار کرد که جمهوری اسلامی بطور تام و تمام در این راستا شکست خورده است و مردم در هفته‌های اخیر در همه شهرها و روستاهای ایران در شعارهای خود چقدر دقیق رأس این نظام فاسد و پوسیده را نشانه رفتند.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment