ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ۱۴۲هزار کودک بازمانده از تحصیل طی یک سال؛ آمار سرشکستگی یا ورشکستگی؟!

۱۴۲هزار کودک بازمانده از تحصیل طی یک سال؛ آمار سرشکستگی یا ورشکستگی؟!

کودک
ایران ـ اجتماعی

۱۴۲هزار کودک بازمانده از تحصیل طی یک سال؛ آمار سرشکستگی یا ورشکستگی؟!

بنا به خبر مندرج در جراید، رضوان حکیم‌زاده، معاون وزیر آموزش پرورش اعلام کرده است که در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ قریب به ۱۴۲ هزار کودک از تحصیل بازمانده‌اند.
این خبر از این موضوع پرده بر می‌دارد که آموزش و پرورش ایران برای مقابله با این موضوع در معاونت ابتدایی این وزارتخانه «کمیته انسداد مبادی بیسوادی» تأسیس کرده است.

بر اساس گفته معاون وزیر آموزش و پرورش، این کمیته توانسته در چهار سال گذشته ۱۴۳ هزار بازمانده از تحصیل را جذب کند و به مدرسه بازگرداند.
حال خوب است این را هم بدانید که آخرین نتایج مرکز پژوهش‌های مجلس، از سه میلیون و ۲۰۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل در ایران خبر می‌دهد. دختران از اصلی‌ترین گروه‌های بازمانده از تحصیل در ایرانند.

بر اساس آماری که سال ۱۳۹۴ منتشر شد، بسیاری از کودکان بازمانده از تحصیل از استان‌های محروم کشور هستند.
تنها در مهرماه سال ۱۳۹۴، یک‌میلیون و ۴۳۰ هزار دانش‌آموز شش تا ۱۸ ساله به مدرسه نرفتند.

شاید برای کسی که با اوضاع و احوال معیشتی مردم ایران نا‌آشنا باشد، این آمار، غلوی بسیار جلوه کند؛ اما واقعیت‌های جامعه امروزی ایران به گونه‌ای است که این ارقام نه تنها دور از واقعیت نیستند، بلکه در فقدان یک  محاسبه علمی و بی‌طرفانه، آن را اندک از بسیار خواهد یافت.

مطابق با گفته‌ دست‌اندکاران اقتصاد، اکثر جمعیت کشور ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند؛ بنا بر این، محلی از تعجب نخواهد بود اگر که خانواده‌های این جمعیت فقیر، قادر به فرستادن کودکان خود به مدرسه نباشند. همچنین بی‌سبب نیست که سالانه بر خیل کودکان کار در کشور ما افزوده می‌شود؛ چرا که خانواده‌ها برای تامین معاش و نان شب خود، ناگزیر از فرستادن کودکان‌شان به خیابان‌ها و کارگاه‌های کار ارزان هستند. کاری که علاوه بر بازماندن این کودکان از تحصیل، ده‌ها حاشیه بهداشتی، اخلاقی، روانی و رفتاری را برای آنان و جبرا برای کل جامعه، به همراه دارد.

همانطور که در این خبر به آن اشاره شده است، دختران از اصلی‌ترین گروه‌های بازمانده از تحصیل در ایرانند. آنها همچون بقیه پهنه‌های کار و زندگی، اینجا نیز سهم بالاتری از این عقب‌رفت را دریافت کرده‌اند. بخصوص که فرهنگ مردسالار حاکم بر کشور، دست قیم خانواده را در قیچی دختران از تعلم و آموزش، بازتر گذاشته است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment