ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ۱۰ سال زندان برای نوکیش مسیحی ناصر نورد گل‌تپه، انتقال به اوین جهت اجرای حکم

۱۰ سال زندان برای نوکیش مسیحی ناصر نورد گل‌تپه، انتقال به اوین جهت اجرای حکم

نوکیش مسیحی
ایران – اجتماعی

۱۰ سال زندان برای نوکیش مسیحی ناصر نورد گل‌تپه، انتقال به اوین جهت اجرای حکم

آقای ناصر نورد گل‌تپه نوکیش مسیحی برای اجرای حکم ۱۰ سال حبس تعزیری به زندان اوین منتقل شد. وی از تاریخ سی دی­ماه ۱۳۹۶ به بند ۸، سالن ۱۰ زندان اوین انتقال یافته است.

بنابر گزارشات رسیده، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست «ماشاالله احمدزاده» در تاریخ ۲ خرداد ۱۳۹۶ برگزار شد و این شهروند مسیحی را به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم نمود.

قاضی در جریان دادگاه به گزارش وزارت اطلاعات استناد و اتهامات مربوطه را «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و راه‌اندازی تشکیلات غیرقانونی کلیسای خانگی» عنوان کرد. اما به متهم و وکلای پرونده اجازه دسترسی به گزارش مربوطه، محتویات و اسناد و مدارک مورد اشاره در پرونده داده نشد.

حکم ۱۰ سال زندان برای نوکیش مسیحی «ناصر نورد گل‌تپه» در دادگاه تجدید نظر تهران به ریاست قاضی «حسن بابایی» نیز تایید شده بود.

این دادگاه در روز یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ در شعبه ۳۶ دادگاه تهران برگزار شد و با وجود دفاعیات مستند وکلای پرونده و تردیدهای جدی درباره قانونی بودن اتهامات وارده، حکم ۱۰ سال زندان برای این نوکیش مسیحی تایید شد.

گفته می‌شود که در اقدامی عجیب، قاضی پرونده، حسن بابایی، از ناصر نورد خواسته بود تا برای تخفیف در مجازات حبس «رضایت کارشناسان (بازجویان) وزارت اطلاعات را کسب کند». این در حالی است که وزارت اطلاعات ضابط قضایی و شاکی پرونده است.

درحکم صادره در دادنامه به «ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی» استناد شده است. طبق این ماده، «هر کس با هر مرامی، دسته، جمعیت یا شعبه جمعیتی بیش از دو نفر در داخل یا خارج از کشور تحت هر اسم یا عنوانی تشکیل دهد یا ‌اداره نماید که هدف آن بر هم زدن امنیت کشور باشد و محارب شناخته نشود به حبس از دو تا ده سال محکوم می‌شود.»

بنابراین حکم ۱۰ سال حبس تعزیری برای ناصر نورد گل تپه بیشترین مجازات ممکن برای اتهام او بوده است. هر چند به گفته وکلای پرونده «هیچ اقرار، یا عنصر مادی و معنوی که مؤید ارتباط تشکیلاتی با گروه و کلیسای مورد اشاره، و مؤید قصد براندازی و بر هم زدن امنیت کشور باشد وجود ندارد. »

آقای ناصر نورد، به همراه سه شهروند کشور آذربایجان در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۵ در یک گردهمایی خصوصی بازداشت شدند. «الدر قربانوف، ‌یوسف فرهادوف و بهرام نسیبوف» از اعضای کلیسایی به نام «کلمه حیات» در باکو هستند.

این چهار مسیحی بازداشت شده به مدت دو ماه در زندان انفرادی تحت بازجویی قرار گرفتند و نهایتا به «اجتماع و تبانی در فعالیت‌های تبشیری» متهم شدند. پس از گذشت چهار ماه زندان با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومان به طور موقت از زندان آزاد شدند. سه شهروند آذربایجان پس از آزادی به کشور و نزد خانواده خود بازگشتند.

حسین احمدی‌نیاز، وکیل آقای نورد چندی پیش گفت: «مسیحیان بازداشت شده در تمام مراحل بازپرسی، تاکید داشته‌اند که ارتباط آنها صرفاً در انجام امور عبادی و دینی بوده و آنها با هم دعا کرده و در مورد انجیل با هم صحبت می‌کردند. »

نقض آزادی اقلیت‌های دینی در ایران اعتراض نهادهای بین‌المللی را نیز به دنبال داشته است. از جمله کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل روزسه‌شنبه ۲۳ آبان ماه ۱۳۹۶ با تصویب قطعنامه‌ای از تداوم نقض حقوق بشر و نقض آزادی اقلیت‌های دینی در ایران ابراز نگرانی کرده است.

همچنین در شهریور ماه سال جاری نیز«عاصمه جهانگیر»، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، نیز در گزارش خود نسبت به اعدام ها و نقض حقوق اقلیت­های دینی در ایران ابراز نگرانی کرد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment