ایران کارگر > گوناگون > مغز: ۱۰ راه اثبات شده و عملی براى افزایش قدرت مغز

مغز: ۱۰ راه اثبات شده و عملی براى افزایش قدرت مغز

goonagoon photo

ایران – مغز

 

  ۱۰ راه اثبات شده براى افزایش قدرت مغز

بااين نكات ساده وكاربردي هوش،خلاقيت،حافظه خود را همين امروز افزايش دهيد!

ساختار مغز وكاركردهاي آن جزواسرار آميزترين وپيچيده‌ترين معماهايي بود كه ازقديم ذهن دانشمندان وپزشكان‌را مشغول‌خود ساخته است. بااينكه تحقيقات بيشماري دراين زمينه انجام شده، ولي هنوز دنياي پنهان وشگفت انگيزآن ‌درهاله‌اي از ابهام مانده است. در اين مقاله سعي براين شده تا حدودي به اين عضو حساس،كاركردهايش وراه‌كارهاي افزايش مهارت‌هاي‌ آن، پرداخته شود. اگرمي‌خواهيد بدانيد چطور مي‌توانيد مهارت‌يادگيري‌ و تفكرخلاق خود را تقويت كنيد و ذهن‌ قدرتمندي داشته باشيد حتما توصيه هاي اين مقاله را جدي بگيريد

۱- تفكر مثبت را سر لوحه قرار دهيد

تحقيقات نشان مي‌دهدكه اگر افراد باور داشته باشندكه هوش يك چيز ايستا و از قبل تعيين شده نيست، يادگيري بهتري خواهند داشت.

پس شعار ما اين است :

قدرت ذهن خودتان را باور داشته باشيد و بدانيد با خواندن موارد زير باهوش‌تر و خلاق‌تر خواهيد شد. وقتي فكر مي كنيد باهوش‌تر مي‌شويد، قطعا بيشتر مطالعه مي‌كنيد و اتصالات عصبي بيشتري ايجاد مي‌كنيد كه باعث مي‌شود واقعا شما با هوش‌تر شويد. طبق تحقيقات يك دانشمند در دانشگاه استنفورد به نام دوك مشخص شد كه افرادي كه در مقابل مشكلات مقاومت مي‌كنند، انعطاف پذيري مغزي ‌بيشتري دارند يا به عبارتي، ذهن آنها قابليت سازگاري بالاتري دارد و در طرف مقابل آنهايي كه در طرز تفكری ثابت دارند، يعني خيلي زود حالت تدافعي به خود مي گيرند يا تسليم مي شوند مغزشان عملكرد شناختي كمتري دارد.

۲- اعتماد به نفس داشته باشيد

به خودتان اعتماد داشته باشيد و بدانيدكه عملكردتان عالي خواهد ‌بود، نه فقط به اين خاطر كه اين امر حقيقت دارد، بلكه چون مشخص شده باور داشتن به هوش خود، باعث افزايش آن مي‌شود. نگران هيچ چيزي نباشيد. شما قادريد از پس هركاري بربياييد.

 

۳- چيزهايي كه به شما انگيزه مي‌دهند را بشناسيد

اين سوال را از خودتان بپرسيد: «چرا دارم اين مهارت را ياد مي‌گيرم؟» اگر اطلاعاتي به نظر افراد،كاربردي و مفيد باشند كه مي‌توانند با اين اطلاعات تاثيري بر اجتماع خود بگذارند؛ آن را

بهتر ياد مي‌گيرند. دوره آموزشي، مهارت يا شغلي را براي خود انتخاب كنيد كه برايتان مهم است و شما را سر ذوق و هيجان مي آورد.

 

۴- از شكست خوردن نترسيد

يك مطالعه‌ي گروهي در سنگاپور‌ نشان ‌داد افرادي كه سعي كرده اند بدون هرگونه كمك يا آموزش، مسائل سخت رياضي را حل كنند بيشتر احتمال داشته كه شكست بخورند اما در طي اين فرايند ايده هاي زيادي درباره‌ي ماهيت آن مسئله و راه‌حل‌هاي ‌احتمالي آن به ذهنشان رسيده كه همين به آنها كمك كرده است بعدا در مسائل مشابه عملكرد بهتري داشته باشند. اين پديده را «شكست پرثمر»مي‌نامند.

شكست پرثمر مشابه فرايند دلسرد كننده‌ي آزمون و خطا است، با اين تفاوت كه خلاقيت و انعطاف‌پذيري ذهن را حفظ مي‌كند.

goonagoon photo 1

۵- با فرآيند نحوه رسيدن به شناخت(فراشناخت)آشنا شويد

در اكثر تحقيقات‌ مربوط به بهبود فرايند يادگيري، توجه به فراشناخت يكي از مضامين اصلي است و از زمان ارسطو در قرن چهارم پيش از ميلاد به آن پرداخته شده است.

فراشناخت يعني نه تنها بر شناخت و درك چيزها تاكيد داشته باشيم، بلكه به چگونگي و روند كسب اين شناخت نيز توجه كنيم. بياموزيد كه از برداشت اوليه خود فاصله بگيريد، دانش خود را به چالش بكشيد و ببينيد آيا آموخته‌هاي جديد را واقعا درك كرده ايد و اگر درك كرده ايد چگونه اين اتفاق افتاده است. گاهي اوقات اين كار خيلي ساده است مثلا فقط لازم است وقتي زبان اصطلاحات يك متن دشوار است، آن را سريع نخوانيد و رد نشويد يا سعي كنيد از آنچه مي‌خوانيد يادداشت برداريد.

به ساده‌ترين‌بيان، فراشناخت عبارت است از تأمل درباره‌ي‌فرايند يادگيري و ايجاد اصلاحات و بهينه‌سازي براساس نتايج اين تأملات.

 

۶- ذهن خود را سرگرم نگه داريد

قبل از شروع كار كمي تفريح كنيد:يعني خود را با بازي‌هاي فكري يا با زمزمه كردن آهنگ‌ها يا حتي كلمات بي‌معني گرم و آماده كنيد. اين كار كمك مي‌كند كه راحت‌تر شويد و نسبت به يادگيري پذيراتر باشيد.

 

۷- خود را محك بزنيد

تا هفته‌ي قبل امتحان منتظر نمانيد. دا‌ئم خود را بيازماييد يا (حتي بهتره)از يك همكلاسي يا دوست بخواهيد از شما سوال بپرسد. اگر به خاطر آوردن سريع پاسخ‌ها دشوار است، بهترين كار اين هست كه كتاب را باز كنيد و در كتاب دنبالش بگرديد. يادتان باشد اگر چه«شكست پرثمر»براي حل مساله بسيار مفيد است اما مدام شكست خوردن در به خاطر آوردن اطلاعاتي كه مستلزم يادگيري حفظي هستند (نظير اطلاعات تاريخي يا حقوقي)،تاثيري در بهبود توانايي‌هاي يادگيري شما نخواهد داشت.

 

۸- آزادانه فكركنيد و تمام ايده‌هايتان را يادداشت نماييد

با اين روش به جاي غصه خوردن براي ايده‌هايي كه فراموش كرده ايد (اون ايده‌هاي‌درخشان چه بود؟؟)فضا و ظرفيت لازم براي طرح ايده‌هايي نو خواهيد داشت.

مارك‌بانزچيك، روانشناس‌برجسته،توصيه خوبي دارد:«تخليه مغز»(كه به تداعي آزاد هم شناخته ميشود) فرايندي هست كه با نوشتن هر چيزي كه به ذهن مي‌آيد، اتفاق مي افتد؛ بدون دغدغه بازبيني و اصلاح. بعد از آن ببينيد كه چقدر به ايده‌هايتان وابستگي داريد، آن وقت برگرديد و ببينيد كدامشان ارزش نگه داشتن دارند.

 

۹- راه سخت‌تر را انتخاب كيند

متاسفانه،چون مجبوريم كارهاي بيشتر را در زمان كمتر و با حداقل‌هزينه‌ي فيزيكي و فكري انجام ‌دهيم، از چيزهايي استفاده مي‌كنيم كه نه تنها كمكي به مغزمان نمي‌كند بلكه در طول زمان به آن آسيب هم وارد مي‌كند. اگر ميخواهيد هوشتان را افزايش دهيد راه سخت‌تر را انتخاب كنيد و به چيزي وابسته نباشيد.

براي درك بهتر موضوع يك اختراح مثل GPS را در نظر بگيريد. براي بعضي از ما كه هميشه راهمان را گم مي‌كنيم ،اختراع GPS مثل پيدا كردن نيمه گم شده بود. اما بعد از اينكه مدت كوتاهي ازGPS استفاده مي‌‌كنيم، حدس جهت‌يابيمان حتي بدتر از قبل مي‌شود. اگر قبول نداريد GPS تلفن همراهتان را براي مقاصد جديد روشن نكنيد، تا ببيند بيشتر از قبل راهتان را گم ‌مي‌كنيد. درست هست كه موقعيت‌هايي وجود دارندكه استفاده از تكنولوژي‌ موجه و ضروري است. اما وقت‌هايي هم هست كه بايد به اين ميانبرها نه بگوييم و از مغزمان استفاده بكنيم، پياده سر كار برويم، چند بار در هفته به جاي آسانسور از پله‌ها استفاده كنيم تا از نظر فيزيكي در شرايط مناسبي بمانيم. هر از چند گاهيGPSرا كنار بگذاريم و لطفي در حق مهارت‌هاي حل مساله و تجسم فضايي‌مان كنيم .يعني سعي كنيم از حس جهت‌يابي خودمان هم استفاده كنيم.

 

۱۰- خودتان را به چالش بكشيد

براي اين كار كافيست مشغول بازي با نرم افزارهايي شويد كه در حقيقت مغز شما را آموزش مي‌دهند. هدف بازي‌هايي نظير سودوكو اينست كه سرعت پردازش ما را افزايش دهند. ولي در انجام اين بازي‌ها بايد جانب احتياط را رعايت كرد. اگر واقعا مي‌خواهيد تاثير بازي‌ها را روي مغز خود ببينيد بايد مدام با بازي‌هاي مختلف درگير و بازي‌هاي جديد را امتحان كنيد. چرا كه انجام فقط يك بازي شما را با هوش‌تر نمي‌كند بلكه صرفا در آن بازي ماهرتر مي‌شويد.

چند سال پيش تحقيقي در اين زمينه صورت گرفت. دانشمندي به نام ريچارد هاير تحقيق كرد كه

آيا مي‌شود با يك دوره چند هفته‌اي آموزش فشرده روي فعاليتهاي ذهني، توانايي‌هاي‌شناختي را افزايش داد يا خير. وي از بازي ديوار چيني به عنوان يك فعاليت جديد استفاده كرد و از افرادي در اين آزمايش كمك گرفت كه تا به حال اين بازي را انجام نداده بودند. او فهميد كه بعد از چند هفته انجام بازي، ضخامت قشر مغزي سوژه‌هاي آزمايش افزايش پيدا كرده است. در واقع، مغز هنگام بازي انرژي بيشتري مصرف مي‌كرد و ضخامت آن مدام افزايش ‌مي‌يابد.

 

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment