گم‌شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی از زبان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > گم‌شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی از زبان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

گم‌شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی از زبان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

گم‌شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی
ایران ـ اقتصادی

گم‌شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی از زبان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس

آخرین فقره از کلان‌دزدی‌ها، گم‌شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی است که امروز توسط عزت‌الله یوسفیان ملا از آن پرده‌برداری شد. این موضوع در شرایطی باعث بهت و حیران همگان شده است که دزدی و رانت‌خواری سازمان‌یافته مدیران و مسئولان حکومتی، کشور را در یک بحران اقتصادی و ارزی بی‌سابقه قرار داده است. این بحران به گواه اغلب کارشناسان اقتصادی، مقدم بر اثر تحریم‌های اخیر بر آن، از بطن بیمار مدیریت سیاسی و اقتصادی کشور بر خاسته است.

اما داستان گم‌شدن ۹ میلیارد دلار ارز دولتی از این قرار است که از ۲۱ فروردین‌ماه سال جاری (۹۷) نحوه معاملات ارزی طبق سیاست جدید دولت تغییر کرد و صادرکنندگان و واردکنندگان برای عرضه و تامین ارز مورد نیاز خود باید روانه سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) می‌شدند.

آخرین گزارش بانک مرکزی نیز حاکی است که در فاصله ۲۱ فروردین‌ماه امسال تا ۹ تیرماه برای کالاهای ثبت سفارش شده، حدود ۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار با ارزهای مختلف تامین و پرداخت شده است.

بیشتر بخوانید: مفقود شدن ۲۰هزار میلیارد تومان، یک فقره از دزدیهای دوره شهرداری قالیباف

با انتشار لیست واردکنندگان به همراه میزان ارز دریافتی از سوی بانک مرکزی، مشخص شد که مجموع ارز اختصاص یافته به این لیست تنها ۲.۹ میلیارد دلار بوده و از ۹ میلیارد دلار باقی‌مانده از آمار ۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار خبری نیست. باید اضافه نمود که در این لیست از خودروهای وارداتی و اقلام دیگر نیز اسمی به میان نیامده است.

توضیحات سردرگم بانک مرکزی برای برطرف کردن این ابهام و سوال اینطور بود که  اسامی منتشره از سوی بانک مرکزی، بر مبنای درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و این لیست را وزارتخانه به بانک مرکزی ارائه کرده و بانک مرکزی نیز آنچه را که وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش داده منتشر و به اطلاع عموم رسانده است. در عین حال که لیست کالاهایی که از سوی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت وارد می‌شود نیز ناقص است.

در چنین وضعیتی عزت‌الله یوسفیان‌ملا به خبرگزاری تسنیم گفته است: «سرنوشت ۹ میلیارد دلار ارزی که با نرخ دولتی داده شده است، مشخص نیست.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment