ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > گسترش پدیده مخرب “کشند قرمز” و تاثیرات مخرب آن در سواحل چابهار +عکس

گسترش پدیده مخرب “کشند قرمز” و تاثیرات مخرب آن در سواحل چابهار +عکس

چابهار کشند قرمز

 ایران – اقتصادی

گسترش پدیده مخرب “کشند قرمز” و تاثیرات مخرب آن در سواحل چابهار

سواحل چابهار در معرض پدیده مخرب کشند قرمز قرار گرفته‌اند

روز پنجشنبه۲۰مهرماه۹۶ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: پدیده مخرب “کشند سرخ” در سواحل جنوبی استان و سواحل چابهار مشاهده شده است. “کشند قرمز” یا شکوفایی جلبکی مضر(Red Tide, Harmful Algal Bloom) پدیده‌ای مخرب است که در محیط‌های آبی رخ می‌دهد .این پدیده اغلب با تغییر رنگ سطح آب ناشی از رشد سریع و انباشت انواع مشخصی از جلبک‌های ریز همراه است و انواع متعددی از آنها ترکیبات شیمیایی با سمیت زیاد تولید می‌کنند. کشند قرمز می‌تواند اثرات مضر قابل ملاحظه‌ای روی سلامتی مردم، آبزیان، صنایع مهم(پرورش ماهی، پرورش صدف، ماهیگیری) و کیفیت آب و محیط زیست مناطق ساحلی داشته باشد.

چابهار کشند قرمز

پدیده کشند سرخ یا آب‌سرخه یک پدیده دریایی است که بر اثر ازدیاد جمعیتی انفجارگونهٔ گروهی از جلبک‌ها اتفاق می‌افتد. مقدار معمول آن حدود ۲۰۰۰ عدد در لیتر است و به علت تغییر رنگ آب دریا به رنگ سرخ یا مایل به سرخ آن را کشند سرخ (موج سرخ) می‌گویند

دو عامل اصلی در ازدیاد این جلبک‌ها – که به فیتوپلانکتون‌ها معروف هستند – دما و مواد مغذی بخصوص مواد فسفردار و نیتراتاست.

تخلیهٔ پساب‌های صنعتی و خانگی و کودهای شیمیایی که مملو از موادی چون نیترات‌ها و فسفات‌ها هستند در دریا موجب فراهم شدن غذای زیاد چابهار کشند قرمزبرای فیتوپلانکتون‌ها و ازدیاد آنی جمعیت آن‌ها می‌شود. تناوب تابش ابر-آفتاب و بارندگی کمک به سزایی در رشد این موجودات می‌کند و وزش طوفان و گردوغبار از طرف بیابان‌ها نیز باعث فراهم شدن ذرات آهن‌دار می‌شود.

بعضی از این فیتوپلانکتون‌ها از خود سم ترشح می‌کنند یا باعث فزونی اکسیژن با تک اتم می‌شود که باعث تخریب آبششماهی‌ها می‌شود یا با مرگ این فیتوپلانکتون‌ها، باکتری‌های تجزیه کننده بقایای مرده این فیتوپلانکتون‌ها اکسیژن محلول آب را مصرف می‌کنند و در نتیجه ماهی‌ها و دیگر آبزیان منطقه دچار حالت خفگی و کمبود شدید اکسیژن شده و در نهایت منجر به مرگ آنها می‌شود. درسالهای اخیر فزونی پدیده کشند سرخ در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان خسارات زیادی به ماهیگیران زده‌است

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment