ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > گزارش نگران کننده سازمان ملل از آمار بالای اعدام و نقض حقوق زندانیان در ایران

گزارش نگران کننده سازمان ملل از آمار بالای اعدام و نقض حقوق زندانیان در ایران

گزارش حقوق بشر سازمان ملل
ایران – اجتماعی

گزارش نگران کننده سازمان ملل از آمار بالای اعدام و نقض حقوق زندانیان در ایران

روز چهارشنبه ۹ اسفندماه ۱۳۹۶ سازمان ملل در جریان نشست خود در ژنو سوئیس گزارش سالانه‌اش درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را ارائه کرد. در گزارش منتشر شده که برآیند گزارش سالانه شورای حقوق بشر و نیز گزارش‌های دبیرکل سازمان ملل و کمیسر عالی حقوق بشر این سازمان است، از آمار بالای اعدام ها به ویژه اعدام مجرمان صغیر ابراز نگرانی شده است.

بنا به گزارشی که دریافت کرده‌ایم، در متن اصلی این گزارش ۱۵ صفحه‌ای، موارد مختلف مرتبط با وضعیت حقوق بشر در ایران مورد بررسی قرار گرفته است. این گزارش به ۵ هزار و سیصد مجرمی که با مجازات اعدام روبرو هستند اشاره می‌کند.
این گزارش می‌گوید جمهوری اسلامی ایران اجازه دیدار گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل از ایران را نداده است.

در این گزارش یادآوری شده است که در حوزه آزادی بیان، حفظ حقوق اقلیت‌ها و اجازه کار به آنها در ایران هیچ پیشرفتی حاصل نشده و هنوز موارد سرکوب و محدودیت در این حوزه‌ها ادامه دارد.
این گزارش با اشاره به آمار اعدام‌ها می‌گوید  که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۴۸۲ تن در ایران اعدام شدند. از این میان، ۲۱۳ تن به اتهام‌های مربوط به مواد مخدر و ۲۰۲ تن به اتهام قتل اعدام شده‌اند. ۲۴ تن به خاطر اتهام‌های آزار جنسی، ۱۶ تن به خاطر سرقت و سرقت مسلحانه و دو تن به اتهام جرایم سیاسی به دار آویخته شده‌اند.

از افراد اعدام شده در سال گذشته میلادی، ۶ تن زن و مجرمانی که پیش از رسیدن به سن بلوغ مرتکب جرم شده‌اند، ۵ تن بوده‌اند. آمار اعدام‌ها در ایران یکسال پیش از آن ۵۳۰ و دو سال پیش ۹۶۹ تن بوده است.
این گزارش می‌گوید اعدام در ایران هنوز به شکل نگران کننده‌ای آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.

بر اساس یافته‌های این گزارش، محکومان به اعدام از دسترسی به اقدامات حمایتی قانونی کافی برخوردار نیستند. همچنین گفته شده که مجرمان و متهمان مرتبط با مواد مخدر، دسترسی کافی به وکیل و دیگر حقوق قانونی ندارند.
در این بررسی از جمهوری اسلامی ایران خواسته شده که هر چه سریعتر حکم کسانی که قرار بوده اعدام شوند را تخفیف دهد.

زندان و زندانیان

وضعیت زندان‌ها در ایران هم در این گـزارش بررسی و گفته شده است که شماری از بندها با حضور بیش از استاندارد زندانیان روبرو است و آمار استفاده از زندان انفرادی هم نگران‌کننده است.
در این گـزارش به نقض حقوق برابر برای زنان و نبود حقوق کافی برای اقلیت‌ها اشاره شده است. این گـزارش می‌گوید دسترسی به فعالیت‌های اجتماعی و شغلی برای اقلیت‌هایی چون بهایی‌ها، بلوچ‌های سنی مذهب و یارسان و کردها دچار محدودیت شدید است.

بر اساس این گـزارش و فقط در سال گذشته میلادی، یک هزار و ۸۲۸ کرد به اتهام‌هایی چون فعالیت برای حفظ محیط زیست، خوردن و آشامیدن در انظار عمومی در ماه رمضان، کار به عنوان کولبر و ابراز شادی و استقبال از برقراری رفراندوم استقلال کردستان در عراق دستگیر شده و به زندان افتاده‌اند.
در گزارش سازمان ملل، همچنین به سرکوب و نبود حقوق حمایتی برای دگرباشان اشاره شده است. این گزارش در ضمن به نبود قوانین حمایتی برای رفع تبعیض از افرادی که با محدودیت جسمی و فیزیکی یا محدودیت روحی و روانی روبرو هستند، اشاره می‌کند.

نبود فضای لازم و مناسب برای مخالفان و منتقدان و بازداشت‌های خودسرانه از دیگر مواردی است که در این گزارش به آن اشاره شده است. این گزارش از مقامات ایران خواسته است با دفاتر سازمان ملل برای بهبود حقوق کلیه بخش‌های جامعه ایران همکاری کند و اصلاحات لازم را اجرا نماید.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment