ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > گزارش جامع ایران کارگر از تهاجم وحشیانه نیروی انتظامی به تجمعات کارگران آذرآب و هپکوی اراک + مجموعه عکس و فیلم

گزارش جامع ایران کارگر از تهاجم وحشیانه نیروی انتظامی به تجمعات کارگران آذرآب و هپکوی اراک + مجموعه عکس و فیلم

آذرآب هپکو تهاجم گزارش

ایران ـ اعتراضات کارگری

گزارش جامع ایران کارگر از تهاجم وحشیانه نیروی انتظامی به تجمعات کارگران آذرآب و هپکوی اراک 

حمله وحشیانه نیروهای یگان ویژه به کارگران آذر آب و هپکو و پرتاب گاز اشک آور به داخل کارخانه

تهاجم وحشیانه نیروهای یگان ویژه و گارد ضد شورش با انواع تجهیزات مدرن ضد شورش به کارگرانی که تنها خواسته‌شان دریافت حقوق معوقعه‌شان در آستانه آغاز سال تحصیلی بود

صدها تن از کارگران زحمتکش کارخانه آذرآب و هپکوی اراک از ماهها پیش در اعتراض به عدم دریافت ۵ یا ۶ ماه حقوق ناچیزشان از اقدام به تجمعات صنفی نموده بودند. اما تا کنون هیچ پاسخی نگرفته و کماکان چندین ماه حقوق خود را طلب داشتند.

آنها ماههاست درحالیکه خود و خانواده‌شان در وضعیت معیشتی سختی بسر می‌برند برای دریافت حقوق معوقه خود کماکان به تجمعات خود ادامه می‌دهند.

شروع سال تحصیلی و هزینه های ثبت نام فرزندان در مدرسه و هزینه دفتر و قلم و لباس دانش‌‌آموزان، مشغله ذهنی همه کارگران و حقوق بگیرانی است ماهها است حقوق ناچیز خود را دریافت نکرده‌ و حالا در آستانه سال تحصیلی جدید دستشان خالی و در مقابل فرزندانشان خجل و شرمنده‌اند.

کارگران زحمتکش کارخانه آذرآب اراک که دچار مشکلات معیشتی جدی شده و  نیاز مبرم به دریافت حقوقشان داشتند تا بتوانند هزینه های تحصیل کودکانشان را تأمین کنند روز سه‌شنبه۲۸شهریورماه۹۶ مجددأ اقدام به تجمع صدها نفره  تن از کارگران کارخانه آذرآب در اعتراض به عدم پرداخت حقوق عقب افتاده خود نموده و ورودی کمربندی اراک را بستند.

«کارگر بیچاره کتک زدن نداره»

 

آذرآب هپکو تهاجم گزارش

نیروهای یگان ویژه بلافاصله با بسیج خودروها و موتورسواران و انواع تجهیزات ضدشورش مدرن برای سرکوب کارگـران زحمتکش در صحنه حاضر شدند.


درحالیکه در پاسخ به خواسته بسیار ابتدایی و مشروع و قانونی کارگران، طی ماهها هیچ ارگان یا مقامی پاسخگو نبود اما همان ارگانها و همان مقامات ظرف چند دقیقه انبوه نیروی انتظامی مسلح را برای سرکوب کارگـران بسیج و راهی صحنه کردند.

کارگـران زحمتکش و بی‌پناه که توسط نیروهای یگان ویژه محاصره شده بودند شعار می‌دادند: «کارگر بیچاره کتک زدن نداره»

نیروهای ویژه قصد داشتند با تهاجم به کارگران زحمتکش که فقط برای گرفتن حقوق عقب افتاده خود تجمع کرده اند راه کمربندی را به زور باز کنند.

تجمع کارگران شرکت هپکو

همزمان جمعی از کارگـران شرکت هپکو اراک نیز که با وضعیت مشابهی مواجه هستند، در اعتراض به عدم پرداخت معوقات خود در زیر پل بختیاری این شهرتجمع کردند

بلافاصله نیروهای یگان ویژه مداخله کرده و در یورش به تجمع کارگران زحمتکش حداقل تعداد  ۳۰ تن از کارگـران را دستگیر کردند.

در کمربندی اراک هم نیروهای یگان ویژه و گارد ضدشورش با تمام قوا و تجهیزات به تجمع کارگـران زحمتکش یورش بردند و اقدام به ضرب و جرح کارگران و بازداشت آنها نمودند.

کارگران زحمتکش که دیگر چیزی برای از دست دادن نداشتند به تجمع خودشان تا پایان سه‌شنبه ادامه داده و روز چهارشنبه نیز در همان مکان تجمع خود را ادامه دادند.

سرکوب، پاسخ مسئولین و مقامات به خواسته کارگران

 

یورش آذرآب اراک کارگران

بدنبال این تجمعات، مسئولین امر در رده های مختلف، بجای اینکه موضوع و مشکل این کارگران زحمتکش را دنبال کنتد مجددأ نیروهای یگان ویژه را برای سرکوب اجتماع کارگرانی که فقط مطالبه حقوق عقب افتادشان را میکردند به صحنه گسیل کردند.

 

آذرآب هپکو تهاجم گزارش

نیروهای یگان ویژه با گسیل سنگین و گسترده همراه با انواع تجهیزات مدرن به سه هزار کارگر این دو کارخانه حمله کرده و با پرتاب گاز اشک آور به داخل کارخانه سعی در متفرق ساختن آنان داشتند.

آذرآب هپکو تهاجم گزارش
نیروهای امنیتی وارد کارخانه شده و به سوی کارگـران گاز اشک آور پرتاب کردند. براثر شلیک گازاشک آور چند تن از کارگران مصدوم شدند.

شایان ذکر است که این حملات وحشیانه در شرایطی صورت میگیرد که این کارگران ماههاست بدلیل عدم دریافت دستمزدهایشان با فقر و گرسنگی حادی دست به گریبانند و در آستانه سال تحصیلی جدید قادر به تهیه حداقل ناچیزی از امکانات لازم برای فرستادن فرزندان خود به مدرسه نیستند.
آذرآب هپکو تهاجم گزارش

 

آذرآب

 

خبر

انعکاسات و واکنشها، گزارشات رسانه ها و خبرگزاریها از این واقعه:

بنابه گزارش خبرگزاریها شاهدان عینی گفتند بسیاری از کارگران شرکت های هپکو و آذرآب، روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور در اعتراض به تاخیر چند ماهه در پرداخت حقوق خود دست به اعتراض و تحصن زدند که با حمله یگان ویژه نیروی انتظامی، به زخمی شدن تعدادی از آنان منجر شد.
با وجود برخورد روز سه شنبه، این کارگـران مجددأ در روز چهارشنبه ۲۹ شهریور هم به تجمع اعتراضی خود ادامه دادند که مجددا، به برخورد یگان ویژه با معترضان و مصدوم شدن عده ای دیگر انجامید.

یگان ضدشورش نیروی انتظامی، روز چهارشنبه ۲۹ شهریور، برای دومین روز متوالی با حمله به کارگران معترض کارخانه‌های “هپکو” و “آذرآب” اراک آنها را مورد ضرب و جرح قرار داده است.
ابوالفضل پوروفایی، مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان مرکزی، به خبرگزاری ایلنا گفته است که کارگـران، به مدت “شش ماه” حقوق نگرفته‌اند.

کارگران این دو واحد تولیدی، در گذشته هم تجمعات دیگری را در واکنش به عدم پرداخت حقوق خود برگزار کرده بودند. در پی اعتراضات قبلی، برخی مسئولان استانی وعده حل مشکل کارگـران را داده بودند اما این مشکل، هنوز برطرف نشده است.
خانه کارگراستان مرکزی با صدور بیانیه ای از برخورد نیروی انتظامی با کارگـران به جای حل مشکلات آنها انتقاد کرده و خواستار رسیدگی دولت به “حرکت ناشایست نیروهای انتظامی” و “ضرب و شتم” کارگران شده است. خانه کارگر، همچنین از دولت حسن روحانی خواسته کمیته‌ای را برای “دلجویی از کارگـران و پرداخت سریع مطالبات آنها” به استان مرکزی اعزام کند.

خانه کارگر استان مرکزی، حمله پلیس ضد شورش به کارگران دو شرکت هپکو و آذرآب، برخورد خشونت‌آمیز با آنان را “باعث شرمندگی و ننگی بزرگ” خوانده است.

در بیانیه خانه کارگر استان مرکزی آمده است:

کارگـران برای دستیابی به حقوق حقه خود “ناچار” به اعتراض خیابانی شده‌اند، اما «مسئولین به جای همیاری آنها و دلجویی از آنها دستور برخورد با آنها را صادر می‌کنند و کارگـران عزیز را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و کارگران عزیز، به جای بردن نان به خانه، با کبودی بدن و زخم صورت به خانه می‌روند
این تشکل رسمی کارگری در ادامه خواستار تشکیل کمیته‌ای برای “دلجویی” از کارگران و پرداخت سریع مطالبات معوقه آنان و پاسخگویی “حرکت ناشایست نیروهای انتظامی” شده است.

خانه کارگر استان مرکزی در ادامه بیانیه خود نوشته است:

«آنهایی که امروز دستور حمله به کارگـران عزیز را صادر نمودند، چگونه قدرت و جسارت برخورد با دو سرمایه‌دار که خون کارگر را در شیشه کرده ندارند؟ آنها به کجا وابسته‌اند که می‌توانند چندین ماه حقوق هزاران کارگر را پرداخت نکنند و زندگی آنان را نابود کنند و امروز هم مورد لطف و عنایت قرار داده و کارگران را مورد ضرب و شتم قرار دهند؟!»
همزمان، کانون شوراهای اسلامی کار استان مرکزی با صدور بیانیه ای برخورد سه‌شنبه نیروی انتظامی با کارگـران این دو کارخانه با “باتوم و گازاشک آور” را محکوم کرده و افزوده: “آیا کارگـران نیروی کارند یا آشوبگر؟ که با نیروهای ویژه دسته پنجه نرم کنند.”

این تشکل کارگری خواستار رسیدگی مسئولان به مشکلات کارگران شده و ابراز تاسف کرده که “دیگر هیچ مقام مسئولی در استان حتی برای دلجویی از ماه‌ها تاخیر حقوق کارگران حاضر نمی‌شود”.
از طرف دیگر مهدی مقدسی نماینده اراک در مجلس گفته با وجود برگزاری جلسات متعدد با مسئولان از جمله “وزیر صنعت و معاونانش و استاندار” و تصمیماتی که با حضور وزیر اتخاذ شده، هنوز” گشایشی در کار این واحدها” به وجود نیامده است.

مهدی مقدسی با اشاره به وقایع اخیر این شهر از مسئولان خواسته است، با توجه به چند ماه حقوق پرداخت نشده کارگـران، “به‌جای پاشیدن نمک به زخم کارگران آنها را درک کنند”. مقدسی افزوده است: «اینگونه تحت فشار قرار دادن کارگـران زیبنده نیست
هم‌زمان حسین حبیبی، بازرس کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران، خواستار رسیدگی به وضعیت کارگـران هپکو و آذرآب و “برخورد با مسببان” حمله به آنان شده و گفته است، برخورد خشونت‌آمیز با این کارگران “با هیچ معیار انسانی سازگاری ندارد“.

انعکاس رسانه‌ها:

حمله پلیس ضد شورش به کارگران اراکی با “باتوم و گازاشک‌آور
دویچه وله: پلیس ضد شورش با “باتوم و گاز‌اشک‌آور” کارگران دو کارخانه در اراک را مورد ضرب و شتم قرار داده است. دو کانون رسمی صنفی خشونت علیه کارگـران را محکوم کرده‌اند. کارگـران شعار می‌داده‌اند:

«کارگر بیچاره، کتک زدن نداره»
گزارش‌های منتشرشده از حمله پلیس ضد شورش ایران در روز گذشته به کارگران معترض دو شرکت “هپکو” و “آذرآب” در اراک و ضرب و شتم آنان حکایت می‌کنند.
خانه کارگر و کانون شوراهای اسلامی کار استان مرکزی در همین رابطه با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای حمله پلیس ضد شورش با “باتوم و گاز اشک‌آور” به کارگـران معترض اراکی را محکوم کرده‌اند.
کانون شوراهای اسلامی کار استان مرکزی روز چهارشنبه (۲۹ شهریور/ ۲۰ سپتامبر) در بیانیه خود برخورد خشونت‌آمیز با کارگران از جمله “توهین و تعرض” به “عزت و کرامت و شأن کارگر” را محکوم کرده است.

پذیرایی با باتوم

این کانون در ادامه ضمن اشاره به “پذیرایی” از کارگران هپکو و آذرآب “با باتوم و گاز اشک‌آور” به این نکته هم اشاره کرده است که: «هیچ مقام مسئولی در استان حتی برای دلجویی از ماه‌ها تاخیر حقوق کارگران حاضر نمی‌شود. آیا کارگران نیروی کارند یا آشوبگر که با نیروهای ویژه دست و پنجه نرم کنند؟

آیا وظیفه کارگران جز پیکار با آهن و فولاد و کار است برای ساخت و ساز و تولید، که امروز باید با نیروی ضد شورش پنجه در پنجه شوند؟»

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment