ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > گزارشی از وضعیت ۵ فعال مدنی بازداشت شده در تظاهرات سراسری در اراک

گزارشی از وضعیت ۵ فعال مدنی بازداشت شده در تظاهرات سراسری در اراک

گزارشی از وضعیت ۵ فعال مدنی بازداشت شده در تظاهرات سراسری در اراک
ایران – اجتماعی

گزارشی از وضعیت ۵ فعال مدنی بازداشت شده در تظاهرات سراسری در اراک

با شروع اعتراضات مردمی در دی‌ماه گذشته شماری از فعالین مدنی اهل شازند و آستانه از جمله کیان صادقی، علی‌بخشی، محمد نجفی، علی باقری، کیان صادقی و عباس صفری توسط نیرو های امنیتی بازداشت شده اند.

براساس گزارشات رسیده، این بازداشت ها بصورت خاص پس از آن صورت گرفت که این افراد در افشاگری در خصوص نحوه جان باختن یکی از معترضان حوادث اخیر به نام “وحید حیدری” در بازداشتگاه کلانتری شهر اراک ایفای نقش کردند. تا کنون از بین این بازداشت شدگان دو تن با قید قرار بصورت موقت آزاد و باقی این افراد نیز با تکمیل مراحل بازجویی به زندان اراک منتقل شده اند.

شماری از فعالین مدنی ساکن شهرستانهای شازند و آستانه که در ارتباط با وقایع دی‌ماه اخیر بخصوص اطلاع رسانی از پرونده جان باختن “وحید حیدری” بازداشت شدند پس از تکمیل بازجویی به زندان اراک، مرکز استان مرکزی منتقل شده اند و کماکان در حالت بلاتکلیفی به سر می برند.

یکی از این بازداشت شدگان کیان صادقی اهل شازند که به اتهام شرکت در اعتراضات و تهیه فیلم و عکاسی در مراسم ختم مادر محمد نجفی بازداشت شده بود با قید کفالت آزاد شده، همچنین عباس صفری اهل آستانه که در تاریخ ۲۶ دی‌ماه بازداشت شده بود نیز در تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه به قید کفالت موقتا آزاد شده است.

در حال حاضر آقایان محمد نجفی و علی باقری از اهالی شازند در قرنطینه زندان اراک بدون حق تماس تلفنی و ملاقات نگهداری شده و علی بخشی دیگر فعال مدنی اهل شازند نیز به بند ۸ این زندان منتقل شده است.

با گذشت چندین هفته از بازداشت آقایان محمد نجفی و علی باقری کماکان بصورت بازداشت موقت در زندان نگهداری می‌شوند.

علی بخشی امروز ۱۹ بهمن ماه، بدون اطلاع قبلی به بازپرسی دادگستری شازند منتقل شده و قرار بازداشت موقت وی به قرار کفالت تغییر پیدا کرده و مجددا به زندان منتقل شده است.

گزارش شده است که  اتهامات این افراد بعنوان ۵ متهم پرونده که طی اقدام هماهنگ نیرو های امنیتی بازداشت شده‌اند تا حد زیادی مشترک است، کیان صادقی به شرکت در اعتراضات و  تبلیغ علیه نظام از طریق تهیه فیلم و عکس در مراسم ختم مادر محمد نجفی” متهم شده است و باقی افراد به “شرکت در اعتراضات، اخلال در نظم عمومی، تشویش اذهان عمومی ونشر اکاذیب (در رابطه با پرونده جان باختن “وحید حیدری”)، راه اندازی و عضویت در گروهای معاند نظام تفهیم شده و برای آقای نجفی و باقری علاوه بر این اتهامات مصاحبه با رسانه های خارجی هم به پرونده آنان اضافه شده است.”

نماینده تهران در مجلس، محمود صادقی، به تازگی مراجع امنیتی را به «پرونده‌سازی» برای وکیلی (محمد نجفی) متهم کرد که بنا به اعلام آقای صادقی «ثابت» کرده است که وحید حیدری، نوجوان جان‌باخته در بازداشتگاه کلانتری اراک، «موادفروش» نبوده است. در خبری دیگر رییس کانون وکلای استان مرکزی نیز از پیگیری پرونده محمد نجفی خبر داده بود.

در اعتراضات دی ماه، چند هزار تن در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند.

طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۳۵ تن کشته شدند که از این تعداد حداقل ۱۴ تن در بازداشتگاههای شهرهای مختلف به قتل رسیدند. بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۱۰۰شهر برگزار شد.

شماری از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتیها اطلاع دقیقی در دست نیست.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment