ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > گزارشگران سازمان ملل خواستار لغو حکم اعدام سه زندانی سیاسی کرد در ایران شدند

گزارشگران سازمان ملل خواستار لغو حکم اعدام سه زندانی سیاسی کرد در ایران شدند

گرارشگران سازمان ملل
ایران ـ اجتماعی

گزارشگران سازمان ملل خواستار لغو حکم اعدام سه زندانی سیاسی کرد در ایران شدند

گزارشگران سازمان ملل آقایان جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران و آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه اعدام‌های غیرقانونی سازمان ملل، روز جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ از مقام‌های ایران خواستند تا فورا اجرای حکم اعدام زندانیان سیاسی کُرد؛ زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین‌پناهی را متوقف کنند.

در بیانیه این گزارشگران سازمان ملل متحد آمده است: ما از حکومت ایران می‌خواهیم براساس تعهدات بین‌المللی‌اش فورا اجرای حکم اعدام این افراد را متوقف کرده و حکم اعدام صادره علیه آن‌ها را نیز لغو کند.

لقمان و زانیار مرادی، دو شهروند کرد محکوم به اعدام، بدون اعلام دلیل مشخصی به قرنطینه زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شدند و در پی این انتقال ابراز نگرانی‌ها نسبت به احتمال اجرای حکم اعدام آنان افزایش یافته است. لقمان و زانیار مرادی پسر عمو هستند. این گزارشگران سازمان ملل می‌گویند که احتمالا روز شنبه ۱۷ شهریور ماه، حکم اعدام لقمان و زانیار مرادی اجرا خواهد شد.

صالح نیکبخت وکیل لقمان و زانیار چندی پیش گفته است که حکم زانیار و لقمان تا پیش از طلوع آفتاب امروز شنبه اجرا می‌شود و ساعت چهارصبح خانواده آنها را برای ملاقات به زندان فراخوانده‌اند. آقای نیکبخت به همراه پدرلقمان به زودی به زندان می روند.

جاوید رحمان و اگنس کالامارد تاکید کرده اند: «براساس اطلاعاتی که ما دریافت کرده‌ایم، حقوق لقمان و زانیار مرادی قبل و بعد از محاکمه نقض شده است؛ از جمله مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته‌اند و از دسترسی به وکیل محروم بوده‌اند.»

این گزارشگران سازمان ملل می‌گویند: «حکم اعدام صادر شده برای‌ لقمان و زانیار مرادی در دادگاهی عادلانه صادر نشده و این دو از حق آئین دادرسی عادلانه برخوردار نبودند، در حالی که براساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر، می‌بایست از چنین حقوقی برخوردار می‌بودند.» جاوید رحمان و اگنِس کالامارد همچنین نسبت به وضعیت سلامتی وضعیت جسمی زانیار مرادی ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که وی از عوارض جسمی شکنجه و بدرفتاری در دوران زندان رنج می برد.

احتمال اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی

این دو کارشناس سازمان ملل متحد همچنین گفته‌اند: «طبق اطلاعات دریافت شده احتمالا حکم اعدام رامین حسین پناهی نیز روز شنبه ۱۷ شهریور اجرا خواهد شد.» آنها در ادامه تاکید کردند که رامین حسین‌پناهی در دادگاهی عادلانه محاکمه نشده است و در دوران زندان مورد شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

رامین حسین‌پناهی، تیرماه سال گذشته بازداشت و در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شد. این در حالی است که برادر وی٬ امجد حسین‌پناهی، رامین را «یک فعال سیاسی و مدنی» معرفی کرده و خواستار برگزاری دادگاه علنی برای وی شده‌است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment