ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران اعتصاب خود را از سر گرفتند

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران اعتصاب خود را از سر گرفتند

کارگران فولاد گروه ملی

ایران ـ اعتراضات کارگری

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران اعتصاب خود را از سر گرفتند

روزپنج‌شنبه۳۰شهریورماه۹۶ کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران  در اعتراض به عدم پرداخت ۳ماه حقوق‌شان و در پی خلف  وعده کارگزاران آخوندی در این کارخانه برای پرداخت حقوق‌شان اعتصاب خود را از سر گرفتند.

یکی از کارگران این شرکت که نخواست نامش فاش شود گفت: با وجود اینکه این کارخانه فعالیت و تولید دارد ولی کماکان مدیران مربوطه وعده های پوچ به کارگران می‌‎دهند.

این کارگر افزود: از روز پنجشنبه کارگران گروه ملی دست از کار و تولید کشیده و خط تولید این کارخانه را تعطیل کردند.

وی توضیح داد که در حال حاضر کارخانه ذوب، کارخانه لوله سازی، بخش ۱ و ۲ کارخانه و کارخانه کوثر غیر فعال می باشند.

وی اضافه کرد:چهار روز پیش کارگران مانع بارگیری محصول از کارخانه فولاد شدند اما سرپرست ماشین سازی و خدمات صنعتی کارخانه قول داد ۲۷ شهریور ماه حقوق کارگران را پرداخت کند که تاکنون خبری از واریز حقوق نشده است.

یادآوری اینکه کارگران زحمتکش گروه ملی صنعتی فولاد ایران از این پیشتر در بهمن ماه ۱۳۹۵، در مقابل استانداری این شهر برای مطالبات مزدی خود دست به تجمع زدند ولی نتیجه ای حاصل نشد سپس کارگران اقدام به بستن درب شرکت به مدت ۱۷ روز کردند و پس از دریافت دو ماه مطالبات مزدی خود؛ درب شرکت را باز کردند.

اعتصاب کارگران فولاد ملی

پس از این واقعه که ۷ ماه از آن می گذرد، کارگران بطور مستمر با تعویق در دریافت حقوق ماهیانه ناچیز خود مواجه بوده‌اند.

در خرداد ماه سال جاری پس از خلف وعده مسئولین، مجددا کارگران دست به تجمع مقابل استانداری زدند که تهدید به بازداشت هم شده بودند.

کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد علاوه بر معوقات مزدی چهارماه خود، از دریافت پایه سنوات خود به مدت چهار سال متوالی نیز محروم مانده اند و بالالجبار از سوی شرکت مذکور رضایت گرفته شده است که پایه سنوات چهار سال اخیر را دریافت کرده اند و شکایتی در این زمینه ندارند.

““پایه سنواتی” از مزایای جانبی دستمزد و قسمتی از حقوق پایه است که برای جبران حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ می شود. پایه سنواتی معمولا با حداقل دستمزد جمع و به کارگر به صورت ماهانه یا سالانه پرداخت می شود و تغییر میزان سالانه آن ارتباطی با افزایش دستمزد ندارد.

همچنین در رویدادی دیگر روز ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ در خلال تجمع اعتراضی کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران حدود ده تن از این کارگران معترض؛ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

بازداشت شدگان قبل از آزادی؛ با انتقال به اداره اطلاعات، مجبور به امضای تعهدنامه هایی دال بر عدم شرکت یا مشارکت در سازماندهی اعتراضات کارگران این شرکت شدند.

کارگران این شرکت در ماههای اخیر تجمعات گسترده ای برای استیفای حقوق قانونی خود از جمله مطالبه معوقات مزدی شان داشتند.

علیرغم اینکه کارگران این واحد صنعتی طی ما‌ههای اخیر در نوبت‌های مختلف برای رسیدن مطالباتشان در مقابل این شرکت یا بانک ملی مرکزی اهواز دست به اعتراض می‌زنند اما با گذشت‌ ماه‌ها هنوز پاسخ قانع کنند‎ه‌‎ای به آن‌ها داده نشده است.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment