ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > گرسنگی ، نتیجه حذف سویا بعنوان جانشین گوشت از سبد تغذیه خانوارهای کم درآمد

گرسنگی ، نتیجه حذف سویا بعنوان جانشین گوشت از سبد تغذیه خانوارهای کم درآمد

سویا
ایران ـ اجتماعی

گرسنگی، نتیجه حذف سویا بعنوان جانشین گوشت از سبد تغذیه خانوارهای کم درآمد

در سالیان اخیر که حقوق مزدبگیران در گیرودار افزایش قیمت‌ها و تورم بالا، قدرت خرید گوشت را از خانواده‌ها گرفته بود، آنها برای جبران پروتئین روزانه‌شان به مصرف سویا ( پروتئین گیاهی ) روی آورده بودند؛ اما در شرایط کنونی با افزایش قیمت این محصول که ناشی از وارداتِ بی‌رویه است، مصرف آن از هفته‌ای دو الی سه مرتبه به ماهانه دو یا سه بار رسیده است.

همانطور که در خبرهای ایام اخیر متوجه شده‌اید، انتشار فهرست واردکنندگان دریافت‌کننده ارز دولتی، تلاطمی را در فضای عمومی و مجازی ایجاد کرده است. این موضوع، باعث خشم عمومی مردم که نگران اوضاع اسف‌بار اقتصادی کشور و وضعیت معیشتی خود هستند، شده است.

براساس این فهرست، بخش قابل توجهی از سهم اقلام و کالاهای وارداتی، محصولات غذایی و کشاورزی هستند که فقدان یا کمبود آنها موجب مشکلات عدیده‌ای نه‌تنها در سبد غذایی مردم، بلکه در حوزه اشتغال و تولید در کشور می‌شود. هرگونه افزایشی در قیمت یکی از اقلام وارداتی که به‌خصوص در سبد غذایی مردم قرار دارند، می‌تواند عواقب نگران‌کننده و غیرقابل پیش‌بینی‌ای داشته باشد.

با این حال، نحوه واردات و قیمت‌گذاری روی این کالاها و نوع کالاها بسیار محل مناقشه است. در کنار مواد اولیه مندرج در لیست، مواد و کالاهای فرآوری شده‌ای هم قرار دارند که بعضا ظرفیت تولید آنها در کشور موجود است. دانه سویا به‌عنوان یک ماده اولیه کشاورزی بسیار مهم و کنجاله سویا به‌عنوان یک محصول فرآوری‌شده دانه سویا، ازجمله مواد کشاورزی و غذایی بسیار مهمی هستند که در فهرست مورد بحث، ارز دولتی برای واردات آنها، تخصیص داده نشده است.

گرانی پروتئین سویا، عامل حذف آن از سبد هزینه‌ای خانوارهای کم‌درآمد

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان سویا خوراکی گفته است که پروتئین سویا برای بسیاری مردم (افراد کم‌درآمد و طبقه متوسط رو به پایین) یک جایگزین مناسب و پرمصرف به‌جای گوشت قرمز بوده است. با توجه به اینکه بسیاری از آنها توان خرید و مصرف کافی گوشت قرمز را ندارند، این فقدان را معمولا با پروتئین سویا جبران می‌کنند.

اما در شرایط کنونی با افزایش قیمت این محصول، مصرف آن از هفته‌ای دو الی سه مرتبه به دو الی سه‌ بار در ماه رسیده و متاسفانه سبد معیشت و تغذیه مصرف‌کنندگان محصولات واحدهای تولیدی ما بسیار کوچک شده است.

انتهای دومینوی فروپاشی صنعت روغن‌کشی و صنعت طیور، گرسنگی

با توجه به نکاتی که دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان سویا مطرح کرد و البته وضعیت سیاسی-اقتصادی موجود، چشم‌اندازی بسیار نگران‌کننده برای واحدهای تولید فرآورده‌های دانه سویا وجود دارد؛ هم از لحاظ سلامت و تغذیه گروه‌های کم‌درآمد و هم از جنبه اقتصادی که کاهش خرید آن از سوی مردم و صاحبان صنایع دام و طیور، به ورشکستگی و بیکاری دامن خواهد زد.

سوءمدیریت و سودجویی موجود در واردات دانه سویا و کنجاله سویا، در شرایط کنونی، به فروپاشی صنعت روغن‌کشی، خوراک دام و در نهایت صنعت طیور منجر خواهد شد؛ صنعت طیور که به گفته کارشناسان اقتصادی، بعد از نفت و خودرو، بزرگ‌ترین صنعت کشور محسوب می‌شود. اما انتهای این دومینو، به‌وضوح تاریک و مخاطره‌آمیز است؛ گرسنگی!

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment