ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > گرانی، ارمغان «منطقه آزاد اروند» برای کارگران آبادانی

گرانی، ارمغان «منطقه آزاد اروند» برای کارگران آبادانی

گرانی، ارمغان «منطقه آزاد اروند» برای کارگران آبادانی
ایران ـ کارگری

 

گرانی، ارمغان «منطقه آزاد اروند» برای کارگران آبادانی

در گزارشی که بدستمان رسیده است یک فعال صنفی کارگری شهر آبادان، بر این عقیده است که در سیزده سالی که از تاسیس منطقه آزاد اروند گذشته، چیزی غیر از گرانی نصیب خانواده‌های کارگری و مزدبگیر ساکن آبادان نشده است.

به گفته این فعال کارگری، سال ۸۳ دولت وقت، منطقه آزاد اروند را در مجاورت شهرهای آبادان و خرمشهر ایجاد کرد. قرار بود این منطقه زندگی مردم جنگ‌زده را در جهت بهتر شدن متحول کند؛ اما در این سیزده سال، زندگی بیشتر کارگران و مزدبگیران نه تنها بهتر نشده، بلکه به شدت افول کرده است.

وی می‌افزاید: «برای کارگرانی که کارگاه‌شان بیرون از منطقه آزاد است، قانون کاری وجود دارد که می‌تواند بخشی از حقوق آنها را تامین کند؛ اما گرفتاری کارگرانی که در محدوده منطقه آزاد مشغول به کارند بیشتر است؛ چراکه در منطقه آزاد، قوانین حمایتی محدودند.»

او در ادامه انتقادهایش از عملکرد منطقه آزاد اروند اظهار داشت: «ایجاد این منطقه فقط گرانی را نصیب مردم کرده‌است؛ خبری از اشتغال پردرآمد نیست؛ تفاوتی نمی‌کند که در داخل منطقه آزاد کار می‌کنی یا محدوده بیرون از آن. به بیشتر کارگران، مزدی نزدیک به حداقل‌های مصوب شورای عالی کار پرداخت می‌شود.»

گرانی، ارمغان «منطقه آزاد اروند» برای کارگران آبادانی

این فعال صنفی ادامه می‌دهد: «در آبادان اگر از مشکل گرد و غبار هوا و آلایندگی پالایشگاه صرف‌نظر کنی، بازهم مجبوری که ۹ ماه از سال را زیر باد کولر گازی سپری کنی؛ برای همین مصرف انرژی بیشتر خانواده‌ها بالاست.

اسم منطقه آزاد باعث شده است تا به اجبار پرتقال کیلویی ۶ هزار تومان را دست‌کم چهار هزار تومان گرانتر بخری. در مقایسه با شهری مثل اهواز اینجا حتی آب و نان را هم گرانتر می‌فروشند؛ برای همین بیشتر خانواده‌ها ناچارند برای خرید اقلام ضروری به شهرهای مجاور بروند و دست‌کم سه ساعت را در مسیر سپری کنند.»

او در پایان چنین می‌گوید: «شمار بالایی از خانواده‌هایِ آبادانی، کم توان هستند. همه مردم اینجا کنار هم زندگی می‌کنند؛ چه آنها که نان‌آورشان در محدوده مناطق آزاد کار می‌کند و چه آنها که شغلشان در بیرون از محدوده منطقه آزاد است و چه بیکاران.

برای همین است که می‌گویم وضعیت موجود نشان می‌دهد که سهم کارگران و مزدبگیران آبادانی از منطقه آزاد اروند چیزی غیر از گرانی نبوده است.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment