ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > کولبر قربانی مین در انتظــار کمک‌مالی جهــت معالجه

کولبر قربانی مین در انتظــار کمک‌مالی جهــت معالجه

کولبر
ایران ـ کولبران

کولبر قربانی مین در انتظار کمک‌مالی جهت معالجه

یک کولبر به دلیل فقر و تنگدستی توانایی پرداخت هزینه‌‌های معالجه پزشکی ندارد.

براساس گزارش رسیده ، یک کولبر به نام “لقمان وحید” ٣٦ ساله فرزند خضر اهل پیرانشهر که درپی انفجار مین یک پا و چشم راست خود را از دست داده، برای معالجه پزشکی نیاز به کمک مالی دارد.
این کولبر دارای دو فرزند می‌باشد که روز دوشنبه بیست و نهم آبان‌ماه سال ٩٦ در حین کولبری در کوهستان “کانی خدا” پیرانشهر دچار حادثه انفجار مین شده است.

اکثر کولبران قربانی مین سرپرست خانوار و از جامعه تهیدستان‌اند و تاکنون نه تنها این کولبران مورد حمایت نهادهای دولتی قرار نگرفته‌اند و قانونی برای حمایت از آنان تنظیم نشده است بلکه مرزهای این مناطق جهت مقابله با تردد این قشر فقیر از جامعه بر روی آنان بسته شده است. این اقدام دولت در هفته‌های پایانی سال ۹۶ باعث اعتصاب گسترده مردم شهرهای مختلف کردستان در اعتراض به این اقدام دولت شد. آخرین نمونه این اعتراضات به روز سه‌شنبه ۱۴ فروردین‌ماه ۹۷ مربوط می‌شود که بازاریان و اصناف شهرهای سقز و جوانرود و مریوان در همین رابطه اقدام به اعتصاب کردند.

به دلیل بحران اقتصادی در استان‌های کُردنشین ایران به ویژه در مناطق مرزی، شهروندان  به اجبار و برای تأمین مایحتاج زندگی به کار پرخطر کولبری روی می‌آورند که علاوه بر شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران، سرمازدگی و برخورد با مین‌های عمل نشده، جان آنان را تهدید می‌کند و هر از گاهی بخشی از صفحات روزنامه‌ها و سایت‌های مختلف محلی و بین‌المللی به این اتفاقات دلخراش اختصاص می‌یابد؛ اتفاقاتی که پایانی بر آنها متصور نیست.

بیشتر بخوانید: تعقیب توسط نیروی انتظامی و کشته و مجروع شدن ۲ کولبر بر اثر انفجار مین

همچنین بخوانید: میم مثل مین؛ مین مثل مرگ بر اثر انفجار در گوشه‌ای از مرزهای غربی کشور

استان‌های آذربایجان غربی، ‌کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان آلوده‌ترین مناطق ایران به مین‌ محسوب می‌شوند و بیش از ١٦ میلیون مین در این مناطق وجود دارد، اما هنوز اقدام مؤثری برای پاکسازی این مناطق از مین صورت نگرفته است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment