ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > کولبران زحمتکش باز هم مورد تهاجم نیروی انتظامی قرار گرفتند

کولبران زحمتکش باز هم مورد تهاجم نیروی انتظامی قرار گرفتند

colbaran photo

ایران – کولبران

 

کولبران زحمتکش باز هم مورد تهاجم نیروی انتظامی قرار گرفتند

mohamad masaeli fard photo

یک کولبر دیگر درپی خشونت نیروهای انتظامی ایران کشته شد

نیروهای انتظامی حکومت ایران با شلیک مستقیم موجب مرگ یک کولبر کُرد و زخمی شدن دو تن دیگر شدند.

تیراندازی به کولبران از سوی نیروهای انتظامی مستقر در پایگاه ‘نجفی’ پیرانشهر صورت گرفته است.

از قرار معلوم هویت کولبر جان‌باخته ‘محمد مسائلی فرد (داربران) ‘ می‌باشد. وی متأهل و دارای سه فرزند بوده است. اجناس این کولبر کُرد توسط نیروهای انتظامی ضبط شده ‌است.
بنابر گزارشات دو کولبر مجروح به‌دلیل ترس از بازداشت به مراکز درمانی انتقال داده نشده‌اند.

از سوی دیگر، یک کولبر کُرد نیز در پی تعقیب و گریز نیروهای انتظامی از ارتفاعات شهرستان سلماس، سقوط و دچار جراحات عمیق شده است. هویت این کولبر سلماسی ‘مراد حاجی‌زاده’ اعلام گردیده است.

این قشر زحمتکش از شدت فقر و تنگدستى مجبورند براى امرار معاش خانواده‌ى خود به شغل پرمخاطره‌ى كولبرى در مناطق مرزى کردستانروى بياورند.

کولبران قشر زحمتکش کردستان ایران هستند که در مناطق مرزی به کار کوله‌کشی و بارکشی مشغول‌اند.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در یک سال اخیر، هفتاد کولبر کرد در مرزهای غربی ایران بر اثر برخورد خشن نیروهای انتظامی ایران کشته شده‌اند. سخنگوی کمپین خواستار رسیدگی به این قتل‌ها شده است.

بنا به این گزارش از ۷۴ نفر کولبری که جان خود را از دست داده اند، ۷۰ نفر آن‌ها توسط ماموران مرزی دولتی هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده‌اند و ۴ نفر از آنان به دلیل انفجار مین، سقوط بهمن، و سرمای شدید جان خود را از دست داده اند.

یکی از کولبرانی که نزدیک به ۱۰ سال است در مرز بانه مشغول کولبری است در اینباره به کمپین بین‌المللی حقوق بشر گفته است: «به دلیل طرح انسداد مرزها در طول چند سال گذشته، نیروهای انتظامی بدون در نظر گرفتن ارزشی برای جان ما شب در مسیرهای کوهستانی و صعب‌العبور کمین انداخته و بعد از ایست دادن بدون اینکه تیر هوایی شلیک کنند مستقیما ما را مورد هدف قرار می‌دهند.»

چند روز پیش، ٢٥٠ فعال مدنی و سیاسی کردستان ایران با انتشار نامه‌ای سرگشاده مراتب نگرانی عمیق و انزجار شدید خود را از هرنوع برخورد خشونت‌آمیز با کولبران و مسئله‌ی کولبری اعلام نمودند.

فعالان مدنی کردستان براین باورند که شلیک کور نیروهای نظامی، مسئله‌ی کولبران را به یک تراژدی تبدیل کرده است.

« ایران کارگر» این ضایعه تأسف‌بار را به خانواده کولبر جانباخته تسلیت می‌گوید.

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment