ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > کودک ۱۳ ساله مازندرانی به عنوان سرباز «مدافع حرم» در سوریه!

کودک ۱۳ ساله مازندرانی به عنوان سرباز «مدافع حرم» در سوریه!

کودک مدافع حرم!
ایران – اجتماعی – کودکان

کودک ۱۳ ساله مازندرانی به عنوان سرباز «مدافع حرم» در سوریه

واحد مرکزی خبر تلویزیون دولتی ایران ویدئویی را از حضور یک کودک سرباز ۱۳ ساله ایرانی در جمع «مدافعان حرم» منتشر کرده است.

«مدافعان حرم» واژه‌ای است که برای نیروهای کمکی اعزامی به سوریه برای سرپا نگاه داشتن بشار اسد استفاده می‌شود.

در این ویدئو این کودک خود را نوجوانی ۱۳ ساله از اهالی مازندران معرفی می‌کند. سرباز ایرانی دیگری او را خردسال‌ترین سرباز ایرانی در سوریه می‌خواند.

این کودک‌سرباز ۱۳ ساله می‌گوید تحت تأثیر قاسم سلیمانی, فرمانده سپاه قدس به سوریه آمده و نسبت به خطر کشته‌شدن آگاه بوده است. او می‌گوید «شهادت افتخار است.»

این ویدئو در منطقه بوکمال (ابوکمال) ضبط شده است.

به کار گرفتن کودک‌سربازها بر خلاف کنوانسیون‌ها و مقررات بین‌المللی است. طبق اساسنامه رم دیوان کیفری بین‌المللی, آموزش و اعزام سربازان زیر ۱۵ سال به جنگ، جرم جنگی است.

ایران پیش از این نیز به اعزام کودک‌ـ‌سربازان افغان به جنگ سوریه متهم شده بود.

به گفته دیدبان حقوق بشر, جمهوری اسلامی کودکان مهاجر افغانستانی را به جنگ سوریه اعزام می‌کند. این سازمان حقوق بشری نشان داده که در میان کشته‌شدگان افغانستانی جنگ سوریه کسانی هستند که در لحظه مرگ ۱۴ سال سن داشتند و اکنون در ایران به خاک سپرده شدند.

واقعیت این است که کودکان در ایران در بدترین شرایط بسر می‌برند و هیچ قانونی و هیچ مرجع و ارگانی برای حمایت از کودکان در جمهوری اسلامی وجود ندارد. کودکان کار ، کودکان خیابانی، کودکان معتاد و  . . . همه پدیده‌های شومی هستند که ظرف سالهای بعداز انقلاب در ایران شکل گرفته اند و بطور مستقیم ناشی از حاکمیتی است که برای رسیدن به هدف باقی ماندن در قدرت، تمام کودکان، نوجوانان، جوانان و زنان ایران را تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی اجتماعی قرار داده است.

تمام چهارراهها و خیابانهای پایتخت و کلان شهرها مملو از کودکان کم سن و سالی است که برای تأمین زندگی خانواده خویش به هرکاری تن می‌دهند. کودکان در کوره‌های آجرپزی و سایر کارگاهها و در انواع کارهای سنگین بکار گرفته می‌شوند و نهایتأ هم بعنوان لشکر بی‌مزد و کم هزینه عازم جبهه‌های جنگ در سوریه، لبنان، عراق و . . . می‌شوند.

البته ناگفته نماند که کودکان و فرزندان مقامات از این قاعده مستثنی هستند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment