ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > کودک آزاری و واژه جدید «کودک‌بیوگی» در نظام جمهوری اسلامی!

کودک آزاری و واژه جدید «کودک‌بیوگی» در نظام جمهوری اسلامی!

کودک بیوگی
ایران – اجتماعی

کودک آزاری و واژه مشمئز کننده جدید «کودک‌بیوگی» در نظام جمهوری اسلامی!

با آنکه ازدواج کودکان از نظر کارشناسان و مدافعان حقوق کودک “آزار جنسی” محسوب می شود، در نظام جمهوری اسلامی ازدواج دختران از ۱۳ سالگی و پسران از ۱۵ سالگی قانونی است. البته ازدواج دختران و پسران قبل از این سنین نیز، “با اذن ولی و با تشخیص دادگاه منوط به رعایت مصلحت کودک”، مجاز شمرده شده است.

اما در میان دختران و یا پسرانی که در زیر سنین یاد شده ازدواج می‌کنند و هر سال شمار آن ها به ۴۰ هزار مورد می رسد، تعدادی هستند که به دلیل مرگ همسر “بیوه” شناخته می‌شوند.
برای سالیان متمادی که از این پدیده غیرانسانی در ایران می‌گذرد، در گیر و دار کشمکش‌های بین جناحی، برای اولین‌بار معاون امور زنان و خانواده نهاد ریاست‌جمهوری، در مصاحبه‌ای رسمی در شبکه خبر، به موضوع کودک بیوه‌ها اشاره کرد

طیبه سیاوشی نماینده مجلس با اشاره به وجود ۲ هزار کودک بیوه در کشور، نسبت به سقط جنین‌های مکرر برخی کودکان ابراز نگرانی کرد. طرح افزایش سن ازدواج کودکان تحت تاثیر آمار افزایش تعداد کودک‌همسری و تبدیل آن به کودک‌بیوه‌ها کلید خورد. کودکانی که با ۱۳ یا ۱۴ سال هم بیوه بودند و هم سرپرست خانوار محسوب می‌شدند. یعنی علاوه بر تامین معیشت خود، کودکانی هم داشتند که باید مسئولیت‌شان را قبول و معیشت‌شان را تامین می‌کردند.

اما در دسترس‌ترین منبع برای دانستن تعداد دقیق کودکانی که همسران خود را از دست داده‌اند، سرشماری‌های رسمی است که از سوی مرکز آمار ایران صورت می‌گیرد. هر از چند ماهی کمپین گام به گام تا توقف ازدواج کودکان در ایران (stopemiran.com) به بررسی آماری یکی از معضلات ایجاد شده از وقوع ازدواج کودکان می‌پردازد تا بتواند علاوه بر فعالیت‌های جانبی در این عرصه، از طریق اطلاعات آماری، مستندی جهت تصدیق ادعاهای خود ارائه دهد.

در سال ۱۳۹۵ در سرشماری نفوس و مسکن آمده است که از میان مردان ۱۰ تا ۱۴ ساله، ۳۴۵ مورد باسواد بیوه و ۳۷ مورد هم بی سواد بیوه ثبت شده است. در همین سال از میان زنان ۱۰ تا ۱۴ ساله، ۱۵۸ مورد باسواد بیوه و ۶۸ مورد هم بی سواد بیوه ثبت شده است.

ازدواج زودهنگام در ایران با آمار ۴۰ هزار مورد در سالکودک بیوگی

در زمینه شناسایی عوامل عدم توجه به شرایط این کودکان، هیچ‌گونه تحقیق جدی صورت نگرفته است. این موضوع جای شک ندارد که صدور مجوز ازدواج برای کودکان در این سنین موجب بروز مشکلاتی مانند «کودک‌بیوگی»، «کودک‌مطلقگی»، «کودک‌سرپرستی»، «کودک‌والدی» و مواردی از این دست می‌شود. البته به دلیل وجود و رواج “صیغه”، بسیاری از ازدواج‌ها، طلاق‌ها و موارد مشابه از چرخه ثبت خارج می‌شود و در بعضی موارد هم پیش از ثبت واقعه، واقعه دیگری رخ می‌دهد. به عنوان مثال کودک بیوه می‌شود و چندی بعد بلافاصله ازدواج می‌کند. هم چنین در سیستم آمارگیری ضعف‌هایی وجود دارد؛ از جمله این که بسیاری از ازدواج هایی که در سنین کودکی انجام می‌گیرد، چندین سال پس از ازدواج منجر به طلاق می‌شود که در سیستم آمارگیری سن وقوع ازدواج ثبت نمی‌گردد.

در جدول ارائه شده هم چنین آمارهای قابل توجه دیگری نیز به چشم می‌خورد. در میان مردان ۱۰ تا ۱۴ سال باسواد، ۳۳۷۲۳ ازدواج و ۱۲۶۹ طلاق و به همین ترتیب برای مردان بی سواد در این سن اعداد ۷۵۱ و ۴۱ به ثبت رسیده است. این در حالی‌ست که در بیش‌تر فعالیت‌هایی که جهت کاهش آمار ازدواج‌های زودهنگام صورت می‌گیرد، اولین گزینه هدف، دختران هستند. یکی از ویژگی‌های مطالعات آماری روشن‌کردن واقعیت است تا بتوان به وسیله اعداد دقیق ابعاد جدیدی از معضلات را شناسایی، سنجش و بازنگری کرد تا شاید بتوان راهی جهت مداخله جست.

به هر روی ازدواج زودهنگام چه برای پسران چه برای دختران تحت تاثیر عوامل متعددی هر سال با همان نرخ و روند ثابت ۴۰ هزار مورد در سال در ایران، هم چنان در حال وقوع است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment