ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > کودکان کار در آستانه سال نو، عیدشان مبارک نیـسـت!

کودکان کار در آستانه سال نو، عیدشان مبارک نیـسـت!

کودکان کار در نوروز
 ایران ـ یادداشتهای شما

کودکان کار در آستانه سال نو، عیدشان مبارک نیست!

مقاله‌ای از افسانه عظیم زاده

«من از روزهای خوشحالی مردم خوشم نمیآد …».

این جمله «س»کودک کار ۱۰ ساله دست فروش است. بعد از کمی گفت وگو متوجه شدم منظورش از « روزهای خوشحالی » همان « تعطیلات نوروز » است.این جمله کم و بیش بیانگر احساس بخشی از کودکان کار ی است که در هیاهوی روزهای پر جنب و جوش موسوم به « شب عید » در خیابان ها و کارگاه های تولیدی و خدماتی کار می‌کنند.

به واسطه شلوغی روزهای انتهایی سال، شدت کارشان چند برابر می‌شود و همان نگرانی و اضطرابی را دارند که بیشتر بزرگسالان برای به دست آوردن کمی پول برای وصل کردن سر و ته هزینه‌های زندگی تا قبل از اتمام سال تجربه می‌کنند.

کودکان کار شاهد مرگ هر روز کودکی‌شان و فرو رفتن بی‌رحمانه در مسئولیت بزرگسالی هستند.
بدیهی است که علت این وضعیت را می بایست در نظام نابرابر حاکم بر اقتصاد ایران دانست.
نظامی که نه تنها کودکان را فارغ از رنگ، نژاد،  قومیت، جنسیت  و طبقه اجتماعی در اولویت قرار نمی‌دهد، بلکه آنان را چیزی جز نیروی کار ارزان برای بهره‌کشی بیشتر نمی‌شناسد.

« تعطیلات نوروز » به رخت و لباس نو، دید و بازدید، مسافرت، خوراکی‌های عیدانه و استراحت و فراغ بال شهرت دارد. اما کودکان‌کار به سبب جایگاه اقتصادی و اجتماعی‌شان هیچ یک از این خوشی‌ها را؛ نه در عید و نه در هیچ روز دیگری از سال به شکل معمول تجربه نمی‌کنند.

تعطیلات نوروز برای کودکان‌کار زمان مقایسه است، مقایسه بین آنچه لازم است داشته باشند و ندارند، اما دیگرانی هستند که دارند. مقایسه‌ای که تلخی مسابقه‌ای نابرابر را به ایشان تحمیل می‌کند.

تغییر این شرایط اسفبار نه با اعطای کمک‌های نقدی و جنسی به اقشار محروم حل می‌شود و نه با برنامه‌ها و سیاست‌های غلط، نظیر سیاست‌های خیریه‌ای و کمیته امدادی که تنها در حکم مُسکّن‌هایی هستند مقطعی برای اقشار فرودست.  سوی دیگر چنین رویکردهایی، فضایی را فراهم می‌آورد برای «شوآف» مسئولین دولتی و نهادهای ذیربط، تا از پذیرش مسئولیت حل معضل فقر روزافزون و بیکاری بیش از پیش، شانه خالی کنند.

اما تغییر این شرایط به نفع کودکان و به ویژه کودکان‌کار آن جایی محقق می‌شود که امر خدشه‌ناپذیر « ارجحیت دادن به کودکان » به نسبت سایر مسائل جامعه، در دستور کار هر روزه دولت و سایر نهادها و افراد جامعه قرار گرفته و نیروی اجتماعی متشکل و مصممی برای پیگیری این خواست شکل بگیرد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment