ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کودکان زباله‌گرد تهران در معرض آزار و تعرض جنسی

کودکان زباله‌گرد تهران در معرض آزار و تعرض جنسی

کودکان کار تعرض جنسی
ایران – کودکان کار

کودکان زباله‌گرد تهران در معرض آزار و تعرض جنسی

کودکان کار و نوجوانانی که در میان زباله ها می گردند, تنها استثمار نمی شوند, بلکه در معرض آزار و سوءاستفاده جنسی نیز قرار می گیرند. شورای شهر تهران به دنبال برنامه هایی برای یاری رسانی به محرومان کم سن و سال جامعه است.

در کلان شهر تهران هزاران کودک و نوجوان برای رسیدن به نانی بخورونمیر, به کارهای سخت اما کم درآمد اشتغال دارند.

آنها معمولا نه به طور مستقل, بلکه در پیوند با شبکه های مافیایی زندگی و کار می کنند که هم آنها را استثمار می کنند و هم در معرض آزار و اذیت و به ویژه سوءاستفاده جنسی قرار می دهند.

به گفته کارشناسان و مددکاران اجتماعی این کودکان از حقوق اجتماعی و شهری محروم هستند و هیچ قانون و مرجعی از آنها حمایت نمی کند.

بیشتر بخوانید:از زندگی فروخته و رنج کودکان کار در ایران

الهام فخاری, عضو شورای شهر تهران, ری و تجریش, گفته است که اقدامات فرمانداری برای یاری به کودکـان کار و حمایت از آنها تا کنون نتیجه قابل توجهی نداشته است.

خانم فخاری با اشاره به وضعیت نابسامان برخی از کارگاه های تفکیک زباله که به کودکـان خوابگاه داده اند, می گوید: «اغلب این کودکـان بیماری دارند, اما مسئله بیماری نسبت به سایر مشکلات این کودکـان در اولویت نیست, چرا که از اغلب این کودکـان سوءاستفاده های جنسی می شود.»

عضو شورای شهر تهران تقاضا کرده است که به ویژه خوابگاه هایی که کودکـان کار در آنها بیتوته می کنند, زیر مراقبت دقیق قرار گیرند.

 اعتراض نماینده مجلس به ادامه طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان

به تازگی در جلسه ای به نام “تهران امید دارد”, از نهادهای خودبنیاد, سازمان های مردم نهاد و مجموعه مدیریت شهری خواسته شده است که راهکارها و پیشنهادهای خود را برای یاری به کودکان کار ارائه کنند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment