تعقیب توسط نیروی انتظامی و کشته و مجروع شدن ۲ تن از کولبران بر اثر انفجار مین - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > تعقیب توسط نیروی انتظامی و کشته و مجروع شدن ۲ تن از کولبران بر اثر انفجار مین

تعقیب توسط نیروی انتظامی و کشته و مجروع شدن ۲ تن از کولبران بر اثر انفجار مین

انفجار مین
ایران – اجتماعی

تعقیب توسط نیروی انتظامی و کشته و مجروع شدن ۲ تن از کولبران بر اثر انفجار مین

درپی انفجار مین به جا مانده از جنگ ۸ ساله میان ایران و عراق، یک کولبر اهل پیرانشهر جان خود را از دست داد و یک تن دیگر به شدت زخمی شد.

براساس گزارشی که بدستمان رسیده، روز پنج‌شنبه ۱۷ اسفندماه، گروهی از کولبران درپی تعقیب و گریز نیروهای انتظامی در منطقه «قمطره» پیرانشهر وارد میدان مین شده‌اند‌ که درپی انفجار مین یکی از کولبران زحمتکش به نام «امیرخان رخیده» ٢٨ سالە فرزند معروف اهل روستای «ترکش سفلی» براثر انفجار مین و شدت جراحات وارده جان خود را از دست داده است.

در این حادثه، یک کولبر دیگر به نام «مصطفی احمدپور» ٢١ ساله فرزند رحمان اهل روستای «شختان» از توابع پیرانشهر براثر انفجار مین یک پای خود را از دست داده و هم‌اکنون در بیمارستان مهاباد بستری و وضعیت عمومی وی وخیم گزارش شده است.

گفته می‌شود، نیروهای انتظامی، چند کولبر را در این حادثه بازداشت کرده‌اند.

یادآوری می‌شود که به دلیل بحران اقتصادی در استان‌های غربی کُردنشین ایران به ویژه در مناطق مرزی، شهروندان به اجبار و برای تأمین مایحتاج زندگی خود و خانواده‌شان به کار پرخطر کولبری روی می‌آورند که علاوه بر شلیک مستقیم نیروهای نظامی، سرمازدگی و برخورد با مین‌های عمل نشده، جان آنان را تهدید می‌کند. دولت مدتی است که برای مقابله با کولبری اقدام به بستن مرزهای مناطق مورد استفاده کولبران کرده است؛ عملی که باعث اعتصاب و اعتراض گسترده مردم تعدادی از شهرهای کردستان در ایام گذشته گردید.

بر اساس اطلاعات موجود، ٦ میلیون هکتار از خاک ایران به مین آلوده است و بنابه آمارها، بیش از ٢٠ میلیون مین در سراسر ایران وجود دارد که از این میان استان‌های ایلام، کرمانشاه، کُردستان و آذربایجان‌غربی به دلیل امنیتی بودن و همچنین مرزی بودن این مناطق، بیشترین مین‌های کاشته‌شده را به خود اختصاص داده‌اند. این مساله باعث شده است تا هر ساله تعدادی از اهالی این مناطق با موارد مصدومیت ناشی از انفجارهای مین در این بخش‌های منطقه خود مواجه شوند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment