ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > کشته‌ و زخمی‌ شدن ۱۶ کولبر در خردادماه سال ۱۳۹۷ در مناطق مرزی کردستان ایران

کشته‌ و زخمی‌ شدن ۱۶ کولبر در خردادماه سال ۱۳۹۷ در مناطق مرزی کردستان ایران

کشته‌ و زخمی‌ شدن
ایران ـ کولبران

کشته‌ و زخمی‌ شدن ۱۶ کولبر در خردادماه سال ۱۳۹۷ در مناطق مرزی کردستان ایران

کشته‌ و زخمی‌ شدن ۱۶ کولبر در خردادماه امسال(۱۳۹۷) در مناطق مرزی کردستان، حاکی از عمق فاجعه‌ای است که در حق مردم مرزنشین کشورمان روا داشته‌اند. در میان کارهای سخت و پر خطر، کولبری از سخت‌ترین مشاغل به حساب می‌آید.

شغل پر ریسک و خطر کولبری در جوار پهنای بی‌بضاعتی و فقری که تمامی مناطق مرزی کردستان را در برگرفته است، همیشه مورد بحث بوده است؛ اما متاسفانه، تا کنون جهت رفع این مهم، برنامه‌ای در دست تدوین و اقدام‌نبوده است. هزاران کولبر، به سبب فقدان شغل، عدم زیر‌ساخت‌های اقتصادی و بی توجهی و سوء‌مدیریت مسئولین و ارگان‌های مرتبط، به کولبری روی آورده‌اند و هر ساله ده‌ها تن از کولبران ، به طرق و بهانه‌های مختلف، کشته و زخمی می‌شوند.

نیازی به توضیح نیست که تبعات کشته‌ و زخمی‌ شدن کولبران، به هر دلیل و بهانه‌ای، فقط به خود کولبران محدود نمی‌شود؛ بلکه پیامدهای آن متوجه خانواده‌های آنان نیز شده و خسارات جبران‌ناپذیر روحی، روانی و مادی فراوانی در پی دارد. مطابق آمار و ارقام ارائه شده از سوی یک گروه حقوق بشری در کردستان ایران، طی یک ماه در خرداد امسال (۱۳۹۷) ۴ کولبر کشته، ۱۲ تن زخمی و ۷ تن نیز بازداشت شده‌اند. این آمار بدون محاسبه خسارات مالی، شامل کشتن چهارپایان کولبران و مصادره اموال همراه آنها، می‌باشد.

همچنین از دیماه سا ل ۱۳۹۵ تاکنون، معدل کشتار کولبرها ـ فقط در مرز سردشت ـ در ماه ۳ نفر بوده است. داده‌های مبتنی بر آمار و ارقام در ارتباط با کشته و زخمی شدن کولبران و کاسبکاران، نشان می‌دهد که فقط در سال ۱۳۹۶، در مرزهای ایران، 46 کولبر و کاسبکار کشته و زخمی شده‌‌اند. بیشتر کشته و زخمی‌شدگان، مربوطه به مناطق مرزی کردستان بود‌ه‌اند.

ماده سوم قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح

بر اساس ماده ۳ قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح ایران، آنها در شرایط زیر می‌توانند از سلاح استفاده کنند:

۱ – برای دفاع از خود در برابر کسی که با سلاح سرد یا گرم به آنان حمله نماید.
۲ – برای دفاع از خود در برابر یک یا چند نفر که بدون سلاح حمله می‌آورند؛ ولی اوضاع و احوال طوری باشد که بدون بکارگیری سلاح مدافعه‌شخصی امکان نداشته باشد.
۳ – در صورتی که مأمورین مذکور مشاهده کنند که یک یا چند نفر مورد حمله واقع شده و جان آنان در خطر است.
۴ – برای دستگیری سارق و قاطع‌الطریق و کسی که اقدام به ترور و یا تخریب و یا انفجار نموده و در حال فرار باشد.
۵ – در موردی که شخص بازداشت‌شده یا زندانی از بازداشتگاه یا زندان و یا در حال انتقال، فرار نماید، از اقدامات دیگر برای دستگیری و یا توقیف‌ وی استفاده کرده و ثمری نبخشیده باشد.

کولبری به علت ناکارآمدی دولت و نگاه سیاسی و امنیتی به آنها

بنابراین در حالی نیروهای نظامی کولبران و کاسبکاران را به اتهام قاچاقچی مورد هدف مستقیم قرار می‌دهند که قانون رسمی، آنها را از این کار منع کرده است. اما متاسفانه نیروهای هنگ مرزی، کولبران بی‌بضاعت را به بهانه قاچاقچی و هر ساله بدون اخطار و با شلیک مستقیم، هدف قرار می‌دهند. نتیجه این عمل آنها، کشته و زخمی شدن ده‌ها کولبر و کاسبکار است.

در این میان آنچه که این عمل آنها را بیشتر نامشروع می‌سازد، این واقعیت است که حدود ۱۳ میلیون تن از شهروندان مناطق مرزی ایران، به علت ناکارآمدی دولت و نگاه سیاسی و امنیتی به آنها و در نبود زیر ساخت‌های اقتصادی، وابسته به شغل کاذب کولبری هستند.

بیشتر بخوانید: همراه با کولبران ، فیلمی از محرومیتها و محدودیتهای ظالمانه و سرنوشت تاریک کولبران در ایران

با توجه به این واقعیت است که می‌گوییم انسداد مرزهای کشور توسط مسئولین و نیروهای امنیتی، به بیکار شدن چندین میلیون نفر از شهروندان راه می‌برد. اما پاسخ حکومت در این خصوص نیز همواره این بوده است که هرگونه اعتراضی از سوی شهروندان مناطق مرزی را به شدت سرکوب کند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment