ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > کسبه پلاسکو و دست‌فروشی در ترکیه

کسبه پلاسکو و دست‌فروشی در ترکیه

ایران ـ اقتصادی

کسبه پلاسکو و دست‌فروشی در ترکیه

هشت‌ماه بعد از حادثه پلاسکو کسبه پلاسکو هم‌چنان در بسیاری موارد بلاتکلیف هستند و تعدادی به دست‌فروشی در ترکیه رو آورده‌اند

به گزارش سایت آرمان ۹شهریور ۹۶ درجلسه روز چهارشنبه۸شهریور مجلس، که به حادثه پلاسکو اختصاص داشت، ولی داداشی عضو مجلس از آستارا به ورشکستگی کسبه و دستفروشی مالکان پلاسکو در ترکیه اشاره کرد و گفت: ”بسیاری از مالکان واحدهای تجاری ساختمان پلاسکـو امروز سرمایه خود را از دست داده، ورشکسته شده‌اند یا در ترکیه دستفروشی می‌کنند، در حال حاضر هیچ مرجع پاسخگویی به وضعیت آنها وجود ندارد، در حالی‌که وزارت کار باید به آن ورود پیدا می‌کرد“.

دستفروشی کسبه پلاسکو در ترکیه

نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در همان جلسه ۸شهریور مجلس، در جریان ارائه گزارش حادثه پلاسکو گفت: در این حادثه مقصر اصلی وزارت راه و شهرسازی بود اما در گزارش اسمی از آن برده نشد. وی همچنین طی اخطاری  گفت: در گزارشی که ارائه شد، به وضعیت ساکنان و کسبه این ساختمان که پس از فروریزش آواره شده‌اند، اشاره‌ای نشده است

وی ادامه داد: صاحبان تولیدی‌های پلاسکو در حال حاضر آواره بوده و ضرر و زیان آنها پرداخت نشده به گونه‌ای که برخی از آنها به دستفروشی روی آورده‌اند.

در بیان دلایل آتش‌سوزی و فروریزش ساختمان پلاسـکو، در گزارش کمیسیون عمران مجلس، که  ۸شهریور قرائت شد، با وقاحت حادثه فروریختن ساختمان پلاسـکو به گردن کسبه انداخته‌شده است.

این گزارش قصد دارد نشان دهد که دولت و شهرداری هیچ نقشی در این حادثه نداشته‌اند و علت حادثه حریق، بهره‌برداری غیرمجاز کارگران واحدهای صنفی در طبقه دهم ساختمان از ادوات گرمایشی و سیم‌کشی غیرمجاز و غیراستاندارد بوده که منجر به حریق شده است.

مصطفی کواکبیان با اشاره به بلاتکلیفی وضعیت ۶۰۰صاحب واحد صنفی این ساختمان، تأکید کرد: این ۶۰۰صاحب واحدهای صنفی امروز سرگردان شده‌اند و ساختمان پشت پلاسکو نیز به‌دلیل مشکلات این ساختمان هم‌چنان معطل و بلآستفاده مانده است و باید به این نکته توجه کنیم که چه میزان بی‌مسئولیتی انجام شده که این حادثه به وجود آمده است.

هشت‌ماه بعد از حادثه پلاسـکو که بر اثر آن بیش از ۲۰نفر از شهروندان از جمله ۱۶آتش‌نشان جان خود را از دست دادند و در شرایطی که آخرین بررسیها نشان می‌دهد کسبه پلاسکو هم‌چنان در بسیاری موارد بلاتکلیف هستند هیچ نکته جدیدی در گزارشی که کمیسیون عمران مجلس از این حادثه ارائه کرده، نیست و تکرار همان حرفهایی است که در ماه‌های اخیر در مورد این حادثه در رسانه‌ها منتشر شده است.

لازم به یادآوری است مالکیت پلاسکو متعلق به بنیاد مستضعفان بود، این بنیاد یک نهاد حکومتی تحت‌نظر رهبری محسوب می‌شود و  به هیچ دستگاهی نیز پاسخگو نیست.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment