ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > کتک‌زدن بی‌شرمانه یک خانواده آلونک‌نشین و تخریب آلونک از سوی ماموران شهرداری

کتک‌زدن بی‌شرمانه یک خانواده آلونک‌نشین و تخریب آلونک از سوی ماموران شهرداری

کتک‌زدن
ایران ـ اجتماعی

کتک‌زدن بی‌شرمانه یک خانواده آلونک‌نشین و تخریب آلونک از سوی ماموران شهرداری و انکار آن

کتک‌زدن بی‌شرمانه یک خانواده آلونک‌نشین در منطقه ۲۰ ناحیه ۳ تهران و تخریب آن از سوی ماموران شهرداری در ساعت ۵ صبح روز چهارشنبه ۱۳تیرماه ۱۳۹۷، و پخش کلیپ آن در دو سه روز اخیر، در شبکه‌های اجتماعی، انعکاس زیادی پیدا کرد. این آلونک به وسیله یک خانواده فقیر در یک زمین کشاورزی در حواشی این منطقه، بعنوان سرپناه، احداث شده بود.

یک گزارش منتشر شده در تعدادی از روزنامه‌های دست‌اول کشور در ادامه نشر توجیهات شهرداری این منطقه، می‌نویسد که «مشابه این اتفاق بارها در شهر تهران تکرار شده است. اتفاقی که در آن، افراد کم‌درآمد و خانواده‌های بی‌بضاعت با کمترین هزینه از آجر سیمان و پلاستیک، خانه‌هایی برای خود در زمین‌های کشاورزی و بیابان‌های حاشیه شهر می‌سازند؛ اما این خانه‌های حقیر یا به زبان عامیانه آلونک به بهانه «ساخت غیراستاندارد» و «ناایمن»، توسط شهرداری تخریب می‌شوند.»

این گزارش به یک مورد عملیات تخریب منازل مسکونی واقع در «طرح عمرانی حاشیه میدان جانبازان» که در دی‌ماه سال ۱۳۹۶ در منطقه یافت‌آباد رخ داده است، اشاره می‌کند که در آن یک مرد ۴۲ ساله جان خود را از دست داده است.

گزارش بدون اینکه بر جنایتی که توسط ماموران، تحت پوش مقابله با ساخت غیراستاندارد و سازه‌های ناایمن صورت می‌گیرد، درنگ کند، «تکرار حوادث اینچنینی» را « باعث خدشه‌دار شدن افکار عمومی» می‌داند. در ادامه گفته شده که «شهرداری‌ها، بلافاصله با انتشار «جوابیه» سعی می‌کنند به نوعی اقدامات خود را در چارچوب قانون و «حفظ جان شهروندان در اماکن ناایمن» قلمداد کنند.»

کتک‌زدن پاسخ قانون به محرومان حاشیه‌نشین

این گزارش با آنکه افراد خانواده صاحب آلونک را مقصر معرفی می‌کند، نهایتا به این کار خلاف ماموران شهرداری اذعان می‌کند که « شهرداری تهران باید حرمت شهروندان را هنگام اجرای حکم نگه دارد. در شرایطی که طبقه فرودست جامعه توان تهیه خانه را در بافت شهری برای خود ندارند، ناچار هستند به حاشیه‌نشینی روی آورند؛ لذا شهرداری نیز در چنین مواردی باید تعامل بیشتری به خرج داده تا بدین وسیله حقوق شهروندی افراد تضییع نشود.»

گزارش در پایان، بند دوازده اصل سوم قانون اساسی همین سیستم حاکم را یادآور می‌شود که در آن گفته شده است: «دولت‌ جمهوری اسلامی‌ ایران‌، موظف‌ به پی‌‌ریزی‌ اقتصادی‌ صحیح‌ و عادلانه‌ بر طبق‌ ضوابط اسلامی‌ جهت‌ ایجاد رفاه‌ و رفع فقر و برطرف‌ ساختن‌ هر نوع‌ محرومیت‌ در زمینه‌‌های‌ تغذیه‌ و مسکن‌ و کار و بهداشت‌ و تعمیم‌ بیمه‌ است.»

اصلی که به نظر می‌رسد از زمانیکه در محذوریت فضای اجتماعی سال بعد از انقلاب سال ۵۷ نگاشته شده تا به حال، نه تنها کسی عملا مراجعه‌ای به آن نداشته، بلکه در صحنه عمل آنچه که مردم شاهد آن بوده و هستند، خلاف ادعای مندرج در این اصل قانون اساسی مورد تایید خودشان است.

گزارشات همراه با کلیپ‌هایی که توسط شهروندان، بصورت اتفاقی از رفتار زننده و غیرانسانی نیروهای انتظامی و شهرداری با حاشیه‌نشینان و یا دستفروشان تهیه می‌شود و در فضای مجازی نشر می‌یابد، به خوبی میزان پایبندی مجریان این قانون اساسی را به نمایش می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: رفتار وحشیانه‌و واژگون کردن گاری دستفروش محروم توسط ماموران شهرداری کلیپ

سعید منتظرالمهدی سخنگوی نیرو ی انتظامی نیز پیش از این، بعد از انتشار کلیپ کتک‌زدن یکی از دستفروشان توسط ماموران نیروی انتظامی، در مقام تبرئه نیروهای پلیس، اشکال را متوجه سازمان‌هایی دانسته بود که برای انجام ماموریت خود در کمک‌گرفتن از نیروی پلیس، این ماموران را در موقعیتی چالش برانگیز قرار می‌دهند!

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment