ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > قتل دکتر کاووس سیدامامی ، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در زندان اوین با ادعای خودکشی!

قتل دکتر کاووس سیدامامی ، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در زندان اوین با ادعای خودکشی!

کاووس سیدامامی
ایران – اجتماعی

قتل دکتر کاووس سیدامامی ، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در زندان اوین با ادعای خودکشی!

آقای کاووس سیدامامی ، ۶۴ ساله، مدیرعامل پیشین مؤسسه «حیات وحش میراث پارسیان» و عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق که از چهارم بهمن در بازداشت به سر می‌برد، در زندان اوین به قتل رسیده ا ست.

بنابر گزارشات رسیده، دادسرای انقلاب تهران روز گذشته ۲۰ بهمن ماه مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی را احضار و به طور ناگهانی خبر مرگ همسرش را به او اعلام کرده‌اند. مسئولان دادسرا مدعی شدند که « او در زندان خودکشی کرده است.»

حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی، اظهارات دادستان در تهران که گفته بود کاووس سیدامامی ، استاد دانشگاه و مدیر عامل پیشین سازمان حیات وحش در زندان خودکشی کرده است را زیر سؤال برد و گفت:‌ نه جامعه شناسان دین خودکشی می‌کنند نه حامیان حیات وحش…. ‌ مصیبت یک مرتضوی برای یک کشور کافی بود؛ او را تکثیر نکنیم.

معصومه ابتکار، رئیس سابق سازمان محیط‌زیست  نیز در این باره گفت:‌ “ترجیح می‌دهم در حال حاضر اظهارنظری در این‌باره نداشته باشم اما به‌شدت نگران هستم.”

در پی این خبر روز شنبه ۲۱ بهمن ماه عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران از دستگیری هفت «متهم به جاسوسی» خبر داده و اعلام کرده «این افراد در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند».

به نظر می‌رسد که این هفت نفر از اعضای موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» بودند. یادآوری می‌شود که این موسسه در وب‌سایت خود هدفش را حفاظت از گونه‌های در  معرض خطر به ویژه یوزپلنگ ایرانی اعلام کرده بود.

به غیر از آقای کاووس سیدامامی ، دو تن دیگر از همکاران او در مؤسسه «حیات وحش» به نام‌های هومن جوکار، مدیر پروژه یوز آسیایی، مراد طاهباز، فعال محیط زیست و میراث فرهنگی، و نیلوفر بیانی، سرپرست فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی و مشاور سابق برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد نیز بازداشت شده‌اند.

نویسنده کتاب «اخلاق و محیط زیست: رهیافتی اسلامی» آقای کاووس سیدامامی است. از او پژوهش‌ها و مقالات زیادی در زمینه جامعه‌شناسی سیاسی اسلام منتشر شده است.

کاووس سیدامامی ، فعال محیط زیست در چهارم بهمن ماه بازداشت شده بود؛ گزارش مربوط به درگذشت او در زندان تنها دو هفته پس از بازداشت، در حالی است که اخیراً پس از بازداشت صدها تن در جریان اعتراض‌های سراسری دی‌ماه امسال، گزارش‌هایی در مورد جان باختن برخی بازداشت‌شدگان در بازداشتگاه‌ها منتشر شد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment