ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کار بدون حقوق و بیمه – برده داری نوین در ایران + عکس

کار بدون حقوق و بیمه – برده داری نوین در ایران + عکس

عکس کار بدون حقوق ماهانه

ایران – کارگری

کار بدون حقوق و بیمه – برده داری نوین در ایران

کارگرانی در تهران هستند که در بهترین حالت با حقوق ماهانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان و بدون داشتن بیمه مشغول کار هستند و در برخی موارد بدون حقوق کار می کنند و تنها امیدشان انعام است.

کارواش ها از جمله مکان هایی هستند که می توان گفت اکثر خودروها در ماه حداقل یک بار گذرشان به آنجا می‌افتد. این مکان‌ها یکی از پردرآمدترین مشاغل سطح شهر محسوب می‌شود. اما کارگران آن نیازی به تخصص و حرفه خاصی ندارند.

برای راه اندازی یک کارواش تنها چند دستگاه شستشو و چند کارگر کاربلد کافی است تا با حداقل هزینه بهترین درآمد را کسب کنند. به طور مثال هزینه شستشوی داخلی و بیرونی یک خودرو معمولی در کارواش حداقل از ۱۰ هزار تومان شروع می‌شود و متناسب با مدل خودروها تعرفه شستشوی آن نیز تغییر می‌کند و تا ۱۰۰ هزار تومان نیز می‌رسد.

karwash photo

با یک محاسبه سرانگشتی می توان به این نتیجه رسید که اگر در طول روز حدود ۳۰ خودرو به یک کارواش مراجعه کنند درآمد روزانه معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان خواهد داشت که مجموع این درآمد در ماه به ۵۰ میلیون تومان می رسد که این رقم معادل چند سال حقوق یک کارگر معمولی است.

یک کارگر برای فعالیت در کارواش نیازمند تخصص خاصی نیست در حالی که اگر بخواهد در یک شغل دیگر مشغول کار باشد باید حداقل مدرک و کارت پایان خدمت داشته باشد.

یکی از مسئولان کارواش درباره نحوه کارکرد کارگران کارواش می گوید: راه اندازی کارواش نیازمند سرمایه ۱۰ میلیونی است. اگر هزینه های مواد شوینده را کسر کنیم. این کار حداقل ۳۵  میلیون تومان در ماه برای هر فرد سود دارد.

اما  وقتی پای حرفهای کارگران می‌نشینیم؛ آنها حرف های دیگری برای گفتن دارند، کارگرانی که حقوق و مزایای ثابتی ندارند و تمام درآمد آنها از انعام است. البته هستند کارگرانی که از حقوق ناچیز برخوردارند. اما برخی از کارگران کارواش حقوق ندارند و درآمدشان از راه دریافت انعام از مشتریان تأمین می شود. زمانی که میزان درآمدشان را بپرسید؛ پاسخ می دهند مبلغ درآمد ما بسته به شانس و روز کاری دارد که اگر مشتری خوب و دست به جیبی داشته باشیم تا روزی ۱۰۰ هزار تومان و در بدترین شرایط حداقل روزی ۵۰ هزار تومان را در میاوریم ولی در این بین اگر خسارتی هم به خودرو کسی وارد کنیم باید خودمان هزینه‌اش را پرداخت کنیم.

ابراهیم، یک کارگر کارواش که به قول خودش «همیشه چشم به دست مشتری‌ها دوخته تا انعامی بگیرد»، می‌گوید:  « از فرط بیکاری مجبور شدم از شهر خودمان به تهران مهاجرت کنم. پس از مدتی بیکار ماندن از طریق یکی از دوستانی که در تهران پیدا کرده بودم مشغول فعالیت در کارواش شدم. مشکل اصلی ما این است که حقوق اصلی ما ماهانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است و باقی هزینه‌های جاری زندگی‌مان باید از طریق انعام‌های مردم جبران شود.»

وی ادامه می‌دهد: « تعداد زیادی از مردم با اکراه انعام پرداخت می‌کنند و در واقع نمی‌دانند که سیر یا گرسنه ماندن ما به همین انعام‌های اندک وابسته است.»

یک کارگر دیگر اضافه می‌کند : « اگر حقوق کافی می‌گرفتیم هیچ‌وقت به این شکل دنبال انعام نبودیم و خاطر خودمان و مشتری‌ها را ناراحت نمی‌کردیم. تقریباً همه جا همین‌طور است. من در سه جای دیگر هم کار کردم و باید باقی حقوق را از طریق انعام‌ها جبران می‌کردم. صاحبان کارواش‌ها می‌گویند هزینه‌های جاری یک کارواش آن‌قدر بالاست که دیگر نمی‌شود به تمام کارگران حقوق و مزایای کامل را پرداخت کرد.»

یک کارگر که علی نام دارد؛ وارد شده و می گوید: کارگران کارواش از مسئول کارواش هیچ حقوقی دریافت نمی‌کنند و حقوق کارگرها انعامی است که از مشتری‌ها دریافت می‌کنند و پرداخت انعام هم اجباری نیست ولی به طور رایج مشتریان یک انعامی به کارگران می‌دهند. کارگران در کارواش‌ها بیمه نیستند و اگر دچار مشکل و آسیبی در کارواش بشوند هزینه درمان بر عهده خود کارگر است و مسئول کارواش هیچ مسئولیتی را قبول نمی‌کند.

بازار کارواش از شب عید تا اواخر تابستان رونق خوبی دارد و مردم برای شست‌وشوی خودرو به کارواش زیاد مراجعه می‌کنند اما در فصل زمستان به علت بارش برف و باران مردم میل و رغبت زیادی ندارند که خودروهای خود را به کارواش بیاورند. به همین دلیل بازار خوبی نداریم.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment