ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > سامان رنجبر و حسن کرد،دو کارگر مصدوم حادثه انفجار در کارخانه ارسطو جان‌باختند

سامان رنجبر و حسن کرد،دو کارگر مصدوم حادثه انفجار در کارخانه ارسطو جان‌باختند

جان باختگان حادثه انفجار
ایران ـ کارگری

سامان رنجبر و حسن کرد، دو کارگر مصدوم حادثه انفجار در کارخانه ارسطو جان باختند

روز دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ دو کارگر جوان کارخانه شرکت صنایع شیمیایی دارویی ارسطو که در انفجار بعد از ظهر جمعه گذشته این کارخانه دچار ۷۰ تا ۸۰ درصد سوختگی شده بودند، جان خود را از دست دادند.
سامان رنجبر و حسن کرد دو کارگر این کارخانه که به دلیل سهل‌انگاری و تجمع بخار ناشی از حلال‌های انبار شده به ویژه بخار استون و انفجار آن دچار سوختگی شدید شده بودند، فوت کردند.

علت این واقعه هنوز از طرف مسئولین کارخانه وکارشناسان اطلاع رسانی نگردیده است. اما در یک بررسی ابتدایی عدم رعایت قوانین ایمنی درکار مسبب حوادثی از این دست است .
درباره این واحد صنعتی تولید دارو که مانند سایر کارخانجات تولید مواد اولیه دارو با مواد خطرناک و شیمیایی سر وکار دارد باید گفت قبل از هر چیز این وظیفه سازمان غذا و داروست که با نظارت کامل از موارد ایمنی کارکنان باخبر باشد. چرا که سازمان غذا و دارو قبل از راه‌اندازی خط تولید و براساس دستورالعمل‌های خود مجوز استاندارد دستگاه‌ها را برای آن واحد مشخص، صادر می‌کند.

مسئولان این کارخانه قطعا در گزارش خود توضیح خواهند داد که چرا بخار استون تجمع یافته است که پس از آن به‌ دلیل الکتریسیته ساکن، جرقه یا زدن کلیدی این انفجار اتفاق افتاده است.

رئیس آتش نشانی شهرک صنعتی کاوه در مورد فعالیت این گونه واحدهای صنعتی که با مواد شیمیایی و سمی سر وکار دارند، توضیح داد که نکته نخست قابل اهمیت در زمینه ایمنی سلامت افراد است که اکثرا با استنشاق حلال های شیمیایی مشکلاتی برای سلامتی آنان ایجاد می شود. سیستم تهویه مناسب و وسایل حفاظت فردی از ابتدایی ترین تمهیداتی است که یک واحد صنعتی از این دست باید به آن مجهز باشند.

نکته مهم این است اگر چه مسئولان خطوط تولید دارو در موارد اتفاقات ناخوشایند با مقایسه خود با کشورهای دیگر خط‌کش اندازه‌گیری گذاشته و به این نتیجه می‌رسند که در این قبیل اتفاقات پایین‌ترین آمار را داشته و ایمن محسوب می‌شویم اما تکرار این اتفاقات به ویژه در خطوط تولید دارو نشان می دهد که سلامت کارکنان و کارگران در این حوزه مغفول مانده است.

محمودی‌فر با اشاره گذرا به وضعیت ایمنی واحد های صنعتی گفت: در برخی واحدهای صنعتی با توجه به وسعت کار نه تنها به اندازه کافی کپسول‌های اطفا حریق ندارند که براساس مواد شیمیایی که در کارخانه موجود می‌باشد نیز کپسول انتخاب نمی‌شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment