ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > ۴۰۰ کارگر شهرداری صفا دشت همچنان در انتظار دریافت ۴ ماه دستمزد معوقه

۴۰۰ کارگر شهرداری صفا دشت همچنان در انتظار دریافت ۴ ماه دستمزد معوقه

کارگران شهرداری صفا دشت
ایران ـ کارگری

۴۰۰ کارگر شهرداری صفا دشت همچنان در انتظار دریافت ۴ ماه دستمزد معوقه

بر پایه خبر منتشره در هفته پیش، دست‌کم ۴۰۰ کارگری که در شهرداری صفادشت و سازمان‌های وابسته به آن به‌صورت رسمی، قراردادی و پیمانی مشغول به کار هستند، از مرداد ماه سال جاری بابت عمده مطالبات مزدی خود طلبکارند.

خبری که روز چهارشنبه ۲۷ دیماه در خبرگزاری مهر انتشار یافت، از این واقعیت که این کارگران برخلاف وعده‌هایی که به آنها داده شده است، همچنان از حقوقی بهره نگرفته‌اند، پرده برداشت.
بر پایه این اظهارات، کارگران موردنظر، دستمزد ماه‌های مرداد و شهریور را به‌صورت علی‌الحساب دریافت کرده‌اند و حقوق ماه‌های مهر، آبان و آذر را به‌صورت کامل بستانکار هستند.
این منبع می‌گوید که این اتفاق باور نکردنی، در «صفادشت» یکی از شهرهای توابع شهرستان ملارد رخ داده است، آن هم نه برای امسال، که به یک روال در شهرداری صفادشت تبدیل شده، که سال گذشته هم شاهد آن بودیم.

به گفته این کارگران، علاوه بر همه این موارد؛ شهرداری صفادشت دست‌کم دو ماه؛ در پرداخت حق بیمه آن‌ها به تامین اجتماعی کوتاهی کرده است.
این کارگران که دارای سوابق ۶ تا ۱۳ساله در شهرداری صفا دشت هستند، می‌گویند؛ مشکلات شهرداری صفادشت ناشی از کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است و بخش عمده‌ای از مشکلات مالی به رکود ساخت و ساز و کاهش درآمد برمی‌گردد.

یکی از کارگران شاغل در شهرداری صفادشت با بیان اینکه کارگران شهرداری از حداقل‌های مزدی برخوردار بوده و امنیت شغلی ندارند، گفت: «طی دو ماه گذشته دست‌کم ۳۰ نفر از همکاران پیمانکاری آن‌ها با اتمام قرارداد یکی از پیمانکاران در مجموعه مناطق شهرداری صفادشت، شغلشان را از دست داده‌اند.»
وی افزود: «وقتی به شهرداری و شورای شهر مراجعه می‌کنیم با بی‌توجهی مسئولان شهری و شورای شهر روبرو می‌شویم. واقعیت این است مشکلاتی که در زمینه پرداخت دستمزد بوجود آمده زندگی کارگران را بسیار سخت کرده‌ به‌طوری‌که می‌توان گفت برخی از همکارانمان توان مالی خریدهای اولیه زندگی را ندارند.»

عدم پرداخت حقوق کارگران در شهرداری صفادشت یک روال عادی است

کارگران شهرداری صفادشت

آنطور که یکی از همین کارگران می‌گوید، آنها پول اصلاح موی سر فرزندان خود برای مدرسه و خرید لوازم التحریر پس از گذشت ۴ ماه از مدارس را ندارند. آنها به درستی مدعی‌اند که مستمند و بیکار نیستند؛ بلکه کار می‌کنند و زحمت می کشند. بنا بر این می‌گویند: «چرا باید شخصیت ما برای معوقات حق خودمان زیر پا گذاشته شود و با التماس از دیگران قرض کنیم.»

این منبع می‌افزاید که عدم پرداخت حقوق کارگران شهرداری صفادشت یکی از شهرهای توابع شهرستان ملارد ، آن هم نه برای امسال، که به یک روال در این شهرداری تبدیل شده، که سال گذشته هم شاهد آن بودیم.
در جایی دیگر چنین می‌خوانیم: «اشتباه نکنید، حقوق این افراد نجومی نیست، که نتوان پرداخت کرد، این افراد زحمتکش اندکی بیشتر از حداقل حقوق تعیین شده توسط اداره کار، دریافتی دارند، کارگرانی که بسیاری از آن ها عائله‌مند و دارای ۲ یا چند فرزند هستند.»

یکی از این کارگران چنین می‌گوید: «از مرداد ماه امسال تاکنون حقوق دریافت نکردیم، حقوق ما به علاوه حق اولاد حدود یک میلیون تومان است که چند ماه گذشته حقوق‌های معوقه خود را دریافت نکردیم.»
وی که از انتشار نام خود و بیکاری پس از آن نگران بود، اضافه کرد: «ما حدود ۴۰۰ کارگر هستیم که از مرداد تاکنون حقوق دریافت نکردیم و متاسفانه بیشتر کارگران نیز مستأجر  هستند و مشکلات مالی و معیشتی زیادی دارند، اما مسئولان تنها وعده بدون عمل می دهند.»

کارگردیگری که دل پر خونی داشت، در این خصوص می‌گوید: «کارگری که ۴ ماه حقوق نگرفته است، هر روز باید از یک نفر قرض بگیرد، روی رد شدن از مقابل سوپر مارکت های محل را ندارد، چرا که آن قدر از سوپر مارکت ها اجناس نسیه خریداری کردیم، که باید صبر کنیم، حواسش نباشد و یا بسته باشد، تا از مقابل مغازه اش رد شویم، از برادر، پدر، خواهر، عمو و هرکس می شناختیم پول قرض کرده‌ایم.»
این فرد اظهار داشت: «این وضعیت برای ۴ ماه اخیر نیست، سال گذشته هم همین آش و همین کاسه بود و این یعنی برنامه ریزی مالی در شهرداری وجود نداشته و هزینه‌ها با درآمدها همخوانی ندارد.»

همین فرد می‌پرسد: «چگونه است، شهردار صفا دشت در حالیکه بیش از یک دهه در این منصب است، حقوق کارگران شهرداری را ندارد، اما در جاهای دیگر که برای صفادشت نیست، پروژه اجرا کرده و پول شهر را در جای دیگر هزینه می کند؟ مگر نه اینکه چراغی که به خانه روا است، نباید برای همسایه روشن کرد. در این اوضاع گرانی مملکت، کارگری که از ۴ صبح شروع به جارو زدن می کند، حقوق نمی گیرد؛ حال از کجا خرج خانواده را در بیاورد.»

کارگری دیگر با بیان این که شهرداری پول پرداخت حقوق کارگران را دارد، اظهار داشت: «آن طور که شایع شده است، شهرداری برای تحت فشار قرار دادن وزارت کشور حقوق کارگران را پرداخت نمی کند.»
او می‌افزاید: «هر نهاد یا ارگانی که پیگیر حقوق پرسنل می شود، اظهار می کنند که حقوق را داده ایم، اما ترفند آن ها زخمی کردن حقوق است، یک مقدار از مرداد را می دهند، کمی از شهریور را و …جدیدا هم اعلام می کنند، که پایه حقوق را می دهیم، در حالی که پایه حقوق ما یک میلیون ۶۰۰ هزار تومان است، که هیچ دردی دوا نمی کند.»

وی ادامه می‌دهد: «در حالی که پایه حقوق شهرداری مهرشهر که نزدیک ترین شهرداری به صفادشت بوده و زیر نظر استان البرز است، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است، مسئولین می خواهند حقوق ها را زخمی کنند ولی عملا وعده های پوچ و بی اساس می دهند.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment