ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > ۵۲۰ کارگر « جلفاکاران » ارس به علت نبود مواد اولیه اخراج شدند

۵۲۰ کارگر « جلفاکاران » ارس به علت نبود مواد اولیه اخراج شدند

جلفاکاران
ایران – کارگری

۵۲۰ کارگر « جلفاکاران » ارس به علت نبود مواد اولیه اخراج شدند

براساس گزارشات رسیده از منابع کارگری کارخانه نساجی جلفاکاران ارس نیز به علت نبود مواد اولیه در اثر بسته ارزی جدید دولت، ۲۰۰ کارگر خود را روز شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ اخراج کرد. به گفته مدیران کارخانه نساجی جلفاکاران ارس با خوابیدن دو خط تولید دیگر بقیه کارگران نیز تنها تا روز چهارشنبه می‌توانند کار کنند.

یک نفر از مدیران شرکت نساجی‌ « جلفا کاران » ارس با تائید خبر اخراج ۲۰۰ کارگر این شرکت به علت رو به تعطیلی رفتن این کارخانه، گفت: تعدادی از این کارگران قراردادشان تمام شده بود و ما دیگر توان تمدید قرارداد را نداشتیم. دو خط از خطوط اصلی کارخانه به علت نبود مواد اولیه تعطیل شده است. مواد اولیه هم که نباشد، ثبت قراردادی صورت نمی‌گیرد.

او در ادامه افزود: تا روز چهارشنبه هفته‌ی جاری برای الباقی خطوط خوراک تولید داریم. بعد از آن دیگر به همین ۲۰۰ نفر کارگر ختم نمی‌شود و کل ۵۲۰ کارگر کارخانه به علت تعطیلی کارخانه از کار بیکار خواهند شد.

وی افزود: ثبت سفارشاتی که ما برای خرید مواد اولیه داشتیم برای قبل از بسته ارزی جدید بوده است. آن زمان ما ارز ۴۲۰۰ دریافت می‌کردیم. اما الان به ما می‌گویند از صرافی ارز ۸۰۰۰ تومانی بخرید. با اینکه ما ثبت سفارش کرده بودیم و به بانک‌های مسکن و کشاورزی وجه ریالی پرداخت کرده بودیم تا ارز ۴۲۰۰ به ما بدهند، اما الان بسته جدید ارزی شامل ما نمی‌شود. از طرف دیگر کارخانه توان ترخیص کالا را با ارز ۸۰۰۰ تومانی از گمرک ندارد لذا کامیون‌ها پشت مرز مانده‌اند و هر روز که می‌گذرد کرایه بارها بالاتر می‌رود.

این مدیر شرکت نساجی‌ ادامه داد: هر کجا که می‌شد سر زدیم. از مجلس گرفته تا وزارت دارایی، سرمایه‌گذار خارجی، وزارت صنعت و معدن و بانک مرکزی؛ اما جواب هیچکدام قانع‌کننده نیست. جواب‌هایشان برای از سر باز کردن است. مدام می‌گویند وضع همه کارخانه‌ها این‌طور است و تنها برای شما نیست. با اینکه لفظی حق را به من می‌دهند اما بانک مرکزی به تعهداتش پایبند نیست. خیلی راحت از بیکاری ۶۰۰ کارگر حرف می‌زنند. انگار برایشان مشکلی نیست که در جلفا ۶۰۰ کارگر یعنی نزدیک ۲۵۰۰ نفر بدون نان شب بمانند. مگر خود جلفا چند نفر جمعیت دارد؟!

او با اشاره به بسته ارزی جدید بانک مرکزی گفت: باعث تعجب است که کالاهایی که به آن‌ها بسته ارزی جدید تعلق گرفته است، در ایران تولید می‌شوند. این‌ها طبق چه اصولی باید ارز۴۲۰۰ دریافت کنند؟ آن وقت مواد اولیه‌آی که ما برای تولیدمان وارد می‌کنیم، نمونه اصلی ندارد و تنها در ترکیه تولید می‌شود. چینی آن‌هم هست اما کیفیت ندارد و با استفاده از آن؛ کیفیت فرش ایرانی زیر سوال می‌رود.

وی با اشاره به بالا رفتن قمیت ها در اثر افزایش بهای ارز و اثرگذاری آن بر تولید فرش گفت: فرش ۲ میلیونی، ۸ میلیون شده است چراکه در مسیر تولید از نخ تا رنگ و غیره با تغییر قیمت مواجه شده‌اند. معلوم است که دیگر مصرف‌کننده پول برای فرش ۸ میلیونی نمی‌دهد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment