ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز همچنان معترض و مشکلات همچنان لاینحل

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز همچنان معترض و مشکلات همچنان لاینحل

کارگران
ایران ـ کارگری

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز همچنان معترض و مشکلات همچنان لاینحل

این روزها اگر گذری به شهرهای خوزستان بزنید، بی شک با تجمع و اعتصاب کارگران بسیاری از صنایع، ادارات، شرکت‌ها و کشاورزان روبرو خواهید شد که همگی خواستار رسیدگی به حل مشکلات خود از سوی مسئولین استان هستند.

مشکلات کوچک و بزرگی از قبیل پرداخت نشدن حقوق تا تامین نشدن حق‌آبه برای کشاورزان که صنایع، شرکت‌ها و کشاورزی خوزستان را درگیر تجمعات و اعتراضات خیابانی کرده است و راهی برای این کارگران باقی‌نمانده تا صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانند.

کارکنان معترض شرکت گروه ملی فولاد با در دست داشتن پلاکارد و بنرهایی مبنی بر تاخیر در پرداخت حقوق و بعضاً با نشستن روی زمین در مسیر رفت‌وآمد ماشین‌ها در کنار استانداری و خیابان‌های مرکزی شهر تجمع می‌کنند.

سال گذشته بود که استاندار خوزستان خبر از واگذاری شرکت گروه ملی صنعتی فولاد به بانک ملی و برطرف شدن مشکل کارکنان این شرکت داد؛ اما چندی نگذشت که باز کارکنان این شرکت به علت عدم پرداخت حقوق خود، مقابل استانداری تجمع کردند و خواستار پرداخت مطالباتشان شدند.

استاندار خوزستان علی‌رغم وعده‌های مکرر مبنی بر حل مشکلات این شرکت و پرداخت مطالبات کارگران گروه ملی، تاکنون این مشکل پابرجا بوده است و چند ماهی نمی‌گذرد که باز شاهد تجمع کارگران جلو استانداری و خیابان‌های مرکزی شهر هستیم.

اعتراضات کارگران گروه ملی حدود سه سال است که ادامه دارد و مسئولین هر زمان که کارگران این شرکت بابت دریافت نکردن حقوقشان لب به سخن می‌گشایند با وعده‌های پی‌ در پی و تامین بخشی از مطالباتشان، چند صباحی مرهم بر زخم‌شان می‌گذارند و قول برطرف کردن مشکلات آنها در آینده نزدیک را می‌دهند؛ اما طولی نمی‌کشد که این زخم سر باز می‌کند و اعتراضات ادامه می‌یابد.

سه سال است که وضعیت شرکت گروه ملی به شکلی اسفناک، پیش می رود. این شرکت اینک در گرداب ورشکستگی غرق شده است.

شرکت ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ایران از تولیدکنندگان بزرگ محصولات نوردی با ظرفیت سالیانه یک میلیون و ۴۳۵ هزار تن فرآورده‌های فولادی و ۴۳۰ هزار تن شمش فولادی است که بیش از سه هزار نفر نیروی کار متخصص و متعهد دارد و در شرق اهواز قرار دارد.

بلاتکلیفی این شرکت در پی مطرح شدن پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۰، موجبات زیان انباشته در این مجتمع عظیم فولادی را فراهم کرده و کارگران و پیمانکاران این شرکت تاکنون چندین بار برای مطالبات خود تجمع کرده‌اند.

همچنین با توجه به واگذاری شرکت گروه ملی فولاد در اسفندماه سال گذشته به بانک ملی متاسفانه تاکنون مشکلات کارگران این شرکت حل نشده است و این کارگران بعد از چند ماه دوباره خواستار پرداخت مطالباتشان می‌شوند.

خوزستان به اذعان اکثر کارشناسان اقتصادی کشور، دارای بزرگترین صنایع پتروشیمی، نفت و گاز در منطقه است. اما این استان چرا باید رتبه اول بیکاری در کشور را داشته باشد و کارگران شرکت‌هایش ماه‌ها بدون حقوق سر کنند؟ دلیل این همه ظلم به مردم خوزستان چیست؟ آیا این جز سوء مدیریت و بی تدبیری مدیران، مسئولان و نمایندگان در استان است.

به گفته کارشناسان، مشکلات شرکت گروه ملی فولاد، تنها عدم پرداخت حقوق نیست؛ بلکه کارکنان آن با مشکلات زیادی مواجه هستند.  به گفته کارگران این شرکت، تولید فولاد بسیار پایین آمده است؛ امری که سبب مشکلات بعدی در روند تولید و فروش شرکت خواهد شد.
اگر پای درد دل کارکنان گروه ملی بنشینید، خواهید شنید که آنها توقع زیادی ندارند؛ بلکه چند ماه حقوق نگرفته‌اند و خرجی خانواده‌شان را طلب کرده‌اند.

کارگران گروه ملی حق دارند در این وضعیت معیشتی سخت و بدون حقوق، نسبت به عملکرد مسئولین معترض باشند؛ زیرا انتشار اخباری مبنی بر سفر برخی نمایندگان خوزستان در مجلس به روسیه جهت دیدن بازی‌های جام جهانی تیم ملی فوتبال در این برهه از زمان که کارگران و دیگر اقشار زحمت‌کش استان نانی برای خوردن خود و خانواده‌شان ندارند، جز نمک پاشیدن بر زخم‌های آنان نیست.

اکنون کارگران گروه ملی فولاد، همچون فولاد آبدیده‌ شده‌اند و مانند دیگر مردم ستمدیده استان، خواستار پیگیری حقوقشان هستند؛ حقوقی که برای آن عرق ریخته‌اند. همانگونه که عقربه‌های زمان به عقب بر نمی‌گردند، کارگران گروه ملی نیز به عقب باز نمی‌گردند. آنها روز به روز بیشتر بر خواست‌های خود تا تحقق همه آنها مصر هستند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment