ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کارگران کارخانه سیمان مسجد سلیمان، ۱۷ ماه بدون حقوق!

کارگران کارخانه سیمان مسجد سلیمان، ۱۷ ماه بدون حقوق!

تجمع کارگران کارون

ایران – کارگری

کارگران کارخانه سیمان مسجد سلیمان، ۱۷ ماه بدون حقوق!

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه سیمان مسجد سلیمان

روزهای ۲۰ و ۲۱ شهریورماه, حدود ۲۵۰ کارگر کارخانه سیمان کارون, (مسجدسلیمان), در اعتراض به عملی نشدن وعده کارفرما مبنی بر پرداخت مطالبات معوقه, دور جدید اجتماعات خود را آغاز کردند.
به گزارش خبرگزاریها,۲۰ و ۲۱ شهریورماه, حدود ۲۵۰ کارگر کارخانه سیمان کارون, در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان مقابل دفتر نماینده مسجدسلیمان و ساختمان اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان مسجدسلیمان تجمع کرند. این  کارگران شرایط معیشتی خود را ناگوار توصیف کرده‌اند.

کارگران سیمان مسجد سلیمان تاکید دارند که از حدود ۴ سال است که شرایط تولید در این واحد تولیدی با مشکلاتی روبرو بوده است، به طوری که در دنباله این وضعیت از حدود ۲۰ روز پیش فعالیت کارخانه تحت تاثیر قرار گرفته است.آنها با یادآوری اینکه کارگران برای پی گیری مشکلات بوجود آمده بارها به نهاد های دولتی مستقر در شهرستان مسجد سلیمان مراجعه کرده انددر خاتمه گفتند:باتوجه به وضعیت نامناسب معیشتی و شرایط دشوار اقتصادی انتظار داریم تا کارفرمای با تامین مواد اولیه تولید امکان اشتغال دوباره را برای کارگران فراهم کند.

تجمع کارگران کارون

یکی از کارگران حاضر در این تجمع در توضیح علت تجمع گفت: این واحد صنعتی حدود ۴۷۰ کارگر رسمی قراردادی و روزمزد دارد . وی ادامه داد در این میان کارگـران رسمی و قراردادی معادل ۵ ماه مزد معوقه و کارگـران روزمزدی حدود ۱۷ ماه مطالبات مزدی پرداخت‌نشده؛ طلبکارند.او بابیان اینکه در همین رابطه شکایتی نیز از سوی کارگران در اداره کار ثبت شده است, افزود: «طبق رأی هیئت تشخیص، کارفرما موظف به پرداخت همه مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای کارگـران شده اما تاکنون کارفرما با ادعای نداشتن استطاعت مالی از این حکم تمکین نکرده است.»

این کارگر سیمان مسجدسلیمان یادآور شد:

جدا از این طلب, بابت سنوات دو سال گذشته و برخی مزایای عرفی همانند سبد کالا نیز طلبکاریم. خواسته ما تنها به‌روز شدن مطالبات مزدی و حقوقی است بااین‌حال مسئولان در این واحد صنعتی نتوانسته‌اند مشکلات این واحد صنعتی را حل کنند.

در این رابطه «مسعود تقی‌زاده» رئیس کارخانه سیمان کارون ضمن تأیید معوقات مزدی کارگـران این واحد صنعتی, گفت: پرداخت مطالبات معوقه کارگران تنها در صورت ازسرگیری فعالیت تولیدی این واحد امکان‌پذیر است.او اضافه کرد: مجموع مطالبات معوقه کارگـران حدود ۶ و نیم میلیارد تومان است.

درحالیکه رئیس کارخانه نیز با صراحت اذعان به معوقات مزدی کارگـران زحمتکش می‌کند مشخص نیست چه کسی باید پاسخ سفره خالی این کارگ+ران را بدهد؟ چه کسی پاسخ می‌دهد که کارگری که حتی حداقل دستمزد ماهیانه که زیر خط فقر است را ماهها است دریافت نکرده است چگونه حداقل های معیشتی خانواده‌اش را باید تأمین کند؟ چه کسی پاسخ می‌دهد درحالیکه در آستانه شروع سال تحصیلی هستیم، این کارگران محروم و زحمتکش چگونه باید هزینه شهریه مدرسه فرزندانشان و هزینه لباس و کتاب و دفتر و قلم کودکانشان را بپردازند؟ چه کسی پاسخ می‌دهد که این کارگران زحمتکش چگونه باید هزینه دوا و درمان خود و همسر و کودکانش را تأمین کند؟ و بالاخره چه کسی مسئول این وضعیت نابسامان و فاجعه بار زندگی کارگران زحمتکش است؟

آیا کارگران زحمتکش درخواستی جز دریافت حقوق ناچیز و بخور و نمیر خود دارند؟ آیا حقوق بگیرهای نجومی از جمله سران و فرماندهان سپاه و نمایندگان مجلس و . . .  نیز حقوق معوقه دارند؟
تنها چاره‌ای که برای کارگران زحمتکش مانده است متحد ماندن و  انجام تجمعات اعتراضی است و ایستادگی تا رسیدن به حق و حقوق حداقلشان.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment