ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کارگران نیشکر هفت‌تپه و زمزمه اعتصابی بزرگ و گسترده

کارگران نیشکر هفت‌تپه و زمزمه اعتصابی بزرگ و گسترده

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه
ایران‌ ـ کارگری

کارگران نیشکر هفت‌تپه و زمزمه اعتصابی بزرگ و گسترده

بنا به خبر منتشره در یک گزارش از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه به دلیل برآورده نشدن مطالباتشان، زمزمه‌های اعتصابی دیگر، اما این‌بار بزرگ و گسترده در میان آنها به گوش می‌رسد. در این گزارش که تاریخ ۲۴دیماه۹۶ را با خود دارد، آمده است: بیش از یکماه از اعتصاب شش روزه کارگران شرکت نیشکر هفت تپه گذشت. این اعتصاب چنان متحدانه و قدرتمند بود که در ششمین روز اعتصاب، فرماندار و دیگر مسئولین شهرستان شوش در میان کارگران حاضر شدند و کارفرما متعهد شد تا علاوه بر به‌روز‌رسانی دستمزدهای معوقه کارگران، دیگر خواست‌های آنان از قبیل پرداخت دو ماه دستمزد ماه‌های بهمن و اسفند۹۴، قراردادی کردن کارگران پیمانکاری اقبالی و روزمزد، تنظیم قراردادهای کار بر اساس فرم قرارداد وزارت کار و دیگر مطالبات آنان را بر آورده کند.

اما با گذشت بیش از یکماه از آن تاریخ، تنها کاری که صورت گرفته است برکناری قائم مقام مدیر عامل و جایگزینی او با فرد دیگری بوده است و دیگر هیچ.

اینک خشم کارگران به جان آمده شرکت نیشکر هفت تپه بدلیل ۵ ماه دستمزد معوقه و فقر و فلاکت بی پایان، بار دیگر در حال غلیان است و زمزمه اعتصابی بزرگ و متحدانه بخش‌های مختلف کارخانه را در بر گرفته است. آن چیزی که طی روز‌های شنبه۲۳دیماه و یکشنبه۲۴دیماه ۹۶، علاوه بر بدعهدی‌های کارفرما باعث ایجاد چنین فضائی در بخش‌های مختلف شرکت شده است بی تفاوتی های کارفرما به اعتصابات و اعتراضات چند روز گذشته و امروز آنان و تهدید کارگران کشاورزی به استفاده از یگان ویژه توسط مسئولین شرکت است.

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه
زمزمه اعتصاب مجدد کارگران نیشکر هفت‌تپه

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه می‌گویند: چنانچه طی روزها و یکی دو هفته آینده قادر به دریافت معوقات خود نباشند با توجه به نزدیک شدن به پایان فصل بهره‌برداری در کارخانه، دیگر دست‌شان برای دریافت ۵-۶ ماه دسترنج‌شان در اواخر سال به جایی بند نخواهد شد و فقر و گرسنگی غیر قابل تصوری، آنان و خانواده‌هایشان را در آستانه سال جدید در خود فرو خواهد برد.

آنان در پی اعتصاب کوتاه شنبه ۲۳ دیماه، اعتصاب چند ساعته در اواخر شنبه شب و سپس اعتصاب صبح یکشنبه ۲۴ دیماه که با بی تفاوتی های کارفرما مواجه شد، طی نشست بزرگی که حوالی ظهر یکشنبه در پایان اعتراض خود انجام دادند اعلام کردند چنانچه به فوریت و حداکثر تا پایان وقت روز یکشنبه۲۴دیماه به خواسته‌هایشان رسیدگی نشود از صبح دوشنبه ۲۵ دیماه ۱۳۹۶ دست به اعتصابی متحدانه و بزرگ خواهند زد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با دعوت از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه به اتحاد و همبستگی روز افزون، اعلام می‌دارد، مسئولیت هر گونه عواقب جبران‌ناپذیر ناشی از اعتراضات کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه مستقیما بر عهده کارفرما، مسئولین شهرستان شوش و دولت روحانی است که همچنان نظاره‌گر نابودی هست و نیست کارگران این شرکت هستند و هیچ اقدام موثری را برای پایان دادن به رنج و محنت آنان که سال‌هاست بطور بی وقفه‌ای ادامه دارد، انجام نمی‌دهند.

«ایران کارگر» نیز ضمن حمایت کامل از خواسته‌های حداقل و برحق کارگران زحمتکش نیشکر هفت‌تپه تمام کارگران را به اتحاد و اعتراض یکپارچه برای رسیدن به حقوق خود فرا می‌خواند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment