ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کارگران نیشکر هفت‌تپه و رمز پیروزی در تحقق اهداف

کارگران نیشکر هفت‌تپه و رمز پیروزی در تحقق اهداف

هفت‌تپه
ایران ـ کارگری

کارگران نیشکر هفت‌تپه و رمز پیروزی در تحقق اهداف

در شرایطی که تقریبا هر روزه با خبرهایی از استمرار اعتراضات چند هزار نفر از کارگران بخش‌های مختلف نیشکر هفت‌تپه روبرو می‌شویم، کارفرمایان و دولت در خصوص تامین حقوق کارگران و بازنشستگان این شرکت همچنان سرسختانه مقاومت می‌کنند. یکی از مدیران شرکت تصریح کرده است که به خاطر وضع بد اقتصادی کشور، نمی‌توان بابت پرداخت مطالبات قولی داد. دور جدید اعتصاب کارگران و کارکنان نیشکر هفت‌تپه از اواسط دی‌ماه ۱۳۹۶ شروع شد و کارگران بخش‌های کشاورزی، بازرگانی، خدمات و کارگران رسمی بخش تجهیزات را در بر گرفت. راهیمائی روز ۷ فروردین ماه ۱۳۹۷ نشان داد که اقدامات و تهدیدات مداوم، نتوانسته است این کارگران را از پیگری مطالبات حق طلبانه خود باز بدارد. اما در فاز جدید که تاکنون نتوانسته‌اند کارگران را در مقابل اقدامات ضد کارگری مرعوب بکنند، این بار مستقیما نمایندگان آنها را هدف قرار داده‌اند.

برپایه آخرین خبرها، در ادامه سرکوب، احضار و بازداشت کارگران شرکت نیشکر هفت تپه، در حالیکه ۲۴ تن از کارگران بازداشتی را با سپردن تعهد مبنی بر شرکت نکردن در اعتراضات کارگری، آزاد کرده است، در همان حال فشارهای خود را متوجه نمایندگان این کارگران کرده است. در همین رابطه خبر می‌رسد که اسماعیل بخشی یکی از نماینده‌های کارگران این مجتمع بزرگ کشت و صنعت نیز توسط پلیس امنیت از طریق تماس تلفنی احضار و عصر روز یکشنبه 12 فروردین ماه ۱۳۹۷در محل این نهاد امنیتی مورد بازجوئی قرار گرفته است. بنا به دستور دادستانی شوش، وی تا اطلاع ثانوی به شرکت نیشکر ممنوع الورود شده است و احضاریه‌ای کتبی نیز مبنی بر حضور او در دادسرای شهرستان شوش در روز سه شنبه 14 فروردین ماه به وی ابلاغ گردیده است. احضار و بازجوئی اسماعیل بخشی در حالی‌ است که قبلا نیز برای وی پرونده‌ای تشکیل شده است و بر اساس آن ایشان به برپائی تجمعات غیر قانونی و تشویش اذهان عمومی متهم گردیده است.

پرونده‌سازی به جرم خواست‌های ابتدایی

در شرایطی اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و پرونده سازی برای نمایندگان آن انجام می‌شود که کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری نیز در روزهای اخیر از ۳۳۱ سندیکا و اتحادیه عضو خود در ۱۶۳ کشور خواسته بود نسبت به آزار و اذیت فعالان کارگری و نقض سیستماتیک حقوق کارگران، اعتراض کنند.

این تشکل بزرگ بین‌المللی خواستار آن شد که سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری عضو این کنفدراسیون از مسئولان ایران بخواهند تمام اتهام‌های امنیتی علیه کارگران و فعالان کارگری را لغو کنند، تمامی فعالان کارگری و صنفی که در زندان به سر می‌برند را آزاد کنند، دستمزدها و مزایای کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه را بپردازند، ‌سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه را به رسمیت بشناسند و کارگران اخراجی این شرکت را به سر کارشان برگردانند.

شاید یادآوری خواست‌های ساده، ابتدائی و در عین حال حیاتی کارگران نیشکر هفت‌تپه از کارفرما و دولت در این دوره زیاد به نظر تکراری برسد؛ اما برای تاکید و نمایش عزم  کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه لازم است که باز اشاره شود که آنها خواستار پرداخت به موقع دستمزدها، پرداخت دستمزدهای عقب‌افتاده، تمدید دفترچه‌های بیمه تامین‌اجتماعی، به رسمیت شناخته‌شدن سندیکای کارگران این شرکت به عنوان‌ نماینده کارگران، بازگشت به کار کارگران اخراج شده و نیز کوتاه کردن دست مالکیت این مجتمع از تجاوز هر روزه به حقوق کارگران هستند. واقعیت این است که از طرفی کارگران این مجتمع برای دست‌یابی به خواسته‌هایشان هیچ راهی جز تداوم این مبارزه ندارند و از طرفی دیگر برای پیروز شدن در این مبارزه به پشتیبانی بخش‌های دیگر کارگری در کشور نیاز دارند.

اتحاد سراسری رمز پیروزی

پیشینه اعتراض و اعتصاب کارگران بخش‌های مختلف شرکت نیشکر هفت‌تپه در حرکت برای تحقق خواست‌هایشان طولانی است. “سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه” از جمله نهادهای کارگری‌ای است که تجارب ارزشمندی در دست و پنجه نرم کردن با دولت برای به دست‌آوردن حق تشکل به گنجینه تجربیات کارگران ایران افزوده است. اما متاسفان تلاش‌های خستگی‌ناپذیر این کارگران با همه شجاعت و پیگیریش، تاکنون نتوانسته است حداقل خواست‌های خود را به مدیران شرکت تحمیل کند. اگر این فشار کارگری به اندازه کافی پر قدرت نباشد، مخاطبان‌شان با وعده و وعید و فریب و یا با سرکوب آن را از سر خواهند گذراند. اما فشار کارگران در صورتی کوبنده خواهد بود که در هماهنگی با بخش های مختلف دیگر کارگران کشور باشد. طی ماه‌های اخیر، شاهد چندین صحنه اعتراض کارگری در همین شهرها و مراکز صنعتی جنوب ایران بوده‌ایم. اما ناهمزمانی و ناهماهنگی و عدم ارتباط آنها با هم موجب شده است تا کارفرمایان از ناحیه این حرکت های کارگری احساس فشار جدی نکنند. بنا بر این برای رسیدن کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه به سرمنزل مقصود که چیزی جز خواست‌هایی پایه‌ای نیست، باید دیگر کارگران کشور در اتحاد و همدلی با آنها همراه و همگام باشند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment