ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کارگران نساجی مازندران ، بدهکاران بانکی با بیمه خویش فرما!

کارگران نساجی مازندران ، بدهکاران بانکی با بیمه خویش فرما!

کارگران نساجی مازندران
ایران – کارگر

کارگران نساجی مازندران ، بدهکاران بانکی با بیمه خویش فرما!

مشکلات کارگران نساجی مازندران پایانی ندارد. بدهکار شناخته شدن به بانک بدلیل عدم پرداخت اقساط بانکی که کارخانه باید می پرداخت، نداشتن دفترچه بیمه بدلیل بدهی کارخانه به سازمان تأمین اجتماعی و . . .

یکی از کارگران نساجی مازندران می‌گوید: در سال ۹۱ سهام این کارخانه به یک سهامدار ترکیه‌ای واگذار شد. اما مدتی بعد این سهامدار زندانی شد. سهامداران بعدی تنها دغدغه‌ای که نداشتند دغدغه حقوق کارگران و مشکلات کارگران و وضعیت معیشتی اسفبار کارگران بود.

وی اضافه میکند: در سال ۱۳۹۴ ۵ ماه حقوق، عیدی و پاداش طلب داشتیم و برای وصول این طلب در مقال فرمانداری و استانداری اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردیم.

کارفرما در مقابل اعتراض ما پیشنهادی داد مبنی بر استفاده ما از سهمه وام خرید کالای کارگران و تقبل کرد که بازپرداخت این وام برعهده کارخانه می‌باشد.

براساس صحبتهای یکی از کارگران نساجی مازندارن، سریال مشکلات کارگران به همین جا تمام نمی‌شود. وی می‌گوید: از مبلغ وامی که گرفته شد ۸ قسط آن معادل ۸۸ میلیون تومان توسط کارخانه پرداخت شد و حدود ۲میلیارد آن هنوز پرداخت نشده است. این عدم پرداخت، کارگر را زمین‌گیر کرد. چون وام‌ها به نام کارگران بود، ما همه بدهکاران بانکی شناخته شدیم. ۴۱۵ کارگر نساجی مازندارن همگی بدهکار بانکی هستند.

بدهکار بانکی شناخته شدن کارگران، آنها را از هرگونه تسهیلات بانکی محروم کرده است. به طوری که آنها از داشتن دست چک و گرفتن وام محرومند. او ادامه می‌دهد: به دلیل بدهکار بانکی شناخته شدن، در زمان خرید ملک، وام خرید آن ملک مشمول آن‌ها نمی‌شود.

کارگر کارخانه‌ایم اما بیمه‌مان خویش فرماست

بیمه کارگری بخش دیگری از مشکلات کارگران نساجی مازندران است. در صورتی که کارفرما حق یبمه کارگر را پرداخت نکند یا با تاخیر پرداخت کند، سازمان تامین اجتماعی از دریافت لیست بیمه آن کارخانه سرباز می‌زند. کارگران نساجی مازندران می‌گویند: ما با استناد به ماده ۳۶سازمان تامین اجتماعی این موضوع را مطرح کردیم که «چنانچه کارفرما بیمه کارگر را پرداخت نکند یا با تاخیر پرداخت کند؛ این مسئله ملغی‌کننده‌ی تعهدات سازمان تامین اجتماعی نسبت به کارگر نیست.»

درد دل کارگران تمام شدنی نیست. کارگران می‌گویند: چون سازمان تامین اجتماعی دستش به کارفرما نمی‌رسد؛ کارگران را به اصطلاح گروکشی کرده است. این کارگران می‌گویند: سازمان تامین اجتماعی با ندادن خدمات، تعویض و تمدید نکردن  دفترچه بیمه؛ کارگر را به گرو گرفته است.

کارگران می‌گویند: بیماری چیزی نیست که آمدنش را خبر دهد. مجبوری همیشه بیمه برای درمان داشته باشی. وقتی کارخانه ما را بیمه نمی‌کند مجبوریم با بیمه خویش فرما ماهانه ۳۰۰هزار تومان بدهیم. درآمد کارگر هم که معلوم است. دیگر گذشت آن روزگار که با پاداش و اضافه کار دوبرابر حداقل حقوق وزارت کار می‌گرفتیم.

یکی از کارگران می‌گوید: همسر یکی از همکارانم هفته‌ی گذشته زایمان داشت. اگر دفترچه بیمه  اعتبار داشت می‌توانست در بیمارستان تامین اجتماعی زایمان کند اما مجبور شدند ۶ میلیون تومان قرض بگیرند تا بتوانند از بیمارستان ترخیص شوند. این‌ها یکبار هم با خودشان فکر نمی‌کنند که کارگر از کجا باید این‌ پول را بیاورد آنهم وقتی حقوقش کفاف زندگی روزمره را هم نمی‌دهد.

 خاک خوردن ۱۸۰ میلیارد تومان در انبارهای کارخانه

به گفته کارگران نساجی سرچشمه‌ی معضلات و مشکلات امروز کارگران نساجی مازندران را باید در ۲۰سال پیش جست‌و جو کرد. به گفته یکی از کارگران؛ ۲۰ سال پیش دستگاه چاپ، رنگ‌ریزی و تکمیل وارد کارخانه شده و تا امروز در انبار کارخانه مانده و هنوز نصب و راه‌اندازی نشده است. این دستگاه‌ها با دلار ۸۰۰ تومانی وارد ایران شده‌اند و الان ۱۲۰۰۰ تومان است. ارزش این دستگاه‌ها الان ۱۸۰میلیارد تومان است.

این کارگر می‌گوید: در تاریخ ۶ دی ۱۳۹۶؛ جلسه‌ای در سازمان نوسازی صنایع ایران تشکیل شد که در آن ۲۶ میلیارد وام برای راه‌اندازی دستگاه‌ها و خروج کارگران از لیست بدهکاران بانکی تصویب شد. اما علیرغم اینکه از زمان تصویب آن مصوبه تا امروز ۸ ماه می‌گذرد هنوز روال اداره‌ی کارخانه و زندگی کارگران به همان نحو است که بود.

و این قصه غم‌انگیز کارگران نساجی مازندران ، همچون دردنامه‌های سایر کارگران در کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی در استانهای مختلف، کماکان ادامه دارد چرا که برای حل این مشکلات نه خواست و اراده ای هست و نه کارآمدی و توانمندی.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment