ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کارگران قربانی تخلفات بیمه‌ای و عدم نظارت تامین اجتماعی

کارگران قربانی تخلفات بیمه‌ای و عدم نظارت تامین اجتماعی

کارگران قربانی تخلفات بیمه‌ای
ایران – اجتماعی

کارگران قربانی تخلفات بیمه‌ای و عدم نظارت تامین اجتماعی

بنا به خبر منتشره در خبرگزاری‌ها، در شرایطی که کارفرمایان در ارسال لیست بیمه کارگران قراردادی مرتکب تخلف می‌شوند، تنها نظارت و بازرسی دقیق می‌تواند مانع از اجحاف در حق کارگران شود.

در این خبر می‌خوانیم که ناصر آقاجری (فعال صنفی کارگران پروژه‌ای) در ارتباط با عدم نظارت بر عملکرد بیمه‌ی پیمانکاران و تخلفات متداول گفت: تامین اجتماعی بایستی نظارت بر کار پیمانکاران در پروژه‌های قراردادی را جدی‌تر بگیرد. بازرسان تامین اجتماعی باید بر بیمه کردن کارگران نظارت مدام داشته باشند و بررسیِ انطباق مبلغ بیمه پرداختی به وسیله‌ی کارفرمایان با حقوق واقعی کارگـران را با جدیت انجام دهند.

او با بیان اینکه در حال حاضر تامین اجتماعی در این زمینه هیچ اقدام عملی انجام نمی‌دهد؛ افزود: این وضعیت در مورد کارگران و نیروی کار قرارداد موقت و پروژه‌ای که تعدادشان بسیار زیاد است و اکثریت نیروی کار را تشکیل می‌دهند، فاجعه‌آفرین است.

این فعال صنفی کارگری افزود که فقدان نظارت و عدم بررسی فرم‌های بیمه‌ کارگـران و تطابق ندادن این فرم‌ها که توسط کارفرمایان ارائه می‌شود، با حقوق دریافتی کارگـران، در عمل تامین اجتماعی را از اهداف اولیه و ساختاری خود که باید مدافع کارگـران باشد، خارج کرده و به سازمانی مدافع منافع اقتصادی پیمانکاران و دلالان دست‌چندم تبدیل کرده‌است.

وی در تشریح وضعیتی که تخلفات بیمه‌ای برای کارگران به وجود می‌‌آورد، گفت: نیروی کار و همه‌ی کارگـران صنعتیِ قرارداد موقت و پروژه‌ای، پس از آن که دچار حادثه‌ای در محیط کار  شده و از کار افتاده شوند، تازه متوجه می‌شوند باید با حداقل حقوق زندگی کنند؛ چراکه پیمانکاران به دلیل اینکه می‌خواهند پول کمتری ماهانه بابت بیمه پرداخت کنند، بیمه‌ی کارگـران را با حداقل حقوق محاسبه و پرداخت می‌کنند؛ تامین اجتماعی هم هیچ نظارتی انجام نمی‌دهد.

وی تاکید کرد: در این شرایط هم سازمان تامین اجتماعی که در عمل متعلق به خود کارگـران است، متضرر می‌شود و هم کارگـران از خدماتی که قانون برایشان درنظر گرفته، محروم می‌مانند و مجبور می‌شوند به دلیل تخلفات کارفرمایان عمری را با مستمری حداقلی سر کنند. ‌

این فعال کارگری در پایان تاکید کرد: در حقیقت قربانیِ این بی‌قانونی که به راحتی به دلیل عدم نظارت، کاربردی می‌شود، آینده‌ی خانواده‌ی کارگران است. این وضعیت در حالی است که تامین اجتماعی متعلق به میلیون‌ها کارگری است که از سال های 1325-1326 تا امروز با پرداخت حق بیمه، این سازمان را سامان داده‌اند و بایستی با اعمال سازوکارهای مناسب قبل از هر چیز مدافع منافع همین کارگران باشد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment