ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کارگران خباز با روزی ۲۵ هزارتومان دستمزد و حداقل چهل درصد عقب‌ماندگی مزدی

کارگران خباز با روزی ۲۵ هزارتومان دستمزد و حداقل چهل درصد عقب‌ماندگی مزدی

کارگران خباز
ایران – کارگری

کارگران خباز با روزی ۲۵ هزارتومان دستمزد و حداقل چهل درصد عقب‌ماندگی مزدی

امروزه با افزایش افسار گسیخته تورم و قیمت کالاهای ضروری مردم، دغدغه‌ اصلی کارگران زحمتکش میهن‌مان عدم تطابق دستمزد با هزینه‌های روزافزون زندگی است؛ البته این دغدغه برای کارگران خباز که بیش از چهار سال افزایش مزدی نداشته‌اند، به مراتب جدی‌تر است.

فعال صنفی کارگران خباز، یدالله صمدی با انتقاد از انجماد دستمزد خبازان در چهار سال گذشته ومشکلات گریبانگیر این قشر کارگری می‌گوید: هیچ نهادی به مطالباتمان پاسخ نداده است. «نامهربانی‌های بسیار در حق خبازان موجب شده که این روزها بسیاری از کارگران خباز دیگر نای زندگی کردن نداشته باشند.»

صمدی در ادامه می‌افزاید: «در این اوضاع که قیمت‌ها سر به فلک زده، یک کارگر نانوایی باید با روزی ۲۵ هزار تومان بسوزد و بسازد.» او می‌گوید:‌ «با روزی ۲۵ هزار تومان چطور می‌شود زندگی کرد؟ آخرچطور می‌شود ادامه داد؟»

صمدی ادامه می‌دهد: «از سال ۹۳ به این طرف مزد کارگران خباز افزایش نیافته است. درحالی که اگر تورم انباشته این سال‌ها را روی هم بگذاریم، مشخص می‌شود که خبازان چقدر کاستی درآمد داشته‌اند. کافی ا‌ست برای این چهار سال، خیلی حداقلی، نرخ تورم هر سال را ده درصد درنظر بگیریم که در مجموع می‌شود چهل درصد! این چهل درصد، حداقل عقب‌افتادگی مزدی خبازان کشور است.»

صمدی می‌گوید، همه وعده‌هایی که به کارگران خباز داده‌اند، طبل توخالی از آب درآمده است؛ مطالبات خود را به انحای مختلف به گوش مسئولان رسانده‌ایم اما نتیجه‌ای نگرفته‌ایم. حتی پاسخ یک کلمه‌ای به نامه‌های متعددمان دریافت نکرده‌ایم.

در رابطه با مطالبات خبازان، صمدی می‌گوید: «افزایش دستمزدها، به‌سامان شدن بیمه‌ی کارگران نانوایی‌ها، اجرای دقیق آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور برای کارگران خباز و حفظ استقلال انجمن‌های صنفی، خواسته‌هایی قانونی و صنفی ا‌ست که تاکنون برآورده نشده است.»

دبیر انجمن صنفی کارگران خباز سنندج، یدالله صمدی در پایان می‌گوید: «نه طبق قانون کار عمل می‌کنند و نه به قانون اساسی پابندند. نه دولت برای ما کارگران نانوایی‌ها برنامه‌ای دارد و نه مجلس برای ما کاری صورت می‌دهد. تا می‌گوییم افزایش مزد، از ضرورت افزایش قیمت نان صحبت می‌کنند؛ درحالی‌که ما کارگران خباز مخالف افزایش قیمت نان هستیم چراکه می‌دانیم گران شدن نان همان و افزایش دوباره نرخ تورم همان! همین حالا هم قدرت خرید طبقه‌ی کارگر به زیر صفر رسیده؛ گران شدن نان، شرایط را بدتر هم می‌کند.»

بیشتر بخوانید: کارگران خبازکارد به استخوان رسیده، بدنبال مطالبات صنفی و افزایش دستمزد

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment