ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کارگران تنها قربانیان خصوصی‌سازی کارخانه پارسیلون

کارگران تنها قربانیان خصوصی‌سازی کارخانه پارسیلون

کارگران تنها قربانیان خصوصی سازی کارخانه پارسیلون
ایران – کارگری

کارگران تنها قربانیان خصوصی‌سازی کارخانه پارسیلون

با چوب حراج زدن به کارخانجات و واگذاری آنها به نور چشمی ها و یا کسانی که از توان فنی و مالی و مدیریتی لازم برخوردار نبودند ، زمینه افت تولید و تعطیلی کارخانجات و بیکار شدن کارگران فراهم شد.

کارخانه پارسیلون (مخفف پارس نایلون) در سال ۱۳۵۳ توسط دو نفر از سرمایه داران در ۸ کیلومتری جنوب خرم آباد تاسیس گردید.

اما قبل از بهره برداری و با سرنگونی نظام قبل در سال ۵۷ ، صاحبان این کارخانه که از وابستگان به آن نظام بودند، به خارج فرار کرده و مدیریت این کارخانه عظیم که ظرفیت اسمی آن روزانه ۴۶ تن نخ نایلون ۶ بود (ولی در عمل هیچگاه به این ظرفیت اسمی نرسید) ، به سازمان صنایع و بعد از آن به بانک صنعت و معدن واگذار گردید.

با اولین بمباران خرم آباد، مهندسین شرکت آلمانی «زیمر» (zimer) علی رغم تعهد اولیه ، کار خود را ناتمام گذاشته و به خارج فرار کردند؛ نهایتأ در سال ۶۱ بهره برداری از اولین فاز کارخانه شروع شد و کارگران و پرسنل با از خود گذشتگی ، بدون وقفه و بدون تعطیلی توانستند سایر بخشهای کارخانه را یکی پس از دیگری راه اندازی و تولید را در شرایط تحریمی و جنگی ، تا مرز ۳۶ تن نخ نایلون ۶ در روز افزایش دهند.

اما با واگذاری مسئله دار کارخانه به بخش خصوصی در پائیز ۸۲  و مشکلات ناشی از واردات مواد اولیه و گران شدن سه برابری آن، روند افول تولید شروع و در نهایت این کارخانه که زمانی با تولید روزانه ۲۵ تا ۳۶ تن انواع نخ خام و استرچ و رنگی و گرانول (چیپس)،حدود ۴۰۰ کارخانه زیر دستی از آن تغدیه و بطور مستقیم حدود ۱۷۰۰ نفر و غیر مستقیم حدود ده هزار نفر از آن بهره مند می شدند، با افت شدید تولید مواجهه و در نهایت به تعطیلی  منجر گردید.

سوء استفاده عده ای از مدیران و متصدیان امر و طمع ورزی خریداران نالایق ، باعث گردید تا نه تنها با خصوصی‌سازی مشکلی حل نشود، بلکه برعکس ، با چوب حراج زدن به کارخانجات و واگذاری آنها به آقازاده‌ها و نور چشمی هایی که از توان فنی و مالی و مدیریتی لازم برخوردار نبودند ، زمینه افت تولید و تعطیلی کارخانجات و بیکار شدن کارگران فراهم گردد.

درحال حاضر تکلیف پارسیلون چندان مشخص نیست بخشی از کارخانه راه‌اندازی شده و درآمد صرف محدود کارگران رسمی شرکت می‌شود. کارگران قراردادی و بازنشسته نساجی پارسیلون خرم آباد همیشه در مورد مطالبات مزدی و سنواتی خود مشکل داشتند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment