کارگران تراورس ؛ شرایط سختِ کار و زندگی و روی‌آوردن به اعتراض و اعتصاب - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > کارگران تراورس ؛ شرایط سختِ کار و زندگی و روی‌آوردن به اعتراض و اعتصاب

کارگران تراورس ؛ شرایط سختِ کار و زندگی و روی‌آوردن به اعتراض و اعتصاب

کارگران تراورس
ایران ـ کارگری

کارگران تراورس ؛ شرایط سختِ کار و زندگی و روی‌آوردن به اعتراض و اعتصاب

همپای سخت‌تر شدن شرایط کار بر کارگران صنف‌های مختلف تولید و خدمات از جمله کارگران تراورس ، فشار ناشی از عدم پرداخت دستمزدهای چندین ماهه‌ آنها از سوی شرکت‌ها و کارگاه‌هایی که در آن مشغول به کار هستند، زندگی را برای آنها به مراتب سخت‌تر کرده است. این کارگران در حالیکه نسبت به ادامه کار خود هیچ اطمینانی ندارند، مجبور هستند به کارهای موقت و کوتاه مدت تن بدهند.

وقتی که به صاحبان کارخانه‌ها و شرکت‌ها مراجعه می‌کنیم، آنها صحبت از کمبود بودجه می‌کنند. اما این برای کارگرانی که باید زندگی خود و خانواده را بچرخانند، قانع‌کننده نیست. نمونه بارز این وضعیت در شرکت تراورس را شاهد هستیم. مدیر عامل شرکت تراورس به کارگران گفته است که حقوق معوقه‌تان زمانی پرداخت می‌شود که دولت منابع مالی را به حساب شرکت واریز کرده باشد.

این کارگران تراورس برای گذران زندگی خود از قرض از دوستان و آشنایان تا فروش طلاهای همسر و فرزندانشان را تجربه کرده‌اند. موضوع حقوق‌های معوقه دیگر داستانی تکراری برای کارگران و مسئولان شرکت‌ها و کارگاه‌ها شده است. کارگران از وعده‌های تکراری مسئولان خسته شده‌اند.

اما وعده و وعید مشکل روزمره حیات یک کارگر را حل نمی‌کند؛ کارگری که گرسنه است را نمی‌توان ساکت کرد. آنها به ناچار به اعتصاب و تجمع اعتراضی روی می‌آورند. از آنجایی که در جمهوری اسلامی حق اعتراض را برای کارگران به رسمت نشناخته‌اند، در صورت شرکت کارگران در یک حرکت اعتراضی، برایشان غیبت می‌زنند و از همان حقوقی که هنوز به کارگران پرداخت نشده کم می کنند. این هم صورتی دیگر از تنبیه کارگران است.

در چنین اوضاعی شنیده می‌شود که هم کارگران خط و ابنیه راه‌اهن به اعتصاب سراسری فراخوانده‌اند و هم مهمانداران و ماموران فنی و پشتیبانی قطارها در صدد سازماندهی تجمعی در تهران هستند.

از شغل دوم تا نان قرضی

در راه‌آهن حدود هفت هزار کارگر و کارمند مشغول به کار هستند. روند خصوصی‌سازی در اواخر دهه هفتاد در راه‌آهن‌ کشوری نیز مانند اغلب موارد دیگر بحث انگیز و همراه با رانت خواری و فساد بوده است.

به نقل از یکی از اعضای شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن گفته شده که حقوق ماهیانه کارگران حدود یک و نیم تا دو میلیون تومان است. این در حالی است که کارگران، هنوز حقوق ماه‌های فروردین و اردیبهشت خود را دریافت نکرده‌اند.

کارگران راه‌آهن زاگرس نیز وضع بهتری ندارند؛ آنها هنوز حقوق اردیبهشت را دریافت نکرده اند. حق سنوات آن‌ها از سال ۹۱ پرداخت نشده. حق اضافه کاری دریافت نکرده‌اند و بیمه تکمیلی هم ندارند.

برخی از کارگران تراورس برای گذران زندگی خود به شغل دوم روی آورده‌اند. گزارش‌هایی هست مبنی بر اینکه کارگران راه‌آهن در اراک و لرستان که از مناطق محروم به حساب می‌آیند، وقتی چند ماه حقوق نمی‌گیرند باید برای خرید نان هم پول قرض کنند.

در چنین اوضاع و احوالی و در نبود پشتوانه و امنیت شغلی برای این کارگران، با اولین اعتراض، آنها تسویه و به راحتی اخراج می‌شوند. هیچ نهاد حمایت و حفاظتی برای اینکه کارگران بتوانند شکایت خود را به آن ارجاع بدهند، وجود ندارد. کارگران محکوم به تن دادن به هر قانون و شرایط کار سخت و ناعادلانه‌ای هستند؛ چرا که تیغ تعدیل و اخراج در بالای سر آنها کاشته شده است.

آری، این است وضعیت کار و زندگی کارگران راه‌آهن کشوری!

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment